Kiedy wykonuje się cięcie cesarskie?

Większość kobiet udających się na poród nie wie, że urodzi przez cesarskie cięcie. Obok wskazań medycznych, dla których wykonuje się „cesarkę”, istnieje wiele przypadków, w których zabieg przeprowadzany jest na życzenie pacjentki. Wszystko to składa się na obecne statystyki, które wskazują, że od 1999 roku liczba cesarskich cięć w Polsce podwoiła się. Dzisiaj za pośrednictwem cięcia przychodzi na świat około 35% dzieci (Według Światowej Organizacji Zdrowia jedynie 10-15% porodów powinno się kończyć w ten sposób). Artykuł ten nie będzie uwzględniał „życzeń” pacjentek, fałszowania dokumentacji medycznych oraz wpisywania w nie nieprawdziwych informacji, ale skoncentruje się na medycznych wskazaniach do wykonania cesarskiego cięcia. A te są następujące.

Wskazania do cesarskiego cięcia

Poprzedni poród przez cesarskie cięcie i ta sama przyczyna

wskazania cesarskie cięcieTo, że poprzedni poród odbył się za pośrednictwem cesarskiego cięcia nie jest wskazaniem do tego, by ponownie w ten sposób rodzić, chyba, że przyczyna, dla której wykonano cięcie za pierwszym razem nadal istnieje i nie można jej pokonać. Tutaj na przykład powodem może być nieprawidłowa budowa miednicy lub wykonanie pionowego cięcia cesarskiego (a nie powszechnego niskiego poziomego), co znacznie zwiększa ryzyko rozejścia się blizny.

Zbyt duża główka dziecka

Przyczyną, dla której wykonuje się cesarskie cięcie jest duża, niewspółmierna główka, która mogłaby mieć problem z przejściem przez kanał rodny.

Nieprawidłowe położenie płodu

Wskazaniem do wykonania cięcia cesarskiego jest pośladkowe położenie płodu oraz każde inne nieprawidłowe położenie.

Choroba matki

Nie tylko stan płodu jest wskazaniem do wykonania cięcia cesarskiego. Do zabiegu kieruje się również kobiety, które chorują na cukrzycę, serce, czy cierpią z powodu podwyższonego ciśnienia krwi. Wskazaniem jest również otyłość przyszłej matki, poważna wada wzroku i ryzyko odklejenia się siatkówki, niewydolność nerek.

Łożysko przodujące

Cięcie cesarskie wykonuje się również w przypadku łożyska przodującego (kiedy łożysko całkowicie lub częściowo zamyka ujście szyjki macicy). Lekarz może zdecydować o cesarce również, gdy łożysko zbyt wcześnie się oddzieli od ściany macicy.

Wirus Herpes i HIV

Powodem, dla którego wykonuje się cięcie cesarskie może być aktywne zakażenie wirusem Herpes (wywołującym opryszczkę) oraz zarażenie wirusem HIV.

Ciąża wielopłodowa

Przez cesarskie cięcie zazwyczaj rodzą się bliźnięta, niemal zawsze trojaczki oraz liczniejsze płody.

W trakcie porodu

Czasami decyzja o wykonaniu cięcia cesarskiego zapada w trakcie porodu drogami natury. Najczęściej przyczyną jest brak postępu porodu: kiedy faza parcia przedłuża się lub szyjka nie rozwiera wystarczająco szybko. Przyczyną może być wypadnięcie pępowiny, stan zagrożenia płodu, ryzyko pęknięcia macicy.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Jolka 22 Jolka 22

  Zdecydowanie za często

 2. lavinka lavinka

  Wiesz co, Światowa Organizacja Zdrowia może sobie wsadzić swoje „zalecane” statystyki. Wśród moich znajomych forumek połowa miała cesarki, we wszystkich było zagrożenie życia dziecka lub matki. Większość z nich była „niezaplanowana”, to znaczy w momencie rozpoczęcia akcji porodowej nic nie wskazywało, że coś będzie nie tak. Mnie pchnięcie na cesarkę uratowało życie, bo gdyby męczyli by mnie jeszcze przez godzinę, prawdopodobnie wykrwawiłabym się na śmierć, i tak straciłam dwa litry krwi. Obecnie cesarek jest więcej z kilku powodów:

