Kiedy pojawia się linia na brzuchu w ciąży?

Linea negra to nic innego jak charakterystyczna ciemna linia na brzuchu w ciąży. Pojawia się nagle, zazwyczaj w zaawansowanej ciąży i towarzyszy przyszłej mamie aż do porodu. Najczęściej nie znika nawet po kilku miesiącach od rozwiązania. Czym jest ten charakterystyczny symbol ciąży? I co właściwie oznacza?

Kresa biała, która zmienia kolor na czarny – linia na brzuchu w ciąży

Kresa biała to pionowa linia biegnąca od dołu pępka po spojenie łonowe, o której istnieniu zazwyczaj dowiadujemy się w ciąży. Dzieje się tak dlatego, że właśnie wtedy zmienia ona barwę na ciemniejszą. Gdy nie spodziewamy się dziecka, ma kolor odpowiadający barwie skóry, dlatego jest właściwie niewidoczna.

Dlaczego kresa biała w okresie ciąży zmienia barwę?

Dzieje się tak na skutek zmian hormonalnych, a właściwie zwiększenia ilości melanotropiny, progesteronu i estragonu. Najistotniejszy jest jednak wzrost poziomu melaniny, barwnika bezpośrednio odpowiadającego za pigmentację skóry. To właśnie na skutek wzmożonego wydzielania melaniny brodawki sutkowe ciemnieją, pojawiają się przebarwienia, bardziej wyraźne stają się znamiona.

Na początku linia na brzuchu w ciąży jest lekko odbarwiona, im ciąża jest bardziej zaawansowana, tym staje się ona bardziej wyraźna.

linia na brzuchu w ciąży

Kiedy pojawia się linia na brzuchu w ciąży?

Niektóre przyszłe mamy zauważają charakterystyczną linię na brzuchu już w drugim trymestrze. Najbardziej widoczna jest jednak pod koniec ciąży – w 8 i 9 miesiącu.

Co ciekawe, nie każda ciężarna zaobserwuje u siebie ciemniejszą linię na brzuchu. Brak linea negra nie powinien budzić niepokoju. U niektórych ciężarnych zmiana jest tak delikatna, że można jej nie zauważyć, u innych kobiet z kolei jest ciemnobrązowa i wyraźnie odznacza się na skórze.

Linia na brzuchu w ciąży jest zazwyczaj wyraźniejsza u brunetek o oliwkowej skórze, a także u osób mających piegi. Najczęściej jest zdecydowanie mniej widoczna u blondynek o jasnej karnacji.

Kiedy znika kresa biała?

Charakterystyczna ciemna linia na brzuchu w ciąży może się podobać lub nie. Nie mamy jednak wpływu na to, jak intensywna będzie i kiedy zniknie.

U niektórych kobiet bardzo blednie już kilka tygodni po porodzie, u innych utrzymuje się aż przez rok od porodu. Nie da się przyspieszyć tego procesu. Jedyne co może zrobić to cierpliwie czekać aż kresa biała zniknie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.