Kłucie brzucha w ciąży – kiedy jest groźne?

Kobiety bardzo często doświadczają, co to jest kłucie brzucha w ciąży. W większości przypadków związane jest to z powiększaniem się macicy, zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele ciężarnej oraz ruchami płodu. Nie oznacza to oczywiście, że kłucie brzucha powinno być przez kobietę bagatelizowane. Zatem, kiedy objawy bólowe ze strony jamy brzusznej powinny zaniepokoić ciężarną i w jakich sytuacjach powinna się ona z ich powodu zgłosić do lekarza ginekologa?

Niegroźne przyczyny, jakie ma kłucie brzucha w ciąży

Jak już wspominaliśmy na wstępie, krótkotrwałe oraz niezbyt nasilone kłucie brzucha w ciąży jest najczęściej objawem niegroźnym. Wśród jego przyczyn można wymienić między innymi:

 • Wzdęcia i zaparcia – wolniejsza praca przewodu pokarmowego (wynik między innymi relaksującego działania progesteronu) oraz ucisk powiększającej się macicy na jelita i żołądek predysponują ciężarne do wzdęć i zaparć. Te z kolei mogą objawiać się na przykład nieprzyjemnym uczuciem kłucia brzucha (zwłaszcza po prawej stronie).
 • Rozciąganie więzadeł podtrzymujących macicę – powiększająca się macica wymusza wydłużanie podtrzymujących ją więzadeł. Może objawiać się to napadami krótkotrwałego i przeszywającego bólu zlokalizowanego zazwyczaj po jednej stronie brzucha. Część ciężarnych kłucie związane z więzadłami macicznymi lokalizuje również głęboko w pachwinach.
 • Seks i orgazm – ciężarne mogą doświadczać uczucia kłucia brzucha w trakcie orgazmu lub niedługo po nim.
  Skurcze Braxtona-Hicksa oraz Alvareza – mogą pojawiać się już po 20 tygodniu ciąży. Część ciężarnych opisuje je jako krótkotrwałe (trwające około pół minuty), powtarzające się kłucia brzucha. Co bardzo ważne, skurczom Braxtona-Hicksa oraz Alvareza nie towarzyszą dodatkowe objawy rozpoczynającej się akcji porodowej.

kłucie brzucha w ciąży

Jakie objawy współwystępujące z kłuciem brzucha powinny szczególnie zaniepokoić ciężarną?

Krótkotrwałe, miernie nasilone kłucie brzucha nie jest charakterystyczne dla żadnej konkretnej jednostki chorobowej. O znaczeniu klinicznym tego objawu mogą decydować jednak jego duże nasilenie, nieustępujący charakter oraz inne, współtowarzyszące mu symptomy.

Spośród nich, ciężarna powinna zwrócić szczególną uwagę na:

 • Plamienie oraz krwawienie z pochwy – objaw ten może świadczyć między innymi o rozpoczynającym się poronieniu (w przypadku, gdy ciąża trwa krócej niż 22 tygodnie), porodzie przedwczesnym (w przypadku, gdy ciąża trwa ponad 22 tygodnie), przedwczesnym odklejaniu się łożyska (charakterystyczny jest wypływ ciemnej, zhemolizowanej krwi oraz silne napięcie macicy), czy też występowaniu łożyska przodującego (charakterystyczne są nasilające się krwawienia jasną krwią).
 • Silne skurcze oraz inne objawy rozpoczynające się akcji porodowej – regularne i nasilające się skurcze, odejście czopa śluzowego oraz odpłynięcie wód płodowych świadczą o rozpoczynającej się akcji porodowej.
 • Gorączka – związana jest zazwyczaj z toczącymi się stanem zapalnym. Jej współwystępowanie z kłuciem brzucha może świadczyć o ostrym odmiedniczkowym zapaleniu nerek (kłucie i ból dotyczy zazwyczaj okolicy lędźwiowej), zapaleniu wyrostka robaczkowego, czy też zapalenia jelit.
 • Biegunka oraz wymioty – u ich podłoża może leżeć zatrucie pokarmowe. Ale i bardziej niebezpieczne stany zapalne jelit i żołądka. Stany te, poprzez możliwość wywołania odwodnienia oraz zaburzeń elektrolitowych, są szczególnie niebezpieczne dla ciężarnej i jej nienarodzonego jeszcze dziecka.

Kiedy kłucie brzucha powinno skłonić ciężarną do wizyty u lekarza ginekologa?

Nie każdy incydent kłucia brzucha wymaga pilnej wizyty u lekarza ginekologa. Miernie nasilone, szybko ustępujące dolegliwości mogą być z powodzeniem leczone w domu (poprzez odpoczynek, unikanie stresów oraz lekką dietę). Niemniej jednak należy pamiętać, że o każdym takim incydencie należy poinformować swojego lekarza na planowej wizycie.

Jeśli chodzi o wskazania do pilnej wizyty u lekarza ginekologa lub na szpitalnym oddziale ratunkowym to należy wymienić:

 • Silnie wyrażone uczucie kłucia brzucha (kłucie odczuwane silniej niż dotychczas).
 • Nieustępujący charakter dolegliwości.
 • Współwystępowanie innych niepokojących objawów.
 • Obciążony wywiad ginekologiczny (na przykład poronienia lub porody przedwczesne w wywiadzie).
 • Występowanie chorób towarzyszących (między innymi chorób nerek, czy też dróg żółciowych).

Podsumowując, nieprzyjemne odczucie kłucia brzucha dotyka wiele ciężarnych. W większości przypadków jest to objaw niegroźny, ale może również świadczyć o stanach będących bezpośrednim zagrożeniem dla życia matki oraz jej nienarodzonego jeszcze dziecka.

Bibliografia:
Położnictwo i ginekologia autorstwa Grzegorza H. Bręborowicza.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.