Kiedy niemowlę naprawdę potrzebuje czapeczki?

Odwieczny dylemat wielu matek „Zakładać czapeczkę niemowlęciu czy nie?”. W tej kwestii z pewnością wiele młodych mam stoczyło bój z pokoleniem babć czy starszych cioć, które uparcie twierdzą, że niezależnie od pory roku i temperatury na zewnątrz, maleńkie dziecko powinno mieć na główce czapeczkę i kropka! Czy faktycznie czapeczka jest niezbędnym elementem garderoby niemowlęcia, czy może raczej jest to mit przekazywany z pokolenia na pokolenie?

Po co niemowlęciu czapeczka?

Noworodek, przychodząc na świat, nie ma ukształtowanego systemu termoregulacji. Udowodniono, że właśnie przez główkę, człowiek traci dużą część ciepła, więc tłumaczenie, że dziecku należy zakładać czapkę, by nie marzło, jest w tym momencie racjonalne. W różnych źródłach możemy znaleźć informację, że niemowlę powinno nosić czapkę do 3 miesiąca życia, ze względu na fakt, że jest ono wrażliwe na przeciągi i nie ma w pełni wykształconej odporności. Jednak, jeśli się zastanowimy, to w każdym domu jest przecież ogrzewanie. Nie ma zatem potrzeby, by w mieszkaniu dziecko bez przerwy musiało nosić czapeczkę. Przegrzanie jest groźniejsze od wychłodzenia organizmu. Kolejnym mitem jest to, że noworodek, któremu nie zakłada się czapeczki, będzie miał problemy z uszami. Należy oczywiście chronić je przed tym, by nie zmarzły, ale pamiętajmy, że zapalenie uszu powodują bakterie lub wirusy, nie zaś brak czapeczki.

niemowlę czapeczka

Kiedy czapeczka u niemowlęcia jest niezbędna?

Zakładając maleństwu czapkę, należy zachować zdrowy rozsądek. Bywają jednak sytuacje, w których jest to niezbędne, jak np.:

  • po kąpieli – zazwyczaj kąpiel niemowlęcia odbywa się w mocno nagrzanym pomieszczeniu; przenosząc dziecko do innego, chłodniejszego miejsca, dobrze jest założyć cienką, bawełnianą czapeczkę na maksymalnie pół godziny; jeśli oczywiście w pokoju, do którego dziecko zostało przeniesione po kąpieli, temperatura jest równie wysoka, nie ma konieczności zakładania mu czapeczki;
  • na spacerze lub podczas drzemki na tarasie, balkonie – dziecko powinno być zabezpieczone przed podmuchami wiatru, dlatego szczególnie w wietrzne dni, należy zadbać o to, by na głowie maluszka pojawiła się czapeczka; oczywiście jej grubość dostosowujemy do pory roku oraz temperatury; w upalne dni, jeśli dziecko chronione jest przed promieniami słonecznymi, można zrezygnować z czapeczki;
  • w pomieszczeniach, w których jest zimno i temperatura jest niższa niż 15 stopni C, należy założyć niemowlęciu czapkę, by uchronić je przed wyziębieniem.

Kiedy niemowlęciu nie zakładać czapeczki?

Jak już wspomnieliśmy, nie ma potrzeby, by niemowlę nosiło czapeczkę  w domu, jeśli oczywiście zadbamy o odpowiednią temperaturę. W upalne i bezwietrzne dni lepiej jest zrezygnować z nakładania czapki dziecku. W obawie przed zbyt dużym promieniowaniem, w celu ochrony niemowlęcia, można założyć my cienką chustkę lub kapelusik. Warto jednak pamiętać, że niemowlęta powinny unikać słońca. W każdej sytuacji, w której dziecku grozi przegrzanie, powinniśmy zrezygnować z zakładania czapeczki.

Jak właściwie dobrać czapeczkę dla niemowlęcia?

Główną zasadą, o której powinno się pamiętać przy doborze czapeczki, jest to, by nie uściskała ona główki. Powinna być także dostosowana do temperatury, w pierwszych dniach życia dziecka, jeśli jest taka konieczność, wybierajmy raczej cienkie, lekkie i luźne czapeczki, uszyte z naturalnego materiału. Najlepszym wyborem jest bawełniana czapeczka, z delikatnymi szwami, dzięki czemu mamy pewność, że nie będzie ona zaburzała komfortu dziecka. Raczej zrezygnujmy z grubych, wełnianych czapek, które z pewnością będą drażnić maluszka. Odpowiednio dobrana czapeczka:

  • powinna zasłaniać maleństwu czoło,
  • ma chronić jego uszy,
  • nie musi być wcale wiązana.

Wiosną i latem wybierajmy lekkie bawełniane czapeczki, zimą natomiast grubsze i cieplejsze, z materiałów typu welur, polar, czy grubsza bawełna. Możemy też założyć dwie czapeczki – jedna na drugą, cieńszą pod spodem, na wierzchu zaś grubszą.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli czapek, więc wygląd pozostaje już kwestią gustu. Dla tak malutkiego dziecka liczy się raczej wygoda, niż ozdoby, które dodatkowo mogłyby je drażnić.

Jak dopasować rozmiar czapeczki dla niemowlęcia?

Wielkość czapeczek będzie się różnić w zależności od producentów, dlatego przed dokonaniem zakupu, warto sprawdzić wymiary w centymetrach. Nie warto sugerować się jedynie nazwą, jak „czapka dla niemowlęcia”, ponieważ każdy maluch może mieć inny obwód główki. Z reguły u dzieci do ukończenia 1 miesiąca życia, obwód główki wynosi mniej więcej 38 cm. Po ukończeniu miesiąca obwód może wzrosnąć do 40 cm i dla takich maluszków, aż do 3 miesiąca życia, można śmiało kupować taki rozmiar czapeczki. Starszym niemowlętom  od 3 do 6 miesiąca wybierajmy rozmiary do 45 cm, a dla niemowląt od 6 do 12 miesiąca życia 47 cm.

Są to oczywiście orientacyjne wartości dlatego, zanim dokonamy zakupu, warto zmierzyć obwód główki maluszka, by mieć pewność, jaki wybrać rozmiar czapeczki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.