Kiedy pojawi się pierwszy ząbek?

Pojawienie się pierwszego ząbka u niemowlęcia jest ogromnie ważnym wydarzeniem w jego życiu. Ząbkowanie mija często w okresie obfitujący w ból i nieprzespane noce , jednak rodzice zaglądają kilka razy w ciągu dnia by wreszcie oczom ukazała się bielutka perełka. Kiedy pojawi się pierwszy ząbek? Jak długo na niego czekać? I co zrobić jeśli się już pojawi?

Kiedy pojawi się pierwszy ząbek?

kiedy pojawi się pierwszy ząbek

Kiedy pojawi się pierwszy ząbek

Wyrzynanie się ząbków jest sprawą indywidualną, dlatego wszelkie schematy czy kalendarze ząbkowania należałoby potraktować z przymrużeniem oka.

Kolejność zwykle jest taka sama u wszystkich dzieci, choć bywają i takie maluchy, które odstają od reguły (np. zamiast jedynki jako pierwsze wychodzą trójki) i nie powinno to niepokoić rodziców. Najczęściej pierwszy ząbek pojawia się w okolicach pierwszego półrocza ( 5-10 miesiąc) – są to dolne jedynki.

Następne pojawiają się w zależności od pierwszego ząbka:

 • 6 – 12 miesiąc – górne jedynki
 • 6 – 16 miesiąc – górne dwójki
 • 7 – 18 miesiąc – dolne dwójki
 • 10 – 19 miesiąc – zęby trzonowe, czwórki
 • 15 – 25 miesiąc – kły, trójki
 • 21- 31 miesiąc – piątki

Pierwszy ząbek- za wcześnie? Za późno?

Jak wspomniałam wcześniej, kwestia wyrzynania się ząbków to sprawa indywidualna dziecka uzależniona od wielu czynników, dlatego nie należy się od razu denerwować, gdy syn sąsiadki ma już kilka ząbków a nasz w tym samym wieku żadnego. Bywają przypadki gdy maluch rodzi się już z zębem, jest tzw. ząb wrodzony lub wyrzyna się w ciągu pierwszego miesiąca – ząb zwany noworodkowym. Takie ząbki się zwykle obserwuje, dopiero gdy wyraźnie się ruszają lub kaleczą dziąsła, język, jamę ustną wskazane jest usunięcie.

Idąc w drugą stronę, ząbki mogą wyrzynać się z opóźnieniem. Nie powinniśmy zbytnio przejmować się brakiem uzębienia a jedynie zadbać o dietę bogatą w wapń. Jeśli natomiast u malca nie pojawi się ząbek do pierwszych urodzin powinniśmy skonsultować się z pediatrą, który ustali, jaka jest przyczyna.

Najczęściej przyczyną braku ząbków jest późne ząbkowanie, rzadziej natomiast choroby (zaburzenia hormonalne, niedożywienie, celiakia, brak zawiązków zębowych, niedobór wapnia). Brak uzębienia może negatywnie wpłynąć na wymowę dziecka, dlatego konieczne może okazać się wsparcie logopedyczne.

Pielęgnacja pierwszego ząbka

O higienę jamy ustnej należy dbać od urodzenia. Jest to bardzo ważne, by utrzymać zdrowy stan dziąseł, a także przygotować i przyzwyczaić dziecko do późniejszego mycia ząbków.

Zanim pojawi się pierwszy ząbek, wystarczy raz dziennie przetrzeć dziąsła czystym gazikiem lub pieluszką namoczona w przegotowanej, letniej wodzie.

Gdy w buzi zacznie błyszczeć pierwszy ząbek trzeba postarać się o specjalną szczoteczkę i pastę dobraną odpowiednio do wieku. Początkowo pierwszy ząbek można przecierać tylko delikatnie gazikiem, zwłaszcza po wieczornym posiłku, jednak delikatna szczoteczka sylikonowa przyda się bardzo szybko. Szczególnie wieczorna higiena ząbków jest ważna, warto zadbać, by maluch nie zasypiał przy butelce – w ten sposób uda się uniknąć próchnicy butelkowej. Podczas ząbkowania dziecko bierze do ust wszystko, co ma w zasięgu rączek, dlatego warto zadbać nie tylko o higienę jamy ustnej, ale także myć częściej zabawki i rączki malca.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Jaga Jaga