  1.Więcej wiemy o tym, co się dzieje z dzieckiem. Kiedyś nie było wiadomo, że się dusi, niewyczuwalne było tętno płodu i tak dalej.W efekcie częściej dzieci umierały podczas porodów naturalnych, teraz zdarza się to bardzo rzadko.
  2.Więcej wiemy o tym, co się dzieje z dzieckiem na długo przed porodem(dużo cc robi się z powodów złych przepływów, które bada się od niedawna, tak samo jak od niedawna robi się usg w ogóle, kiedyś tylko macało się brzuch z zewnątrz)
  3.Średni wiek matek podwyższył się. Im starsza matka, tym większe ryzyko powikłań okołoporodowych.
  4.Zanieczyszczenie środowiska (to generuje problemy z rozwojem płodów, a w konsekwencji przyśpieszanie porodu, jak wiemy sztucznie wywoływany poród często nie idzie tak jak powinien, a tu dziecko niedotlenione z powodu niewydolności łożyska, czas nagli, trzeba ciąć)

  A to tylko podstawowe powody, gdyby wdać się w szczegóły, byłoby tego dużo więcej.

  • www.feminasum.pl www.feminasum.pl

   Pisząc „kiedyś” autorka nie miała na myśli zamierzchłych czasów, kiedy nie było USG czy KTG! Mówimy o porodach 20, 15, 10 lat temu i właśnie wtedy cięć cesarskich było mniej niż teraz.

   • lavinka lavinka

    Za to było dziesięciokrotnie więcej zgonów dzieci u schyłku ciąży i noworodków. Przypadek? Ani trochę. Teraz się bada przepływy na usg, jeśli coś jest nie tak z łożyskiem i dziecko traci siły – od razu się matkę kroi. W ten sposób co prawda rodzi się wcześniak, ale żywy. U nas tak na forum urodził się w siódmym miesiącu chłopiec. Naprawdę niewiele brakowało, by umarł. Nadal uważasz, że matka powinna czekać na jego śmierć byleby urodzić przez sn martwe dziecko? Druga sprawa to powikłania po źle prowadzonych porodach naturalnych. Dużo cc robi się z powodu braku postępu sn.

    • Dorota Dorota

     Cięcie cesarskie ratują życie. Nie wolno o tym zapominać.

 3. Hania Hania

  Aja myślę, że cesarki wykonuje się tak często, bo kobiety wybierają prywatnych lekarzy, a ci nie chcą psuć sobie opinii na rynku i decydują się na to, czego oczekują kobiety. Tymczasem dobry lekarz powinien brać pod uwagę dobro pacjentki i wykonywać cesarkę wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne, a nie na wszelki wypadek. zwolennicy cięć bagatelizują negatywne skutki cesarek, niestety ich jest sporo…nie jest to opcja idealna. a o tym się zapomina. proponuję artykuł o wadach tego rozwiązania.

 4. witulkowa witulkowa

  Jest jeszcze jeden typ, który może kryć się na przykład pod hasłem „brak postępu porodu”, a mianowicie lekarz-rutyniarz. Znam osobiście kilka takich przypadków, w tym swój, uprzedzała mnie przed tym położna ze szpitala. Wielu lekarzy woli szybciej zakończyć poród, bo chce zjeść obiad itp. Poza tym nie osądzałabym zbyt surowo matek, które chcą cesarki na życzenie, bo panicznie boją się bólu. Za mało u nas rzetelnej edukacji na temat znaczenia, mechanizmu porodu i praw pacjenta.

