Kolka jako wczesny objaw migreny?

Kobiety mające migreny mają dodatkowy powód do niepokoju. Naukowcy właśnie odkryli, że dzieci matek z charakterystycznymi bólami głowy 2,5 raza częściej cierpią na kolki. Rodzi to pytanie, czy podobnie jak w leczeniu migreny w zmniejszaniu objawów kolki pomocne by było zaciemnienie pomieszczenia i ograniczenie bodźców? Praktyka wielu rodziców pokazuje, że to pomaga. Czy zatem to oznacza, że naukowcom udało się powiązać występowanie migren z kolkami?

Od ponad 50 lat naukowcom nie udało się jednoznacznie ustalić, jaka jest przyczyna kolek. Nie udało się potwierdzić, że kolki są wywołane przez nieprawidłowości jelitowo-żołądkowe. Tym bardziej, że dzieci karmione piersią równie często cierpią na kolki jak dzieci karmione mieszanką. Nie zawsze pomocne jest podawanie leków na wzdęcia.

Kolkę ma 29% dzieci kobiet z migreną. W przypadku pań niecierpiących na migrenowe bóle głowy, liczba ta jest równa 11%.  W ten sposób naukowcom udało się stwierdzić, że kolka to objaw dziecięcych objawów okresowych. Wśród nich wymienia się chorobę lokomocyjną, dziecięce zawroty głowy, wymioty, bóle brzucha, gorączkę. Objawy te pojawiają się u dzieci co jakiś czas i nie łączą się z innymi symptomami. Z czasem w dorosłym życiu, jak przewidują lekarze, wywołują migrenę (fakt ten chcą lekarze sprawdzić, prowadząc kilkunastoletnie badania i długoterminowe obserwacje niemowląt z kolką).

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. Angie Angie

    Mam nadzieję, że nie kolki w wieku niemowlęcym nie oznaczają bóli migrenowych w późniejszym okresie, bo zarówno moja córka jak syn je mieli…