Kiedy test ciążowy jest wiarygodny?

Test ciążowy wyróżnia się wysoką czułością i skutecznością sięgającą nawet do 99%. Warto jednak wiedzieć, że przeprowadzenie go w nieodpowiednich warunkach może doprowadzić do fałszywego wyniku. Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy? W jakich okolicznościach jego wynik będzie wiarygodny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w treści niniejszego wpisu.

Kiedy test ciążowy jest wiarygodny

Jaka jest skuteczność testu ciążowego?

Pozytywny wynik testu ciążowego nie zawsze potwierdza rzeczywistą ciążę. Dostępne w aptekach testy mają za zadanie wykrycie obecności gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu. Mówiąc prościej jest to nazwa hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie zarodka i łożyska. W przypadku zagnieżdżenia się zarodka, stężenie tego hormonu nagle wzrasta i występuje w moczu.

Warto wiedzieć, że na rynku są dostępne trzy rodzaje testów ciążowych:

  • paskowe – przeznaczone do zanurzenia w próbce moczu,
  • strumieniowe – które należy umieścić pod strumieniem moczu,
  • płytkowe – ten rodzaj wymaga użycia pipety celem aplikacji próbki moczu na płytkę.

Testy ciążowe wyróżniają się skutecznością na poziomie około 90%. Aby uzyskać wiarygodny wynik, należy przeprowadzić badanie według kryteriów producenta. Należy też podkreślić, że poszczególne testy ciążowe mogą różnić się od siebie czułością. Dla przykładu, czułość 500 IU/I oznacza, że test może wykryć ciążę już po 10 dniach od zapłodnienia. Im wyższy wskaźnik, tym więcej czasu musi minąć, aby test ciążowy mógł rzeczywiście podać wiarygodny wynik.

Czy test ciążowy może się mylić?

Pomimo faktu, że dostępne w aptekach testy cechują się wysoką skutecznością, nie zawsze są one w stanie potwierdzić ciążę. Wpływ na ostateczny wynik testu może mieć kilka czynników. Z tego powodu kobietom wykonującym test zaleca się dwukrotne jego przeprowadzenie.

W przypadku pozytywnego wyniku koniecznym jest udanie się do lekarza w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Bywa bowiem i tak, że nawet bardzo czuły test ciążowy może okazać fałszywy wynik. Warto więc pamiętać, że ostateczne potwierdzenie lub wykluczenie ciąży powinno odbyć się w gabinecie ginekologicznym.

Co może zaburzyć wyniki testu ciążowego?

Test ciążowy może dać wynik fałszywie pozytywny lub fałszywie negatywny. Jednym z częstych przypadków jest pozytywny wynik ciąży w przypadku, gdy kobieta niedawno poroniła. Fałszywy wynik testu może też wystąpić w przypadku jego wykonania chwilę po owulacji.

Fałszywe potwierdzenie ciąży może też wystąpić kiedy kobieta:

  • zażywa leki przeciwpsychotyczne, przeciwhistaminowe lub psychotropowe,
  • przyjmuje zastrzyki hormonalne,
  • cierpi na aktywną chorobę nowotworową,
  • cierpi na chorobę nerek, tarczycy lub jajników,
  • jest w okresie klimakterium.

Najczęściej fałszywy wynik testu ciążowego wynika ze zbyt wczesnego wykonania. Drugim popularnym czynnikiem jest zbyt niska czułość konkretnego testu. Z tego powodu, chcąc otrzymać wiarygodny wynik należy przeprowadzić test minimum dwa razy, a następnie udać się do ginekologa celem potwierdzenia lub wykluczenia ciąży.

Jaki jest najlepszy czas na wykonanie testu ciążowego?

Uzyskanie wiarygodnych wyników testu ciążowego wymaga jego użycia zgodnie z zaleceniami producenta. Fałszywy wynik często wynika z nieprawidłowego przeprowadzenia procedury wykonywania testu.

Należy pamiętać, że nagły wzrostu stężenia hormonu hCg odbywa się dopiero po zagnieżdżeniu się zarodka. Ten proces może zająć nawet do 10 dni. Z tego powodu wykonanie testu ciążowego wcześniej nie zagwarantuje wiarygodnego wyniku. W przypadku korzystania z testów o mniejszej czułości warto poczekać z wykonaniem testu nawet do dwóch lub trzech tygodni od zbliżenia.

Wcześniejsze potwierdzenie lub wykluczenie ciąży jest jednak możliwe. W tym celu należy skorzystać z badań laboratoryjnych, które umożliwiają otrzymanie wiarygodnego wyniku już 7 dni po zapłodnieniu.

Pozytywny wynik testu ciążowego nie zawsze rzeczywiście potwierdza ciążę. Chcąc uzyskać 100% pewność, warto więc użyć danego testu według zaleceń producenta. Koniecznym jest też udanie się do ginekologa, celem ostatecznego potwierdzenia ciąży oraz ustalenia dodatkowych informacji na jej temat.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.