Kiedy zajdę w ciążę? – na to pytanie…jest odpowiedź

Pary starające się o dziecko podchodzą do tego zadania ze sporym zaangażowaniem i nieukrywaną radością. Wiadomo – chwile bliskości w łóżku wiążą się z dużą przyjemnością.

Niestety entuzjazm zazwyczaj nie trwa wiecznie. Gdy mijają miesiące, a upragnionych dwóch kresek nie widać, pojawia się naturalnie zniecierpliwienie i pytanie – kiedy zajdę w ciążę?

Kiedy zajdę w ciążę – płodna para

Kiedy zajdę w ciążę

Kiedy zajdę w ciążę

Zdrowa płodna para ma duże szanse na zajście w ciążę w trakcie roku niezabezpieczonych zbliżeń. Ze 100 par starających się o dziecko:

 • 20 pocznie dziecko w ciągu miesiąca,
 • 70 pocznie dziecko w przeciągu sześciu miesięcy,
 • 85 pocznie dziecko w przeciągu roku,
 • 90 pocznie dziecko w przeciągu 18 miesięcy,
 • 95 pocznie dziecko w przeciągu dwóch lat.

To są średnie liczby, statystyki. Niektóre pary mają wysoką płodność, co oznacza, że mają wyższą niż średnia szansę zajścia w ciążę. Inne pary z kolei mają niską płodność, co oznacza, że na upragnionego potomka muszą czekać przez dłuższy czas.

Dla par poniżej 35 roku życia bez medycznych problemów mogących stanowić przeszkodę w poczęciu dziecka, naturalne jest zalecenie starania się o dziecko przez dwa lata. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie w pierwszym roku, istnieje duża szansa, że do zapłodnienia dojdzie w drugim roku starań.

Te czynniki wydłużają okres starania się o dziecko

Istnieją czynniki, które sprawiają, że okres starania się o dziecko może się wydłużyć. Wśród nich wymienia się:

 • wiek mężczyzny, wiek kobiety,
 • przetworzoną, ubogą dietę,
 • stresujący styl życia obu partnerów,
 • bardzo męczącą pracę,
 • niedowagę lub nadwagę,
 • częstotliwość współżycia (zaleca się spontaniczność w tym względzie, a nie seks z kalendarzem w ręku. Zbyt częsty seks paradoksalnie
 • zmniejsza szansę na poczęcie niż zbliżenia co 2-3 dni).

Kiedy zajdę w ciąży, mam 35 lat…

Jeśli masz 35 lat, już półroczne bezskuteczne starania powinny Cię zmotywować do poszukania pomocy u lekarza. Czas w tym przypadku niestety działa na Twoją niekorzyść. Warto sprawdzić, czy nie istnieją medyczne przeszkody u Ciebie lub partnera do zajścia w ciążę.

Ocena dni płodnych

Wszyscy eksperci są zgodni – dopóki to możliwe, należy podchodzić do współżycia spontanicznie, słuchać swojego ciała i potrzeb własnych oraz partnera. Korzystanie z urządzeń wykrywających owulację, wykonywanie badań może być niezwykle stresujące i przyczynić się do wielu frustracji. Zamiana seksu we współżycie tylko w jednym celu często włącza blokadę, która może utrudniać starania o potomstwo…

Jeśli pojawiają się problemy, zamiast rozpaczliwie monitorować cykl i samodzielnie starać się odgadnąć, kiedy najlepiej współżyć, lepiej udać się do lekarza i rozpocząć poszukiwanie przyczyny problemu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.