Kilka ciekawostek na temat ciąży

Ciąża to w wielu krajach stan mistyczny. Ciągle nie do końca zbadany i zrozumiany. Jak fenomen urodzin, o którym w naturalnych warunkach decyduje dziecko, wysyłając sygnał do matki, że to JUŻ. Są pewne zmiany w ciąży, o których wie niewielu. Są też takie, które poznają kobiety dopiero nosząc dziecko pod sercem. Zebraliśmy je dla Was.

Ach te hormony…

Hormony w ciąży odpowiadają za jej prawidłowy przebieg i rozwój płodu. Najbardziej zmianę widać w poziomie estrogenów, których jest prawie 1000 razy więcej niż przed ciążą. To właśnie ten hormon bowiem odpowiada za całe spektrum zmian: powiększenie macicy, rozwój kanalików mlekowych, zwiększenie ilości krwi, wahania nastroju, instynkt budowania gniazda.

W ciąży kobiecie jest cieplej

Wszystko dlatego, że w ciąży częściej jest się głodnym, ze względu na przyspieszenie tempa przemiany materii o 25%, co powoduje z kolei zwiększenie wydzielania ciepła oraz podniesienie temperatury ciała. Niestety taka zmiana łączy się również ze zwiększoną ilością potu oraz z częstym łaknieniem i potrzebą jedzenia.

Szybciej bijące serce

W ciąży zwiększa się o około 30% objętość krwi, to w przeliczeniu na litry sprawia, że w naczyniach krwionośnych płynie około 1,5 litra więcej krwi niż wcześniej. Zwiększona ilość krwi ma ścisłe przełożenie na aktywizację serca, które musi pracować na wyższych obrotach, by ją przetoczyć. Skutkiem tego jest szybsze tętno, czyli szybsze bicie serca.

Najpopularniejsza data urodzin

Wcale nie gorące, krótkie nocy są najczęstszym momentem prokreacji, jak wielu osobom się wydaje (według badań aż 35% osobom zdarzyło się odmówić współżycia z powodu gorąca). Zbliżeniu sprzyjają chłodniejsze dni. Według badań 13 razy bardziej lubimy seks po zmroku. Do największej liczby poczęć dochodzi w okolicy świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku (w tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie sprzedaje się dwa razy więcej prezerwatyw niż w innych dniach roku). Amerykańskim naukowcom udało się ustalić, że najpopularniejszą datą urodzeń jest dzień 16 września. Z kolei najmniej popularne są dni: 1 stycznia, 25 grudnia i 29 lutego.

Naukowcy podkreślają, że najwięcej dzieci rodzi się pod koniec września (choć popularny w Polsce jest również lipiec), a najmniej w kwietniu i w styczniu. Inne badania dotyczą nie ilości urodzeń, ale płci dzieci, przeprowadzone przez amerykańskich naukowców dochodzenie sugeruje, że w czerwcu rodzi się więcej chłopców niż dziewczynek.

Dzień urodzin a dzień tygodnia

W danych z 2000-2011 roku zbadano również, który dzień tygodnia jest najpopularniejszy dla rodzących się dzieci w Polsce. Okazało się, że 50% z nich urodziło się w poniedziałek, a jedynie 0,4% w weekend (nie dlatego, że taki dzień wybrały dzieci, ale dlatego, że w weekend wiele oddziałów położniczych pracuje na zwolnionych obrotach, dlatego poród w dzień wolny jest trochę bardziej „ryzykowny” niż w tygodniu).

Ciąża i poród stan nieczysty

W różnych kręgach kulturowych ciąża i poród traktowane są w odmienny sposób. Przykładowo wśród Romów wierzy się, że ciężarna jest nieczysta i łatwiej podlega wpływom złych mocy. Krótko po porodzie się pali wszystkie rzeczy, których dotykała rodząca. Ponadto zanim młoda mama nie ochrzci dziecka, Romowie unikają kontaktu z nią i z noworodkiem.
Z kolei na Saharze tradycyjnie rodzi się na pustyni, a podczas porodu kobiecie towarzyszy jedynie wiejska akuszerka i mąż. Wszystko po to, by zgodnie z tradycją krew wsiąkała w piasek….a poród odbył się w intymnej atmosferze.

Na początku dziewczynki i chłopcy wyglądają tak samo

Zanim ginekolog przekaże informację o płci dziecka zarówno zarodek damski, jak i męski wygląda tak samo. Dopiero w 9 tygodniu u dziewczynek i chłopców wyodrębniają się organy płciowe.

Ojcowie mający stresujące zawody częściej mają córki

Wynika to z wysokiego stężenia hormonów stresu, które wpływają na równowagę hormonów płciowych.

