Kikut pępowiny nie odpada po Octenisepcie. Stare metody są lepsze?

Większość położnych, neonatologów, pielęgniarek i pediatrów zaleca do pielęgnacji kikuta pępowiny Octenisept (octenidyna i etanol). Tymczasem nie brak coraz częstych głosów młodych rodziców, że stare, sprawdzone metody są lepsze, bo po Octenisepcie kikut pępowiny długo nie odpada. Też macie takie doświadczenia?

Kiedy odpada kikut pępowiny?

To, kiedy odpadnie kikut pępowiny uzależniony jest od grubości pępowiny. W przypadku węższej pępowiny odpaść może już po 4-5 dniach. Jeśli natomiast pępowina była grubsza, może to potrwać około 10-12 dni.

Jeśli kikut pępowiny nie odpadnie do 5-6 tygodnia życia dziecka, zazwyczaj wykonywany jest zabieg usunięcia kikuta przez chirurga. Zabieg jest prosty i niebolesny dla dziecka. Trwa chwilę i nie wymaga pozostania w szpitalu.

Co robić, by kikut szybko odpadł?

Podstawa to prawidłowa pielęgnacja kikuta pępowiny. Przede wszystkim należy dbać o to, by okolica pępka były zawsze sucha. Jeśli zostanie zamoczona w kąpieli, należy dokładnie wysuszyć skórę. Nie trzeba się obawiać dotykania kikuta, to dziecko nie boli, także spokojnie można nim manewrować, by oczyścić okolicę pępka. Po drugie należy dbać o czystość, co jest szczególnie istotne u chłopców, u których często dochodzi do zabrudzenia moczem kikuta. Po trzecie nie przykrywamy kikuta pieluszką, należy zakładać ją poniżej pępka, jeśli trzeba to na zakładkę. Po czwarte możliwie często wietrzymy okolicę pępka. Gdy pępowina oddziela się, może pojawić się krew. To normalne i nie należy się tym przejmować.

Jeśli w okolicy pępka pojawi się zaczerwienienie (o szerokości większej niż 0,5 cm), nieprzyjemnie pachnąca wydzielina, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W pierwszych dniach życia dziecka wszelkie wątpliwości konsultujemy z położną, która odwiedza młodą mamę w domu.

Dlaczego nie Octenisept?

Octenisept to preparat, który wykazuje działanie dezynfekujące, bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Stosowanie tego środka usuwa florę fizjologiczną wokół pępka.

W przeciwieństwie do zalecanego jeszcze kilkanaście lat temu 70% roztworu spirytusu, Octenisept nie wysusza, jedynie dezynfekuje, to według niektórych rodziców wydłuża czas odpadnięcia kikuta pępowiny. Dlatego nadal, mimo nowych zaleceń, spora grupa rodziców sięga po spirytus. Większość ekspertów twierdzi, że niesłusznie.  A Ty, jakie masz doświadczenia?

Z drugiej strony najnowsze wyniki badań sugerują, że stosowanie roztworu spirytusu nie przyspiesza gojenia pępka, a dodatkowo może podrażniać i wysuszać delikatną skórę dziecka. Właśnie dlatego z metody tej zrezygnowano. Powód był oczywisty – skuteczniejsza okazała się metoda „sucha”, czyli niestosowanie żadnego preparatu (ewentualnie Octeniseptu, jeśli istnieje zwiększone ryzyko zakażenia).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 1. Patrycja Patrycja

  Przemywać raz dziennie najlepiej po kapieli spirytusem i dac mu spokoj. Wyschnie odpadnie, papranie w niczym nie pomaga

 2. Marlena Marlena

  Ja mam własnie problem córka 12 dni a koło kikuta krew i nie odpada stosujemy oktanisept :/ i zdecydujemy sie na spirytus

 3. Alicja Alicja

  Czystą wodą i dokładnie osuszyć odpadł po 5 dniach bez komplikacji x

 4. Edyta Edyta

  U nas szybko odpadł po octanisepcie

 5. Anna Anna

  Spirytus,16 lat temu i teraz przy obecnie trzylatku i rocznej córce po octanisepcie się paprało

 6. Angelika Angelika

  U syna octanisept się nie sprawdził. Miał gruba pempowine i pomógł nam dopiero spirytus i 3 razy w tygodniu wizyta w szpitalu na czyszczeniu i przypalaniu jakimś środkiem.

