Kiedy pojawiają się pierwsze łzy u dziecka?

Noworodek nie płacze ze łzami. Krzyczy, a jego oczka pozostają suche. Kiedy przychodzi moment, że pojawiają się pierwsze łzy u dziecka? Zobacz, jak długo trzeba czekać na tę chwilę.

Kiedy pierwsze łzy u dziecka?

Płacz stanowi ważną metodę komunikacji niemowlaka z otoczeniem. Małe dziecko nie zna jeszcze innych sposobów na informowanie o swoich potrzebach, dlatego płacze, a w pierwszych tygodniach życia krzyczy, przywołując bliskie osoby. W ten sposób informuje o tym, że jest głodne, że jest mu zimno, za gorąco, czy po prostu potrzebuje towarzystwa, dotyku bliskiej osoby.

Przeczytaj – jak rozpoznać przyczyny płaczu dziecka.

Pierwsze łzy u dziecka pojawiają się pod koniec pierwszego miesiąca życia dziecka. To właśnie wtedy w gruczołach łzowych zaczynają „masowo” być produkowane łzy, a kanaliki łzowe zaczynają prawidłowo funkcjonować.

Tak naprawdę w pierwszych tygodniach życia można porównać płacz noworodka do krzyku. Zanim płacz będzie brzmiał w charakterystyczny dla siebie sposób, minie jednak trochę czasu.

Kanaliki łzowe u niemowlaka są bardzo wąskie, tuż po porodzie są niedrożne. Samoistnie odblokowują się zazwyczaj do pierwszego roku życia. Moment ten może nastąpić wcześniej, już w 6 miesiącu życia. Jeśli jednak kanaliki nie udrożnią się do 12 miesiąca życia, należy udać się do specjalisty, który najprawdopodobniej zadecyduje o chirurgicznym odblokowaniu. Kanaliki łzowe mogą zostać także zablokowane na przykład na skutek infekcji.

Łzawienie oczu u niemowlaka – co to może znaczyć?

Niektórzy rodzice obserwują u noworodków łzawienie oczu. Na gałce ocznej zbiera się spora ilość wydzieliny, czasami gdy dziecko śpi, wydobywa się ciecz przypominająca ropę. Może być jej tak dużo, że dochodzi do sklejenia rzęs i maluszek ma problem z otworzeniem oczka. To objaw zatkanych kanalików łzowych.

pierwsze łzy u dziecka

Noworodek rodzi się z niedrożnymi kanalikami łzowymi, które są objawem fizjologicznym. Proces otwarcia następuje do 6-12 miesiąca życia.

W lżejszych przypadkach z zatkanymi kanalikami łzowymi i nadmierną wydzieliną można poradzić sobie samodzielnie, poprzez delikatny masaż woreczka łzowego. W tym celu zaleca się uciskanie wewnętrznego kącika oka w kierunku nosa przy pomocy opuszka palca.

Ponadto bardzo ważne jest, by systematycznie przemywać oczu wacikiem nasączonym w soli fizjologicznej. Ze względu na ryzyko alergii i podrażnień, lekarze nie zalecają stosowania naparów ziołowych do przebywania oczu.

Jeśli objawy wynikające z zatkanego kanaliku łzowego nie zmniejszają się, dziecko gorączkuje, jest płaczliwe i rozdrażnione, niezbędna staje się wizyta u lekarza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Lala Lala

    Witam, u mojego synka zmarszka pod oczkiem łączy się z dolną powieką takim dołeczkiem w jednym oku. Czy może być taka jego budowa, czy takie coś się rozejdzie ? Synek ma skończone 4 m-ce. Ogólnie oczka ma z natury podpuchnięte takie