Wielu rodziców nadal zabiera swoje dziecko do ortodonty dopiero w przypadku zauważania u pociechy niewłaściwego ustawienia zębów bądź w wyniku zaleceń stomatologa. Niestety to duży błąd, który może skutkować w przyszłości poważnymi wadami zgryzu. Im wcześniej jednak specjalista wykryje ewentualne nieprawidłowości, tym lepszy efekt da podjęte leczenie. Kiedy najlepiej udać się więc z dzieckiem na pierwszą wizytę do ortodonty? Kiedy pierwsza wizyta u ortodonty?
Pierwsza wizyta z dzieckiem u ortodonty
Na pierwszą wizytę kontrolną do ortodonty można już zabrać dziecko, które zaczyna ząbkować. To jak rodzice zadbają o stan zębów mlecznych malca będzie miało bowiem wpływ na jego zgryz w dorosłym życiu. Przyjmuje się jednak, że każdą pociechę powinno umówić się do ortodonty najpóźniej w okolicach 7. roku życia. Wtedy właśnie u dziecka rozpoczyna się wymiana uzębienia mlecznego na stałe.
Specjalista będzie więc już w stanie wychwycić wszelkie nieprawidłowości i w razie potrzeby natychmiastowo wdrożyć odpowiednie leczenie. Koniecznie trzeba przy tym zdawać sobie sprawę, że współczesna ortodoncja jest w stanie skutecznie zaradzić wielu problemom ze zgryzem u dziecka, które jednak nieleczone okażą się dużo poważniejsze w dorosłym życiu.
Kiedy koniecznie trzeba iść z dzieckiem do ortodonty?
Istnieje jednak wiele przesłanek, które powinny zmobilizować rodziców do natychmiastowego umówienia dziecka do ortodonty bez względu na aktualny wiek pociechy. Niektóre przypadłości z pozoru mogą wydawać się niezbyt istotne lub niezwiązane z potencjalnymi wadami zgryzu, ale nieleczone doprowadzą do dużych kłopotów z prawidłowym uzębieniem malca. Wśród sygnałów, które świadczą o tym, że dziecko wymaga pilnej wizyty u ortodonty wymienia się:
- nieprawidłowe ustawienie zębów mlecznych (np. przechylenia, stłoczenia, przemieszczenie zębów, szpary lub przerwy między zębami);
- niesymetryczne rysy twarzy;
- przedwczesną utratę zębów mlecznych spowodowaną próchnicą lub urazem;
- wadę wymowy;
- opóźnienia w wyrzynaniu się zębów;
- oddychanie ustami bądź stale otwarte usta;
- spanie z otwartą buzią;
- nadmierne wysunięcie lub cofnięcie brody;
- zgrzytanie zębami;
- ssanie kciuka albo przedłużone ssanie smoczka;
- obgryzanie paznokci, długopisów, ołówków bądź innych przedmiotów;
- dysfunkcję języka.
Warto pamiętać, że aby umówić się na wizytę do ortodonty nie trzeba mieć żadnego skierowania.
Dlaczego pierwsza wizyta z dzieckiem u ortodonty jest taka ważna?
Podczas pierwszej wizyty lekarz dokona szczegółowego przeglądu stanu uzębienia małego pacjenta, zdiagnozuje ewentualne problemy oraz określi rodzaj istniejącej wady. Specjalista dodatkowo może zlecić wykonanie zdjęć radiologicznych, co pomoże postawić jeszcze dokładniejszą diagnozę i zaplanować właściwe leczenie malca.
Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest czekanie, aż pociecha będzie miała wszystkie zęby stałe. W niektórych przypadkach może być już bowiem za późno na pełne wyleczenie wady.
U dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym da się jeszcze wyleczyć rozwijającą się wadę przy użyciu płytki przedsionkowej. U starszych pociech zazwyczaj zaleca się stosowanie aparatu ortodontycznego ruchomego, zaś u nastolatków najskuteczniejsze okaże się leczenie przy użyciu stałego aparatu.
Dobrym rozwiązaniem jest również umówienie dziecka do ortodonty w okolicach 9. roku życia. Wtedy lekarz będzie w stanie jeszcze skontrolować czy u malca występują zaburzenia wielkości kości żuchwy albo szczęki. Tylko na tym etapie życia możliwe jest bowiem
wpłynięcie na konkretną kość w stosunku do kierunku wzrostu twarzy. Po zakończeniu okresu wzrostu nie da się już tak łatwo wyleczyć powstałych wad kostnych, a jedynie można próbować je załagodzić w ramach leczenia kamuflażowego lub chirurgii ortognatycznej.
Leczenie ortodontyczne to długi i żmudny proces, który wymaga dużego zaangażowania zarówno ze strony dziecka, jak i rodziców. Im wcześniej jednak istniejąca wada zostanie wykryta, tym szybciej zakończy się całe leczenie. Warto więc pamiętać o umówieniu dziecka na pierwszą wizytę u ortodonty, która być może pozwoli efektywnie zapobiec większym problem w późniejszym, a nawet dorosłym życiu pociechy.
Komentarze