Kłopoty z zębami w ciąży

Ciąża zmienia nie tylko sylwetkę i samopoczucie. Rewolucje są daleko dalej posunięte. Koncentrując się na rosnącym brzuchu, można łatwo przeoczyć zmiany w jamie ustnej.

Tymczasem szczotkując zęby, możemy zauważyć krew na szczoteczce, problemem może być również nadwrażliwość na zmiany temperatury (zauważalne podczas jedzenia ciepłych i chłodnych posiłków) i wiele innych.

I wszystkiemu winne hormony…

Hormony ciążowe źle wpływają na dziąsła. Podobnie jak inne błony śluzowe stają się one obrzmiałe, zaczerwienione i podatne na krwawienie.

OperationTo niestety nie wszystko. Hormony ciążowe zwiększają ponadto podatność uzębienia na działanie płytki nazębnej i bakterii. Nie oznacza to, że przyszłe ciężarne skazane s na próchnicę, ale że ryzyko jej rozwoju jest znacznie większe. W krótkim czasie stan zębów może się pogorszyć, co prowadzi do zapalenia dziąseł i próchnicy zębów. Stąd właśnie wzięło się powiedzenie, że ciąża niszczy zęby.

Należy jednak zauważyć, że jest to prawda tylko częściowa. By rozwinęła się próchnica, potrzeba również innych czynników: mniejszej dbałości o higienę: podczas zauważenia krwawienia wiele przyszłych mam delikatniej szczotkuje zęby, tym samym mniej dokładnie, gorszych nawyków żywieniowych (sporej ilości węglowodanów prostych w diecie). Dlatego, by przyszła mama nie pogorszyła stanu swoich zębów, powinna starannie dbać o higienę jamy ustnej, szczotkując zęby najlepiej po każdym posiłku (zwłaszcza „słodkim” posiłku).

Jak uniknąć kłopotów z zębami w ciąży?

 • regularnie szczotkuj zęby, usuwaj zabrudzenia również z języka (przy użyciu szczoteczki), w ten sposób zwalczysz bakterie i zapewnisz sobie świeży oddech,
 • używaj pasty z fluorem i nitki dentystycznej,
 • używaj płynu do płukania jamy ustnej, który zwalcza bakterie, osad i chroni dziąsła i zęby,
 • jeśli nie możesz umyć zębów, żuj gumę po jedzeniu (szczególnie taką, która zawiera ksylitol pomagający zwalczyć próchnicę),
 • jeśli nie masz pod ręką gumy do żuciu sięgnij po kawałek twardego żółtego sera, który obniży kwaśny odczyn w ustach, stanowiący jedną z przyczyn próchnicy,
 • klejące słodycze jedz tylko wtedy, kiedy będziesz mogła po nich umyć zęby,
 • zwróć uwagę, by w Twojej diecie znalazło się dużo produktów bogatych w witaminę C, która wzmacnia dziąsła oraz zmniejsza ryzyko krwawień,
 • zwróć uwagę na ilość wapnia w diecie. Składnik ten jest potrzebny dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji zębów,
 • przynajmniej raz podczas ciąży wybierz się do dentysty na przegląd zębów. Warto zadbać o usunięcie kamienia, który pogarsza stan zębów i dziąseł.

Zapalenie przyzębia a ciąża

Jeśli podejrzewasz u siebie ubytki w zębach, koniecznie umów się ze stomatologiem. Nie czekaj aż urodzisz dziecko. Współczesna medycyna wiąże choroby zębów z wieloma powikłaniami ciążowymi. Nieleczona próchnica może być źródeł infekcji, mogącej mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód.

Najlepiej wszelkie ubytki wyleczyć przed zajściem w ciążę. Jednak jeśli zabieg dentystyczny będzie konieczny już po potwierdzeniu ciąży, dobra wiadomość jest taka, że większość zabiegów można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym. Dentysta, który wie o ciąży, zastosuje znieczulenie bez leków obkurczających naczynia krwionośne, które są bezpieczne dla przyszłej mamy i dziecka.

Łagodne znieczulenie może być stosowane nawet w pierwszym trymestrze. Niektóre zabiegi można również wykonywać bez znieczulenia. Dużo zależy od indywidualnej wrażliwości pacjentki. W ciąży można stosować również antybiotyki, jeśli to konieczne. Lekarz zaleci bezpieczne preparaty z kategorii penicylin.

W czasie ciąży można bez przeszkód korzystać z zabiegów ortodontycznych, na przykład decydując się na aparat na zęby.

Dentysta w ciąży

W ciąży jednak nie wykonuj:

 • zabiegu wybielania zębów (to może poczekać),
 • prześwietleń rentgenowskich (chyba, że to absolutnie konieczne, wtedy podczas zabiegu osłania się brzuch fartuchem),
 • zabiegu wyrywania zęba (zwłaszcza w pierwszym trymestrze),
 • zakładania implantów,
 • dłutowania ósemek,
 • profilaktycznego podawania fluoru,
 • leczenie zębów przy użyciu ozonu.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Asia Asia

  a co jeśli wizyta u dentysty powinna sie odbyć z powodu bólu zębów, a w tym czasie występują ciągłe wymioty? wtedy i tak trzeba… poczekać aż miną wymioty:/