 7. Ola Ola

  spirytus, bo Octanisept sie nie sprawdzil

 8. Ilona Ilona

  U nas przy wyjściu ze szpitala mówiono, by nie przemywać kikuta niczym, jeśli się nic nie dzieje. Tylko czysta woda przy kąpaniu i delikatnie osuszyć. I się metoda sprawdzila, kilka dni i odpadł bez żadnych problemów.

 9. Kasia Kasia

  Po Octenisepcie wylądowałam z tygodniowym noworodkiem na izbie przyjęć, bo się babrało wszystko paskudnie. To jest kompletne nieporozumienie! Lekarzom chyba sporo zapłacono, żeby tej szajs wciskali… Może się sprawdza przy jakichś małych rankach u większych dzieci, ale na pewno nie jako pielęgnacja pępka! Przy drugim dziecku w ogóle nie brałam już tego do ręki, spirytus najlepszy.

 10. Monika Monika

  Najlepiej nic z tym nie robić. Byle pilnować, żeby był suchy i czy żadna infekcja się nie robi. Octenisept to porażka. Może działa na rany ale na pępku robi masakrę.

 11. Justyna Justyna

  U najstarszego synka Octenisept sie nie sprawdzal. Kikut odpadł po ponad 3 tygodniach dlatego
  przy młodszych synkach używałam spirytus i szybko sie zagoilo.

 12. Alicja Alicja

  U nas tez dlugo sie trzymal po octanisepcie. Po 8dniach kupilam piochtanine na wodzie i odpadl na 3dzien.

 13. Olga Olga

  Stosowałam Octanisept i pępek nie chciał odpasc a wręcz po 3 tygodniach zaczął się paprać. Przestraszyłam się i zaczęłam używać spirytusu. 2dni i pępuszek odpadł

 14. Katarzyna Katarzyna

  My nie przemywalismy niczym, w uk z zalecenia midwife nalezy utrzymywac kikut suchy, odpadl po tygodniu

  • Ilona Ilona

   Dokładnie tak samo robilam. Żadnych problemów, kilka dni i sam odpadł.

   • Marta Marta

    W Niemczech to samo w dodatku nie wskazane tu są kąpiele zanim kikut nie odpadnie. Przy moich obydwóch synach odpadł po 5 dniach

 15. Kasia Kasia

  Octenisept,odpadł bez problemu po ok 6 dniach, wogole cały czas go używam do przemywania różnych ran i zawsze się sprawdza

 16. Joanna Joanna

  U nas pielegnacja wygladala tak ;
  Kapiel osuszanie i raz dziennie psikane octaniseptem i po 13 dniach ladnie odpadl

 17. Agnieszka Agnieszka

  U córeczki po octenisepcie był problem przez miesiąc, więc u synka zastosowaliśmy spirytus i po tygodniu strupek odpadł.

 18. Karolina Karolina

  U nas przy pierwszym dziecku odpadl po 2 tygodniach – pielęgnowany spirytusem salicylowym, a przy drugim dzidziusiu pielegnowany Octaniseptem odpadl dziś – po ponad 5 tygodniach …

 19. Seweryn Seweryn

  Odpada odpada tyle ze najlepiej go tez wietrzyć szczególnie jak dziecko urodzone jest w lato trochę słońca przez szybę nie zaszkodzi

 20. Basia Basia

  synka kikut był dość gruby i po octenisepcie zaczął się maślaczyć i nie wysychał. w ruch poszedł spirytus i też dupa blada. skończyliśmy żywot kikuta w 6 tyg u chirurga

 21. Katarzyna Katarzyna

  U nas Octenisept zadziałał odpadł po kilku dniach i do tej pory go uzywam na każda ranke jaka się pojawi nie tylko u synka i zawsze się sprawdza

 22. Sywia Sywia

  ja nie przemywałam niczym, sam odpadł , 2 tyg to trwalo bo syn miał grubą pępowinę

 23. Marta Marta

  dokładnie…

  Spirytus.. Przemywałam octenisept i pepuszek zaczal brzydko pachnieć. Na pogotowiu kazali czystym spirytusem i jak reka odjął.