  Ja znalazłam w dniu pół roczku

 2. ola ola

  u nas pozno, dopiero na rok martwilam sie, ze cos nietak…ale na szczescie wszystko w porzadku

 3. Anka Anka

  7 miesiecy

 4. Sylwia Sylwia

  nieprzespane noce, zabkowanie bolo koszmarem!!! od 4 miesiaca do dwoch niemalze lat!! dentinoxy i inne badziewia pomagaly na chwile … jeszcze nam piatki zostaly. a pierwszypojawil sie jak Synek mial 9 miesiecy…

 5. Monika Monika

  U mojej córeczki pojawił się kiedy miała 5 miesięcy, teraz ma 5 lat i właśnie jej wypadł 1 ząbek

 6. Marta Marta

  Pierwszy ząbek w wieku 6,5 m-ca . Ogólnie łagodnie

 7. Anna Anna

  Synkowi wyszedl jak mial 6,5 miesiaca i nie bylo najgorzej. Tylko odrobinę marudniejszy

 8. Agnieszka Agnieszka

  U córy to jakaś masakra. Wychodzą podwójnie i jak nie towarzyszy im angina to zapalenie ucha.

 9. Agnieszka Agnieszka

  Pierwsze dwa zabki, mojej córci wyszly jak miala 9 m-cy, teraz ma 11 m-cy i czekam na kolejne zabki. Emotikon wink

 10. Anna Anna

  3 m-ce :) znalazł lekarz na wizycie, byłam przekonana, ze na ząbkowanie za wcześnie i młody chory, a to były pierwsze zęb

 11. Agata Agata

  U pierwszej córeczki jak miała niecałe 4 miesiące i bardzo źle znosiła ząbkowanie ,druga córeczka ma 3 i pół i nadal nic….czekamy Emotikon smile

 12. Paulina Paulina

  Pierwszy ząbek u moich chłopaków w czwartym miesiącu :) Nawet nie wiedziałam, że idą im zęby!

 13. Emilia Emilia

  8 marca :) Synek miał niecałe 5 miesięcy :) Ale bardzo dobrze znosi ząbkowanie. Teraz ma 10 miesięcy i siódmy ząbek idzie :)

 14. Agnieszka Agnieszka

  6 miesiac i dwa zabki jednoczesnie :) w miare dobrze to przeszło

 15. Beata Beata

  9 miesiecy pierwszy :)a myslalam ze w 4 juz ida i smarowałam zelami

 16. Monika Monika

  Dwa ząbki tuz przed roczkiem

 17. Lilianna Lilianna

  Synek miał około 5 miesięcy gdy miał pierwszy ząbek nie odczuwał zbyt boleśnie ząbkowania na szczęście

 18. Milena Milena

  10 m-cy, teraz ma prawie 13 m-cy i 6 ząbków

 19. Aleksandra Aleksandra

  Pierwszy ząbek u syna równo na koniec 4 miesiąca, znalazła moja mama Emotikon smile U córy dwa miesiące później, równo na pół roku, znalazłam ja :)

 20. Aneta Aneta

  U starszego syna 13 miesiecy,u mlodszego 12

 21. Małgorzata Małgorzata

  Mojemu wychodził w 3 miesiącu, lekarka twierdziła, że niemożliwe, a jednak po 2 tyg wyszedł. Niestety każdy jeden ząb i zapalenie oskrzeli

 22. Karolina Karolina

  koniec 8m…nawet nie wiedziałam kiedy „idą”,problemy zaczęły się przy piątkach dopiero…

 23. Monika Monika

  Syn skończył 3 miesiące i miał 2 zęby. Zupełnie bezboleśnie. Teraz w ósmym miesiącu idą kolejne i też bez bólu. Także na pocieszenie: ząbkowanie nie zawsze jest koszmarem:)

 24. Mama Okruszków Mama Okruszków

  Trzy dni przed ukończeniem trzeciego miesiąca pierwszy ząbek – łagodnie, właściwie jedynie ślinienie zwiastowało że coś się zaczyna ale drugi ząbek wychodził dzień po pierwszym i to był koszmar. Gorączka, ból brzuszka, placz.

 25. Nati Nati

  Ja znalazłam pierwsza perełkę w dniu kiedy syn skończył 9 miesięcy,pobudki kilka/kilkanaście razy w ciągu nocy,marudzenie ale apetyt dopisywał cały czas

Zobacz również