  • justa justa

   to nie tylko strach przed bólem, to również strach przed tym że gdyby okazało się ze matka ma za mało sił by na czas wypchnąć dziecko sn gdy ono utknie w drogach rodnych nastąpi niedotlenienie jego mózgu co w konsekwencji prowadzi do mózgowego porażenia dziecięcego czyli kalectwa dziecka.
   Moja znajoma nigdy nie chodziła o własnych siłach od dzieciństwa wózek inwalidzki potem kule bo przy porodzie rodziła się pośladkowo była właśnie niedotleniona ma mpd i przez to że położna ciągnęła ją za nóżki ma wrodzone dysplazje obu bioder co w latach 80tych nie było czymś prostym i łatwym do wyleczenia. obecnie ma 34lata nie chodzi od prawie roku i jedno biodro ma zakwalifikowane do endoprotezy. a czekać ma ponad 2 lata bo nfz ma czas tylko ona mdleje z bólu. współczesne realia opieki medycznej nad chorym dzieckiem są takie że jak nie masz dziecka pod opieke jednej z dwóch największych fundacji małe masz szanse jemu pomóc bo po raz kolejny nfz ma czas.

 5. Agnieszka Agnieszka

  K:Przed zbliżającym się porodem miałam wrażenie, że nie dam rady i że tylko cesarka może mnie uratować. Na szczęście moja fanaberia się nie spełniła. Jestem wdzięczna losowo za to , że opiekowała się mną lekarka która wybiła mi z głowy moje obawy.Jak się okazało ból towarzyszący temu wydarzeniu szybko minął i pozostała duma ,że dałam radę i same dobre wspomnienia maluszka leżącego na brzuszku. Jeśli nie ma wskazań lekarskich nie wmawiajmy sobie cesarskiego cięcia. To okaleczanie się na siłę.

 6. Ula K. Ula K.

  Cesarskie ciecie jest wykonywane zbyt czesto, bo jakies mlode przestraszone maja taka fanaberie, calkiem bez sensu

  • lavinka lavinka

   Oszalałaś? Co Ty myślisz, że kobiety same sobie te cesarki robią? Większość cesarek jest ze względów medycznych, bo zagrożone jest życie dziecka lub matki. Wzrosła ich liczba dzięki temu, że częściej ratuje się ciąże, które jeszcze 15 lat temu byłyby stracone, a dzieci poszłyby do piachu, albo urodziły by się upośledzone. Cesarek na życzenie jest drobny ułamek, no bo kogo stać wydać od ręki 12 tysięcy? Tyle kosztuje cc w prywatnej klinice. Za sn płaci się ok. 8 tysięcy, ale to już zależy od kliniki, bywa taniej.

  • bella bella

   Zgadzam się i znam osobiście takie kobiety. Z żadnego powodu chcą cięcie. Podkładajac lewe dokumenty..

 7. mama_alutka mama_alutka

  nie wiem czy wierzyć w te wszystkie statysyki, szczerze? nigdy w moim mieście a mieszkam w Krakowie nie spotkałam nikogo, kto by takowe ankiety przeprowadził, mogli by dopisywać, że badania przeprowadzone zostały np, w oparciu na 500 osób z miasta X. wtedy było by jasne co i jak a tak?? co słyszę opinie kogoś to dziwnym trafem nikt o nic nigdy nie był pytany a co druga moja znajoma i w tym moja mama i sama ja miałyśmy cesarki.. Oczywiście nie mam pretensji do nikogo, bo ot raczej inicjatywy tych ośrodków co przeprowadzają badania, bo to oni są odpowiedzialni za te informacje… dodam, że jestem w ok. 30 roku i mam 2 dzieci, 8 latka i roczną córeczkę :) drugi poród to była cesarka, istna katorżnia… ale i tak na 3 dziecko już się nie zdecyduje, jestem za stara na to :P

