Pierwsza miesiączka u dziewczynek (menarche) to ważny moment w ich życiu. Jej wystąpienie wiąże się z wieloma silnymi emocjami. Jest ekscytacja, zaskoczenie, ale też lęk, wstyd, a nawet próby ukrycia tego faktu przed światem. Kiedy można się spodziewać
wystąpienia menarche? Z jakimi symptomami się wiąże ta ważna zmiana w życiu dziewczynki? Czy można przewidzieć jej pojawienie się? Kiedy występuje pierwsza miesiączka? I jakie objawy dojrzewania pojawiają się wcześniej?
Kiedy występuje pierwsza miesiączka?
Obecnie pierwsza miesiączka występuje średnio w wieku 12,7 lat. W poprzednich pokoleniach pojawiała się zazwyczaj w wieku 13,5 lat.
Prawidłowy wiek wystąpienia pierwszej miesiączki jest dość szeroki. Datuje się go na okres między 11 a 15 rokiem życia. Innymi słowy miesiączka może wystąpić już wtedy, kiedy dziecko ma 10 lat. Najczęściej pojawia się do czasu, kiedy dziewczynka skończy 15 lat, czyli gdy ma 14 lat i trochę…
Dojrzewanie dziewczyn – kiedy się rozpoczyna i jak postępuje?
Coraz wcześniej
Wiek pierwszej miesiączki obniżył się. W 1840 lat wynosił on 17 lat. Z kolei w 1970 było to już 13 lat. W przeciągu ostatnich 200 lat obserwuje się wcześniejsze dojrzewanie dziewcząt, zwłaszcza w państwach wysoko rozwiniętych. Obecnie wiek ten ustabilizował się na średnim poziomie 12,5-13,5 lat.
Wczesna miesiączka konsekwencje
Badania pokazują, że wystąpienie miesiączki przed ukończeniem przez dziewczynkę 12 lat powinno wiązać się z uwzględnieniem jednej kwestii. Niestety wczesna pierwsza miesiączka zwiększa ryzyko wystąpienia przedwczesnej menopauzy. Zamiast w okolicy
50 urodzin, na przykład już w okolicy 40 urodzin.
Innymi słowy okres płodności kobiety może przypadać na takie lata, które nieco utrudniają planowanie przyszłości. Jeśli pragnie się dziecka, warto o powiększaniu rodziny pomyśleć szybciej. Odkładanie tej decyzji na później może być ryzykowne, z uwagi na wcześniejszą
menopauzę – której trzeba się w takiej sytuacji spodziewać przed czasem.
Jak to przewidzieć? Kiedy pojawi się pierwsza miesiączka?
Czy można przewidzieć, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka, obserwując zmiany zachodzące w ciele dziewczynki? Okazuje się, że tak.
- Miesiączka występuje około 4 lata od czasu, kiedy piersi zaczynają rosnąć. Od momentu pączkowania, gdy „coś zaczyna się dziać”. Zakres ten wynosi od 1,5 roku do 6 lat od pierwszych zmian w piersiach. 2 lata od momentu rozpoczęcia rozwoju
piersi pojawia się owłosienie pod pachami. - Pierwszy okres występuje 2-3 lata od osiągnięcia stopnia rozwoju piersi w 4 stopniu skali Tannera
- Około 1-2 lat od czasu pojawianie się owłosienia łonowego.
- Około rok po gwałtownym skoku rozwojowym wzrostowym. Można zauważyć, że dziewczynka rośnie w oczach i w krótkim czasie sporo urosła, a później to tempo wzrostu znacznie spowolniło. I wtedy można spodziewać się miesiączki.
- Kilka – kilkanaście miesięcy po pojawieniu się wydzieliny (przezroczystego lub mlecznego płynu obecnego na bieliźnie)
- Tuż przed pierwszą miesiączką może pojawiać się okres osłabienia, zmęczenia, rozdrażnienia, spadku koncentracji. Typowy jest ból piersi, uczucie spuchnięcia, ból głowy.
Pierwsza miesiączka a owulacja
Wystąpienie pierwszej miesiączki zazwyczaj nie wiąże się z owulacją. Potrzeba kolejnych 2 lat po niej, by cykl się unormował i by cyklom miesięcznym towarzyszyło jajeczkowanie. Oczywiście nie oznacza to, że jajeczkowanie w pierwszych latach nie jest
możliwe. Zdarza się i trzeba mieć tego świadomość.
Jednak należy też uzbroić się w cierpliwość. Pierwsze dwa lata miesiączkowania mogą być nieregularne. Cykle mogą mieć różne długości, niekoniecznie liczyć książkowe 28 dni. Czasami mogą być krótsze, innym razem dłuższe, miesiączka w danym cyklu może w
ogóle nie wystąpić.
Od czego zależy moment wystąpienia pierwszej miesiączki?
To w jakim wieku dziewczynka dostanie pierwszą miesiączkę uzależnione jest od wielu
czynników:
- genetyki – zazwyczaj dziewczynka zaczyna miesiączkować w podobnym wieku co mama i babcia. I w bardzo zbliżonym wieku co starsza siostra.
- wagi i tym samym diety – im wyższa waga, tym ryzyko przedwczesnego dojrzewania rośnie,
- aktywności fizycznej – duża aktywność fizyczna, uprawianie sportów może przesunąć wystąpienie pierwszej miesiączki,
- chorób – pierwsza miesiączka może być opóźniona w przypadku dziewcząt z cukrzycą, chorobami serca czy wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Wczesna pierwsza miesiączka może mieć z kolei związek z niedoczynnością tarczycy, urazami głowy i guzami układu nerwowego,
- niektóre dane wskazują, że niedobór witaminy D u dziewcząt może powodować wystąpienia we wczesnym wieku pierwszej miesiączki.
- miejsca zamieszkania – dziewczynki mieszkające na wsiach miesiączkują po raz pierwszy średnio później niż dziewczynki z wielkich miast.
Jak wygląda pierwsza miesiączka?
- Zazwyczaj trwa od 3 do 7 dni.
- Najczęściej nie jest zbyt obfita.
- Krwawienie zazwyczaj jest brunatne, rzadko czerwone.
- Rzadko towarzyszą jej objawy bólowe (może pojawić się tkliwość piersi i niewielki dyskomfort w podbrzuszu).
Pierwsze miesiączki rzadko są regularne. Mogą trwać krócej lub dłużej i pojawiać się w różnym czasie. To nie objaw dysfunkcji, ale naturalne zmiany występujące w organizmie na początku dojrzewania.
Kiedy do lekarza?
Zarówno bardzo wczesna pierwsza miesiączka, jak i późny okres jej wystąpienia powinny skłonić do wizyty u lekarza.
- Jeśli miesiączka wystąpi u ośmioletniej, dziewięcioletniej czy dziesięcioletniej dziewczynki.
- Jeśli miesiączka nie występuje u piętnastoletniej dziewczynki.
Specjalista sprawdzi, czy u danej osoby nie występują problemy hormonalne, genetyczne. Czy przyczyną nieprawidłowości nie są choroby, nieodpowiednie odżywianie (np. anoreksja z uwagi na zbyt niską wagę może blokować wystąpienie pierwszej miesiączki)
Czy po wystąpieniu pierwszej miesiączki się rośnie?
Dziewczynka, która zaczyna miesiączkować nie ma już szans na znaczącą zmianę wysokości ciała. Może urosnąć od 3 do 7 centymetrów. Bardzo rzadko rośnie więcej.
Komentarze