Kiedy wysłać dziecko na kolonie? Zalety kolonii wakacyjnych i możliwe problemy

Kolonie letnie dla dzieci to jedna z ofert wakacyjnego wypoczynku. Dostępna dla najmłodszych już od siódmego roku życia. Zakłada przebywanie na wakacjach, w wybranym przez rodziców miejscu, przez 5 dni do dwóch/trzech tygodni. Pozwala wybierać wśród bogatej oferty tematycznej. Można wysyłać dziecko na kolonie artystyczne, sportowe, pod żaglami, z możliwością nauki języków obcych, i wiele innych. Jakie zalety mają kolonie letnie? Czy warto się na nie zdecydować? Co z lękiem przed rozstaniem? I w końcu kiedy wysłać dziecko na kolonie?

Kolonie dla dziecka – tak czy nie?

Wakacje trwają dwa miesiące. Rzadko który rodzic może pozwolić sobie na urlop trwający tak długo. Dlatego poza rodzinnym wypoczynkiem w domu czy w wybranej miejscowości wypoczynkowej w trakcie urlopu, rodzice poszukują sposobu na zapewnienie wakacyjnych atrakcji dla swoich pociech, kiedy mama i tata wracają do pracy.

Opcji jest sporo – pobyt u babci, wyjazd do cioci na wieś, półkolonie w mieście i w końcu kolonie dla dziecka, czyli wyjazd poza miejsce zamieszkania i przebywanie dzień i noc pod opieką kadry pedagogicznej. Na kolonie dziecko wyjeżdża samo, bez rodziców. To całkiem inna forma wypoczynku niż ta proponowana na rodzinnych wakacjach czy nawet u ukochanej babci.

Wyjazd kolonijny może mieć wiele plusów:

  • wspomóc naukę samodzielności u dziecka,
  • podbudować poczucie wartości dziecka,
  • nauczyć dziecko funkcjonowania poza domem,
  • dziecko może zawiązać nowe przyjaźnie,
  • doświadczyć uroków kolonijnego życia,
  • zwiedzić nowe miejsca,
  • poznać nowe sposoby zabawy,
  • nauczyć się nowych rzeczy.

Jeśli dziecko jest gotowe na wyjazd kolonijny, zazwyczaj wraca z wakacji wypoczęte, podbudowane i bardzo zadowolone. O ile organizator stanął na wysokości zadania, kolonie są mile wspominane jeszcze długo po ich zakończeniu, a w wielu przypadkach nawet w dorosłym życiu.

Jakie problemy mogą się pojawić?

Jeśli dziecko nie wyraża zainteresowania koloniami lub ma inne wyobrażenie na ich temat, może mieć kłopoty z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości.

kiedy wysłać dziecko na kolonie

Najczęściej problemem staje się lęk przed pozostaniem bez mamy i taty poza domem (warto rozważyć możliwość wysłania na kolonie dziecka z rodzeństwem lub przyjaciółmi), lęk przed akceptacją przez rówieśników. Problemem mogą okazać się banalne, z punktu widzenia osoby dorosłej, sprzeczki z rówieśnikami, pominięcie w jakiejś zabawie przez wychowawcę, konieczność czekania na swoją kolej, czy niesmaczne jedzenie, niewygodne łóżko, zbyt wybujała wyobraźnia, która podpowiada scenariusze, które przerażają kilkulatka. Dziecko może protestować nawet przed koniecznością wstawania o określonej godzinie, sprzątania pokoju, czy innym punktom kolonijnego życia.

Pewne problemy na koloniach można przewidzieć i zapobiec im, rozmawiając z dzieckiem, opowiadając, jak wygląda dzień na koloniach, wspominając, jak sami jeździliśmy na kolonie.

Kiedy wysłać dziecko na kolonie?

Sukces wyjazdu na kolonie w dużym stopniu uzależniony jest od tego, czy wyślemy dziecko na wakacje w odpowiednim momencie, innymi słowy, czy jest ono na taki wyjazd gotowe.

Jak to sprawdzić?

Najprościej po prostu obserwować dziecko i jego reakcje, czy perspektywa wyjazdu wywołuje u niego entuzjazm, czy dopytuje, jak to jest być na koloniach, czy rozumie, że na koloniach może tęsknić za rodzicami i jak sobie w tej sytuacji z tym poradzić – że można zadzwonić, narysować rysunek dla mamy, taty, itd.

A może wizja wyjazdu jest dla dziecka przerażająca, wyraźnie boi się wakacji bez rodziców?

Moment, kiedy dziecko będzie gotowe wyjechać bez rodziców ma niewiele wspólnego z wiekiem, ale z indywidualnym tempem rozwoju psychospołecznego. Dla jednego siedmiolatka kolonie będą świetnym sposobem spędzania wolnego czasu, inne dziecko będzie gotowe, by wyjechać na kolonie dopiero w wieku 12 lat.

Jak przygotować dziecko na kolonie?

  • porozmawiaj z dzieckiem, gdzie, kiedy i z kim chciałoby jechać na wakacje,
  • rozważcie, czy lepiej wybrać 5-dniowy wyjazd, a może dłuższy,
  • przeprowadźcie rozmowy na temat bezpieczeństwa pobytu na wakacjach,
  • zapakuj torbę razem z dzieckiem,
  • dobrym pomysłem jest posegregowanie ubrań w zestawy, ułatwiając tym samym dziecku codzienne ubieranie,
  • nie dawaj dziecku drogocennych przedmiotów, które mogłoby zgubić,
  • rozsądnie przemyśl kwotę pieniędzy, którą chcesz przekazać dziecku, wspólnie podzielcie sumę ustalając limit dziennych wydatków,
  • załóż dziecku na rękę opaskę „niezgubkę” z numerem telefonu do mamy i taty. Nawet jeśli dziecko zna Wasze numery na pamięć, w sytuacji stresujące, opaska może być bardzo pomocna.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. Krzysiek | www.kolonieiobozy.net

    Na reszcie w miarę rzetelny artykuł na temat tego kiedy wysłać dziecko na kolonie. Z 20-letniego doświadczenia z koloniami i obozami, najwięcej problemów wynika w momencie, gdy rodzice zamiast porozmawiać i wytłumaczyć, że na koloniach będzie fajnie, a to że wysyłają je z dala od domu wcale nie oznacza, że przestali je kochać, próbują zmusić dziecko do wyjazdu na siłę. Lub w przypadku starszych pociech wysyłają je na obóz za karę, mówiąc że musimy teraz od ciebie odpocząć…

    Do treści artykułu dodałbym tylko jedną uwagę. W naszej karierze zdarzało się (i zdarza czasami niestety nadal) że rodzice (częściej ojcowie ;-) wybierają program kolonii niejako pod siebie. Syn wybrał sobie obóz gitarowy ale tata stwierdził, że jak był dzieckiem to zawsze chciał pojechać na obóz wędkarski… – Spodoba ci się synku, mówi… Niestety w trakcie obozu okazuje się często, że jednak się nie spodobało…