 8. indila indila

  a ja zastanawiam się właśnie nad cesarskim cięciem, boje się trochę naturalnego porodu chociaż mąż obiecał że będzie przy mnie cały czas i na moment mnie nie opuści to bardzo fajnie z jego storny i dużo mi to daje lae i tak się boje tego bólu :/ czytałam nieco dłuższy tekst tutaj: http://www.biomedical.pl/ciaza/porod-cesarskie-ciecie-24.html ale w sumie jeszcze nie znam odpowiedz na pytanie, czy można samej w trakcie porodu poprosić o cc i czy to skraca czas operacji??? w sensie czy dzięki cesarskiemu cięciu wszystko przebiega szybciej? wtedy jest ciach skalpelem, dziecko wyjmujemy, zaszywamy i spokój… wiem, ze to nie 5 minut ale i tak pewnie krócej niż poród :( jeju jak ja się boje…

  • bella bella

   5 minut i spokój? Czy wiesz jaki jest potem stan po tak ciężkiej operacji? Ile tygodni się dochodzi do siebie? Wiesz jak trudno jest karmić mając 20 cm ledwo co zeszytą ranę? Nie można nawet się wysikać ani wymyć. Po innych operacjach ludzie leżą plackiem kilka dni albo tygodni. A Ty jako matka musisz być do dyspozycji na drugi dzień.

   • lavinka lavinka

    Nie no bez przesady, najdalej po 2 tygodniach się śmiga, a zazwyczaj po tygodniu (od czego paracetamol). Problem z siusianiem to mają raczej dziewczyny z naciętym kroczem w trakcie porodu siłami natury. Bywa, że parę miesięcy nie mogą na tyłku usiąść.

    • bella bella

     „Się śmiga albo się nie śmiga” a jak wejdzie np zakażenie rany to się już nie śmiga tylko się bierze antybiotyki po których się podnieść nie można ani karmić. A paracetamol to nie na każdego działa.. i nie każda która ma np 35 lat będzie śmigać… to takie wrzucanie do jednego worka. W ogóle to zależy jakie śmiganie masz na myśli. (Bo jeśli samą opiekę nad dzieckiem to rzeczywiście mniejszy problem gdzie mamusia albo teściowa zrobi obiadek, sprząta i prasuje). A dodam jeszcze, że bardzo dużo dzieci zachlystuje się wodami płodowymi, bo jest to zbyt szybkie przejście z jednego środowiska w drugie. A co za tym idzie ma pobyt w inkubatorze jeśli akurat ktoś to w ogóle zauważy i usłyszy. Dlatego jak czytam słowa „zastanawiam się nad sn bo będę mieć potem rozciągniętą pochwę”.. lub ktoś fałszuje dokumenty żeby załapać się na cięcie to nie jest to kobieta, która wystarczająco dużo przeszła. Gdyby straciła kilka razy wcześniej ciąże, a jest dużo takich kobiet, to nie zastanawialaby się nad estetyką. Zresztą szkoda w ogóle się wypowiadać. Napiszę tak-100 procent cięć. Tylko nie marudzić jak Wam przetną pęcherz moczowy i będziecie leżeć 2 tyg z cewnikiem żeby się przetoka nie zrobiła, albo gdy uszkodzą płód. Niemożliwe? A jednak szpital w Szczecinie. Można sprawdzić dokumentację. W końcu wyrażacie zgodę i jesteście świadome, że to operacja a nie śmiganie skalpelem. To tak a propos umniejszania zabiegu operacyjnego polegającego na przecięciu kilku warstw nie tylko skóry ale i mięśni. Może Ty śmigalas jak błyskawica, ale większość kobiet, które znam i ja sama do pełnej sprawności wróciły po kilku tygodniach. A rany goily się różnie. Pozdrawiam wszystkie dziewczyny, które mają cięcie z powodów ważnych.

