Kiedy test ciążowy pokazuje fałszywy wynik?

Gdy robimy test ciążowy, chcemy znać odpowiedź. Jestem w ciąży, czy nie jestem. Stąd wszelkie nieprawidłowości i fałszywe wyniki nie są przez nas akceptowane. I mogą wiązać się z wieloma silnymi i całkiem zbędnymi emocjami. Niestety, praktyka pokazuje, że trzeba wziąć pod uwagę, że test ciążowy może się mylić…

Kiedy test ciążowy pokazuje fałszywy wynik?

Stres związany z wykonaniem testu

Test ciążowy robi się w jasnym celu. Chcemy dowiedzieć się, czy jesteśmy w ciąży – czyli albo ciążę potwierdzić, albo ją wykluczyć. Bywa, że boimy się poznać prawdę (niezależnie od tego, czy aktualnie staramy się o dziecko, czy też nie), ale to właśnie o prawdę w
naszym stanie nam chodzi.

Wierzymy, że obecna technologia pozwoli dowiedzieć się, jak jest, bez żadnych wątpliwości. Wiele kobiet tak mocno emocjonalnie do tego podchodzi, że w takich chwilach mierzy się z całą gamą emocji. Jest zazwyczaj radość, podekscytowanie, ale też strach, niepokój, mnóstwo pytań, wątpliwości. Wszelka zmiana, a zwłaszcza tak spora, jak ewentualna ciąża niesie za sobą mnóstwo życiowych rewolucji. I im bardziej jesteśmy tego świadome, tym mocniej możemy się tym faktem stresować.

Niemniej wynik, który możemy poznać w zaciszu domowych, jest dla nas tak czy inaczej wybawieniem. Niezależnie od tego, jaki jest – pozytywny czy negatywny. Większość osób zdecydowanie woli poznać prawdę niż żyć w ciągłej nieświadomości i niepewności.

Czy test ciążowy może się mylić?

Choć współczesne testy ciążowe są bardzo dokładne i właściwie pomyłki się nie zdarzają, to niestety nie jest to pewny sposób na potwierdzenie ciąży. Zawsze istnieje niewielki procent przypadków, który wskazuje, że jednak nie zawsze pozytywny test wskazuje na ciążę i z drugiej strony – nie zawsze negatywny wynik testu wyklucza ciążę. Zresztą o tego typu sytuacjach pisze każdy producent w dołączonej do testu ulotce. Stąd, żeby mieć absolutną pewność, należy udać się na wizytę u ginekologa, który potwierdzi lub wykluczy ciążę.

Nawet najlepszy test ciążowy może się mylić. Ryzyko pomyłki można jednak wykluczyć, przeprowadzając kilka testów ciążowych lub wykonać nowy test po kilku dniach.

Jak działa test ciążowy?

Test ciążowy polega na wykryciu hormonu ciążowego hCG z moczu. Jest to prosty sposób na określenie, czy kobieta znajduje się w ciąży, czy nie. Badanie jest szybkie, nieskomplikowane i bezbolesne. Alternatywą dla niego stanowi badanie z krwi, które jest dokładniejsze i pozwala wykryć ewentualną ciążę na bardzo wczesnym etapie, jeszcze zanim klasyczne testy ciążowe mogą jej nie „zauważyć”.

Problem z odczytem

Warto również wspomnieć, że problem tak zwanych fałszywych testów ciążowych może wynikać z nieprawidłowego odczytu testu. Druga kreska wskazująca na ciążę może być bardzo delikatna, niemal niewidoczna. Jednak mimo tego – zazwyczaj informuje ona o ciąży. Tymczasem wiele osób uważa, że obie kreski na teście ciążowym muszą być równie mocno widoczne. A to z kolei nie jest prawdą.

Kiedy test ciążowy wskazuje fałszywy wynik?

Najczęściej tak zwane fałszywe wyniki testów ciążowych wynikają z błędów ludzkich. Jednym z najważniejszych jest nieprawidłowy moment wykonania testu. Innymi słowy sytuacja, gdy test ciążowy wykonuje się za szybko. Wtedy może on nie wskazać ciąży, mimo że do zapłodnienia doszło.

Test ciążowy, nawet jeśli mamy podejrzenia, że możemy być w ciąży, warto wykonać w dniu spodziewanej miesiączki lub jeszcze lepiej dwa-trzy dni po terminie jej planowego wystąpienia.

Wynik testu ciążowego mogą zafałszować przyjmowane leki. Ponadto fałszywie dodatni wynik testu może być wynikiem ciąży pozamacicznej, czy wskazywać na występowanie torbieli na jajniku.

Inne przyczyny otrzymania fałszywego wyniku testu ciążowego to naniesienie zbyt małej ilości moczu na wskazane okienko, co uniemożliwia otrzymanie prawidłowego wyniku, jak również zbyt krótki czas oczekiwania na wynik. Może być też tak, że czekamy za długo…Innymi słowy należy stosować się dokładnie do zaleceń producenta testu ciążowego.

Warto ponadto zwrócić uwagę na ilość wypitej wody. Jeśli jest jej za dużo, to mocz może być za bardzo rozwodniony, co spowoduje otrzymanie negatywnego wyniki testu ciążowego, mimo stwierdzenia ciąży.

Jeśli przed wykonaniem testu ciążowego, dokładnie przeczytamy instrukcję i będziemy stosować się do jej zaleceń, to najpewniej otrzymamy prawidłowy wynik. Dla pewności warto wykonać dwa testy i oczywiście w odpowiednim czasie udać się na ostateczne
potwierdzenie ciąży na wizytę u ginekologa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*