 24. Malwina Malwina

  Nam octenisept pomógł i nic nie paprało się. Dzisiaj pępuszek córcia ma ładny

 25. Dominika Dominika

  Spirytusem. Szybko się zasuszył

 26. Patrycja Patrycja

  W naszym przypadku z Octaniseptem kikut odpadł po miesiącu..

 27. Magdalena Magdalena

  Mleko matki na patyczek i pocierać ..wszystko ładnie się goi.

 28. Maja Maja

  Spirytus u obu synów, odpadł po kilku dniach bez paprania

 29. Anita Anita

  mój synek ma dziś 2 tygodnie a wczoraj odpadł mu kikut pępowiny,stosowaliśmy tylko Octenisept,więc polecam z czystym sumieniem:)

 30. Agnieszka Agnieszka

  A u nas chyba po tygodniu, czy 10 dniach po octenisepcie. Chyba nie jest taki zły, skoro w szpitalu stosują i polecają.

 31. Ma Ma

  Położna sama powiedziała żeby się nie bawić w Oktenisept (miałam już kupiony), tylko kupić zwykły spirytus spożywczy – ja stosowałam zwykły 95% i było ok.

 32. Spa2007 Spa2007

  Potyczek bawełniany moczylam w spirytusie i kręcąc patyczkiem wokół własnej osi i wokół pępka delikatnie wyciagalam brudek Przy obydwu synkach się sprawdziło. Parę dni i po kikucie :-)

 33. aga aga

  u nas też octenisept nie dziaała, tzn długo kilkut nie odpadał, w koncu położna podpowiedziała spirytus i rach-ciach – odpadł. Przy drugim dziecku nic nie stosowałam, tylko na sucho i szybciej odpadło!

 34. Justyna Justyna

  Nic z tym nie robić. Żadnych preparatów.Mieszkam w Holandii i tutaj położne nic nie stosują. Podczas kąpieli pępek jest moczony w wodzie. Nie stosuje się żadnych preparatów. Delikatnie osusza po kapieli i tyle. Mojej córce odpadł po 3 dniach, ładny zagojony.

 35. Lillok Lillok

  U nas odpadł po 19 dniach. Używałam octeniseptu, zgodnie z zaleceniami ze szpitala a także położnej. Około 12 dnia wokół zaczęła się pojawiać krew, niewielka ilość. Położna powiedziała że to znak, że za chwilę odpadnie.

 36. Mag Mag

  Córce przy pielęgnacji octeniseptem odpadł dopiero po 4 tygodniach i pozostała przepuklina pępkowa.

 37. Kamil Kamil

  Wylądowałem tutaj bo pielęgnujemy kikut octoniseptem i zaczyna się 4 tydzień z kikutem:/
  Zawsze babcine sposoby były, są i będą najlepsze, ale się skusiliśmy…

 38. Mama 3 Mama 3

  Przy 2 dziecku dałam się namówić na octanisept – pępek babrał się 3 tygodnie , przy 3 na suchą pielęgnację-zaczął smierdzieć . Wróciłam do gencjany, dwa dni i po kłopocie. Nigdy więcej nie posłucham dziwnych zaleceń , zresztą chirurg do którego trafiliśmy z synkiem powiedział wprost , przez te nowe zalecenia ma 3 razy więcej pacjentów z problemami z pepkiem . Także gencjana albo spirytus.

 39. Joleczka Joleczka

  Nie. Zdecydowanie stare metody nie są dobre. Wywołują okropny ból u dziecka i mogą narobić więcej szkód niż pożytku. Po prostu dalej przemywaj kikut octeniseptem i czekaj aż w końcu kikut odpadnie. Uwierz mi że przyjdzie na to czas.

Zobacz również