Klapsy nie działają, ale przeciętny czterolatek jest bity 936 razy w roku

Nowe badania opublikowane w „Journal of Family Psychology” wskazują , że rodzice częściej biją dzieci, niż się do tego przyznają. Udowadniają również, że ta forma karania jest nieefektywna.

98fd9619e3ff16860da1fa0d47fd75e8c019cf4eW badaniu analizowano w czasie rzeczywistym nagrania dźwiękowe w wybranych domach. Rodzice dano wytyczne: jeśli musisz, bij w ostateczności, tylko dla poważnego przewinienia, i tylko w ostateczności .

Życie trzydziestu trzech rodzin było rejestrowane przez okres od czterech do sześciu godzin wieczornych. 90% przypadków, kiedy rodzic wymierzył karę cielesną było bezpośrednio spowodowane przez „niezgodność „, taką jak odmowa zaprzestania ssania palca, niewłaściwe jedzenie, wyjście z domu bez pozwolenia. W 49 procentach przypadków zanim rodzic wymierzył klapsy, był wyraźnie zły i poirytowany.

„Nagrania pokazują, że większość rodziców zareagowało impulsywnie i emocjonalnie, wprowadzenie dyscypliny nie było głównym ich celem ” – zauważa główny autor badań George Holden, profesor psychologii na Southern Methodist University – „Obserwowani rodzice próbowali bez przemocy dyscyplinować dziecko średnio 30 sekund, po czym wymierzali karę cielesną”.

„Nagrywany dźwięk pokazał nam, że rodzice uderzali dzieci z najbardziej przyziemnych, banalnych przyczyn, łamiąc przy tym konwencje społeczne” – dodaje Holden. „Ponadto, kara cielesna nie była używana w ostateczności. Przeciętnie rodzice sięgali po przemoc tylko pół minuty po rozpoczęciu konfliktu.”

Nagrania ujawniły również, że dzieci wznowiły niewłaściwe zachowanie w ciągu 10 minut od otrzymania lania w 30 z 41 zarejestrowanych incydentów.

Najbardziej alarmująca jest jednak rozbieżność między liczbą incydentów ze  stosowaniem kar cielesnych deklarowaną przez rodziców w poprzednich badaniach w porównaniu do tego, ile razy dzieci rzeczywiście były bite w badaniach przeprowadzonych przez  Holdena. W opinii rodziców typowy 2-latek jest bity „tylko” 18 razy w roku.

W badaniu Holdena, średnia liczba incydentów z przemocą w czasie rzeczywistym wynosiła 18 razy w tygodniu„, co daje średnią liczbę „lań” w roku: 936.

Źródło: tutaj.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Piotr Piotr

  Czy naprawdę musicie tak przesadzać? Dzieci NIE DA się wychować bezstresowo

  • anka anka

   Wszystko się da, ale potrzeba troche zrozumienia i cierpliwości

  • ania ania

   A czy musimy popadać od razu ze skrajności w skrajność – albo bez streswao (co rozumiem przez danie dziecku całkowitej swobody, „hulaj dusza piekła nie ma”) albo od razu lanie? a nie można tego wypośrodkować i zamiast bić rozmawiać z dzieckiem lub dawać inne kary któe chociaż dziecko zrozumie. Dla mnie najlepsze jest jak dajemy dziecku klapsa za to że uderzyło kogoś innego – to jest dopiero wychowawcze…

 2. Kasia Kasia

  Wiecie co, a ja nie jestem strasznym przeciwnikiem bicia, w sensie klapsów. Na zasadzie dla otrzeźwienia się sprawdzają, nie że zawsze i na każdym kroku, ale naprzykład wtedy, kiedy dziecie wybiega mi na ulicę – myślę, że wtedy to po prostu przynosi swój efekt, a efektem, celem jest szok, zeby do dzieciaka cos dotarło…

 3. ap ap

  czegos nie rozumiem, ja mam dwóch synow, jeden ma 6 lat, a drugi 4 i nie bije ich wcale, czasem jest trudno, czasem wrecz eksploduje ze zlosci i bezsilności, ale nie bije! skąd te ponad 900 razy? to prawie 3 dziennie, codziennie! ludzie czy rodzice w dzisiejszych czasach wogole nie potrafią poradzić sobie ze swoimi dziecmi?

Polecane tematy