     • lavinka lavinka

      No, nie śmigałam jak błyskawia, byłam po kilkunastogodzinnym snie, z czego tylko godzina na znieczuleniu. Cesarka wyszła w toku, kiedy się dziecku główka przekrzywiła. A potem wyszło, że w trakcie snu pękła mi macica i ledwo wyjęli dziecko-mnie zaczęli szyć. Dwie godziny szyli. Wiec miałam więcej szwów niż po zwykłej cesarce i post factum żałuję, że się po cichu nie wepchnęłam na „cc na życzenie”. Nie musiałabym dostać morfiny, nie straciłabym dwóch litrów krwi i być może udało by się karmić piersią dłużej niż kilka tygodni, bo niestety po takiej akcji jak zagrożenie życia i transfuzja(nomen omen nie mieli w szpitalu mojej krwi, więc dostałam ją dopiero po kilku godzinach od operacji), kp miało mało szanse się udać. Antybiotyki dostawałam w żyłę pięć dni po porodzie (dlatego siedzieliśmy w nim tydzień). To nie jest zerojedynkowe, że zawsze sn lepszy niż cc, albo że cc lepsze od sn. Wszystko ma swoje wady i zalety, po snie są wypadajace pochwy, nietrzymanie moczu i inne atrakcje, po cc kłopoty z gojeniem itd. Jednak powikłania w obu przypadkach zdarzają się rzadko i nie ma co z góry się nawzajem straszyć, że po cesarce jest dużo gorzej niż po sn, albo na odwrót. Jedyny plus mego długiego nieudanego co prawda, ale jednak sn – to to że oksytocyny miałam dużo, a zatem i potem macica się obkurczała bezproblemowo. Pomagało w tym też karmienie piersią.

   • Zuza Zuza

    Bella, z deczka przesadzilas, tylko po to zeby «  lezalo na Twoim ».
    Napisze szybko gdyz nie chce misie rozpisywac. Mialam wywolywany porod po terminie. Moj porod trwal 22h ( od poczatku podania kroplowki) i zakonczyl sie cc . I nie bylo to cc z wlasnego kaprysu Czy ze strachu przed bolem. To bylo ratowanie zycia dziecka, ktoremu tetno zaczelo spadac.
    Ciecie mialam poziome i nisko pod brzuchem i nie «  ledwo zszyte « . W srodku szwy na zewntrz agfrafki, ktore usunieto tydz po zabiegu.
    Oczywiscie, ze nie bylam «  dyspozycyjna i zwarta «  na drugi dzien…. ALe od tego sa polozne, ktore zajmuja sie toba i podaja ci dziecko. Dobe po zabiegu moglam juz sama wziac prysznic. Oczywiscie mowiono mi, ze moge wolac polozne do pomocy ile chce. Moze z 3 razy poprosilam o podanie dziecka. Wyszlam ze szpitala 4 dnia. Owszem, czulam ciecie ALe nie tak zeby slaniac sie na nogach i «  dochodzic do siebie przez wiele tyg » jak to opisalas. Po przyjsciu do domu zajmowalam sie dzieckiem bez wiekszego problemu. Po tygodniu wychodzilam z psem na spacer. Po 3 tyg nie pamietalam, ze mialam cc.
    Wiec takie straszenie kobiet jest naprawde nie na miejscu.

 9. słoneczko słoneczko

  A u mnie było tak.
  Pierwsza ciąża 12 lat temu- dziecko 4800, ktoś nie do końca zauważył na USG, wg doktora dzieco oK.4 kg,poród naturalny, po 18 godzinach kleszcze, dziecko z połamanymi obojczykmi no bo nie było w stanie samo wyjść – nie muszę opisywać jak wtedy wyglądało moje krocze i to że ja wstałam dopiero po 3 dniach i po 2 transfuzjach krwi bo inaczej mdlałam na łóżku ( jedyny plus że w tym szpitalu dziecko nie było z matką) w szpitalu po porodzie naturalnym spędziłam 12 dni – super :(
  Poród drugi – 5 lat temu – cesarka ( za która nie płaciłam) u prywatnego lekarza , dziecko duże, termin ustalony, szpital państwowy ale inny niż wcześniej, czułam się jak na wakacjach, rano miałam cesarke a wieczorem sama wykapałam sie w łazience a dziecko było ze mną i dałam rade :)
  Teraz jestem w 3 ciąży ( mam 40 lat ) i strasznie się boję i marze o cc
  Tak wiec jak widzicie drogie panie różnie to w życiu jest i nie można wszystkich oceniać swoja miarką
  pozdrawiam serdecznie wszystkie mamuśki