W ciąży rosną stopy

Fakt ten zauważa większość kobiet, co jednak zdumiewające większy rozmiar stopy pozostaje już na zawsze. Przyczyną jest nie tylko opuchnięcie stóp….Wszystko ze względu na rozluźnienie wiązadeł i obciążenie przez dodatkowe kilogramy. To dlatego większość mam w ciąży kupuje nowe obuwie.

W ciąży pojawiają się bardziej realistyczne sny

Często niestety koszmary, bardzo nieprawdopodobne, a jednocześnie wyjątkowo realistyczne, po których niekiedy kobieta budzi się zlana potem. Przyczyną są najczęściej zmiany hormonalne. Niekiedy sny dotyczą porodu, lęku przed chorobami i w takim wypadku spełniają funkcję terapeutyczną. Pozwalają przygotować się do nowej roli, oswoić strachy i wyciszyć natrętne myśli.

Tajemnica prawo-, leworęczności

Związana jest już z 10-tygodniem ciąży, w trakcie której płód wykonuje ruchy jedną z rączek, preferując jedną ze stron. Po jej wyborze następują zmiany w mózgu, które wpływają na całe życie. Czyli najpierw dziecko wybiera „aktywniejszą rękę”, co niesie za sobą kierunek rozwoju mózgu, a nie na odwrót jak sądzono dotychczas.

Liczba cesarek rośnie

Statystyki z całego świata pokazują jeden trend. Liczba cesarek rośnie. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, by liczba cesarskich cięć wynosiła 15%. Tymczasem w Polsce przekracza 32%. Jak stan ten komentują lekarze? Wskazują na większość liczbę ciąż patologicznych niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Ponadto powodem jest strach: że jeśli pojawią się komplikacje w trackie porodu drogą naturalną, to lekarz zostanie oskarżony o błąd w sztuce…Duża liczba cesarek to również „zabiegi na życzenie”.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. kinia kinia

  Ja do dzisiaj noszę buty o rozmiar większe…Ech…

 2. anka484 anka484

  Co do ciekawostek zaliczyłabym też to że często wpaja się przyszłym mamą że słuchanie muzyki „poprawia nastrój” nienarodzonego dziecka. Że dzięki temu lepiej sie bedzie rozwijać itp. a zrobione niedawno badania na ten temat dowodzą że przez pierwsze trzy miesiące najlepej dać „maluszkowi” spokój. To jest ten najważniejszy okres kiedy wiele ważnych rzeczy się dzieje w brzuszku i jedyne co warto polecić przyszłym mamą to spokój. A słuchanie muzyki działa przede wszystkim na nas a nie na maluszka bo dzięki temu że zrelaksujemy się przy niej to i maluszek bedzie spokojniejszy. I tez spokojnie jeśli nie lubimy mozarta ważne żeby muzyka którą słyszy przyszła mama relaksowała i nastrajała w dobre myśli ja samą, wtedy maluszek też odbierze te dobroczynne wibracje..

 3. Mama Gabusi Mama Gabusi

  A ja właśnie dziś trafiła do szpitala… Może w nocy zechce przyjść na świat mój mały Synek ;-) Trzymajcie kciuki ;-)

  • Dorota Dorota

   OOOO…Mamo Gabusi, trzymamy. Mocno :)

  • Julia Julia

   Również trzymam kciuki – żeby było szybko, łatwo i przyjemnie!

 4. Julia Julia

  U mnie jedna córka potwierdza kilka teorii, z kolei druga większości przeczy. I tak:
  Łucja urodziła się w czerwcu, na dodatek w sobotę i jest dziewczynką – 3 obalenia za jednym zamachem, a właściwie porodem ;)
  Basia, owszem, urodziła się pod koniec września, ale w piątek „weekendu początek”
  Zatem u nas weekend króluje. Co do stresującej pracy, to nie wydaje mi się aby programista komputerowy pracujący w zagranicznej korporacji miał stresujący zawód ;) A dziewczynki płodzi aż miło! :)
  Sny miałam w obu ciążach chore – zatem potwierdzam
  Obuwie nosze takie samo jak przed ciążami, nawet w ciąży takie nosiłam – zatem zaprzeczam :)
  Zdecydowanie w obu ciążach było mi wiecznie gorrrąco – tę teorię również potwierdzam.

  • Dorota Dorota

   A mi niestety rozmiar stopy się zwiększył ;) Chociaż też poród w weekend ;)

 5. OlkaG OlkaG

  A ja słyszałam, że jak komuś kręcą się włosy to po ciąży mogą przestać i … u mnie się sprawdziło:)

  • Julia Julia

   To chyba Olko oddałaś mi te loki, bo moje włosy jakby bardziej falowane się zrobiły :)

   • OlkaG OlkaG

    He he Julio, całkiem możliwe, że to działa w obie strony!:)