 10. olkak olkak

  Ja nie rozumiem kobiet ktore bez powodu chca cesarskie ciecie i koniec. Zdaje sobie sprawe ze sa przypadki gdzie nie ma wyjscia i trzeba ratowac dziecko ale w przypadku kiedy jest to wymysl kobiety bo „cos”… przeciez najlepsza droga dla dziecka to droga naturalna,moze i boli bardzo ale o bolu sie zapomina. Ja rodzilam prawie tydzien i zyje,mam zdrowe dziecko urodzone drogami natury:)jesli zdecyduje sie na drugie to tez naturalnie. Jasne ze sie boje bolu znowu ale co sie nie robi dla dziecka-WSZYSTKO:)pozdrawiam

  • KASIA KASIA

   większej BZDURY w życiu nie słyszałam!!!!!! TYDZIEŃ to sie chyba rodziło w średniowieczu….ale i matka i dziecko nie przezyliby takiego porodu…. więc nie pisz bzdur!!!!!!

 11. Matyldzia Matyldzia

  tylko nie wywoływanie porodu :(

  • Kinga Kinga

   Ja jestem w drugiej ciąży. Pierwsza ciąża zakończona cesarką po 12 godzinach porodu. Dziecko nie miało już tętna, za małe rozwarcie miałam. Poród zakończył się CC i dziecko urodziło się z krwiakiem na głowie z wysiłku przy porodzie naturalnym. Cesarskie cięcie uratowało życie mojemu dziecku. Mam nadzieję, że drugi poród odbędzie się również przez CC. Nie zniosłabym po raz drugi tylu męczarni i stresu czy uda się urodzić zdrowe dziecko. Jak ktoś tego nie przeżył to może się wydawać, że CC to fanaberia. W moim przypadku to troska o to, żeby urodzić zdrowe dziecko.

 12. aga aga

  witam kobietki ja tez przeszlam swoje tkz podwojny prod skonczyl sie cc nie stety czekali do ostantniej chwili dziecko jak sie ur mialo obwod glowy 53 cm to sobie wyobrazcie sru juz z tym moim bolem juz nie czulam myslalam tylko dziecko jak kazda z nas ale po dostalam zakazenia infekcje milam maskre martwice powiezi itd ze tu pisze cud i dzieki bogu ale niestety dziecko mam autystyczne duzo z nim pracuje i widze postepy ale jest ciezko bardzoo ciezko ale dziekuje bogu ze zyje zaczyna mowic chodzi i nawet jak juz nie mam sil to przypomnie sobie co przeszlam podczas porodu ten smrud to wszystko od razu dostaje sily a ta polozna jak mowisz ze czujesz smrud a ona na to to noramlne no zabic zabic ze masz bole parte a ona no nie mozliwe jedno napisze jak by byla cc od razu nie bylo by problemu wiedzieli ze dziecko zaparte na miedznicy ps jak sie urodzilo milao z tylu glowy duze wgniecienie bardzo duze ale po co niech rodzi naturalnie pierwsze dziecko 27 lat a co niech sie meczy nikomu nie zycze tego co przeszlam co opislam w skrocie nawet najgorszemu wrogowi tego bolu i smrodu nie zapomne do konca zycia ale ciesz sie za mam dziecko i kocham je takim jakim jest

Zobacz również