Kiedy na nocnik? To jest odpowiedni moment

Jak rozpocząć trening toaletowy?

Kiedy uznamy, że nasze dziecko jest już gotowe na pożegnanie z pieluszką, trzeba zakupić dziecku nocnik i wytłumaczyć, do czego służy. Przeczytaj – nocnik czy nakładka na sedes.

Jeśli maluch się oswoi, zaczyna na nim siedzieć kilka minut, po paru dniach, a czasami od razu w nocniczku powinien pojawić się mocz. Aby ułatwić naukę, można zacząć  sadzać dziecko zaraz po przebudzeniu. Wtedy pęcherz zazwyczaj jest jeszcze nieopróżniony, więc jest szansa, że  maluch zrobi siusiu do nocnika.

Kiedy na nocnik – najlepsza pora

Kiedy na nocnik? Jaki miesiąc jest najlepszy na sadzanie na nocnik?

Najlepszą porą na odpieluchowanie jest wiosna i lato, kiedy dni są ciepłe a maluch może chodzić w samych majteczkach. Nie oznacza to, że nie da się zrezygnować z pieluszek w innych miesiącach – to mit. Odpieluchować można maluszka także zimą czy jesienią.

Pozwólmy dziecku chodzić bez pieluszki, by czuło, że kiedy zrobi siusiu, będzie miało mokro i  niewygodnie. Łatwiej w takiej sytuacji również szybko zdjąć majteczki i usiąść na nocnik. Dobrze by rodzice w tym czasie mieli dla dziecka więcej czasu (np. weekend), by nie trzeba było nigdzie się spieszyć, czy zakładać pieluszki „na wszelki wypadek”.

Pierwsze zrobione sisusiu na nocnik to dopiero połowa sukcesu, teraz dziecko czeka etap przyzwyczajania i kontroli własnego ciała. W razie potrzeby nocnik zawsze powinien być w pobliżu, nawet jeśli trzeba, to zabierzmy go na obiad u babci. Może zdarzyć się tak, że maluch będzie komunikował o swoich potrzebach w ostatniej chwili, dlatego trzeba działać szybko, a jeśli już się zdarzy „wypadek”, nie krytykować, tylko cierpliwie przebrać i powiedzieć, że następnym razem się uda. W takich przypadkach zawsze lepiej mieć przy sobie większy zapas ubranek na zmianę. Natomiast na noc lub w trakcie drzemki lepiej założyć dziecku pieluszkę przynajmniej do czasu aż dobrze wyrobi w sobie nawyk i kontrolę nad oddawaniem moczu w ciągu dnia.

Czego unikać podczas sadzania dziecka na nocnik?

Gdy już znamy odpowiedź, kiedy na nocnik, warto zwrócić uwagę na najczęstsze błędy podczas odpieluchowania.

Proces odpieluchowania zapewne będzie trwał długo i nieraz zdarzy się ” mała wpadka”, co jest naturalne. Nawet jeśli wydaje się nam, że maluch już dobrze kontroluje swoje potrzeby fizjologiczne, to zawsze może się zapomnieć, co będzie skutkowało mokrymi majteczkami lub mokrym prześcieradłem.

Ważne, by maluch zawsze miał oparcie w dorosłych i mógł na nich liczyć, dlatego podczas odpieluchowania nie można na dziecko krzyczeć, zmuszać do siadania nocnik, a tym bardziej wyśmiewać i karać. Trzeba zdać sobie sprawę, że chodzi tu o trening kontrolowania mięśni, który musi trwać.

Wszelkie zdenerwowania ze strony rodziców mogą spowolnić ten proces a nawet zakłócić, gdy dziecko zacznie obawiać się negatywnych reakcji rodzica. Bardzo częstym błędem podczas odpieluchowania  jest brak konsekwencji. Rodzice raz zachęcają do siadania na nocnik, innym razem wolą założyć pieluchę, bo np. nie mają czasu na pilnowanie malca. Dziecko musi wiedzieć, że jeśli już używa pieluszki, to jest to wyjście awaryjne np. na noc czy daleką podróż .

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. agnes agnes

    według mnie wielu rodziców dzisiaj zaniedbuje ten temat i dochodzi do tego, ze trzylatki biegaja w pampku w ciagu dnia, a pieciolatki w nich spia…takze bez przesady – trzeba działac i nie kaleczyc swoich dzieci

  2. ania ania

    moj synek mial 2 lata i 3mc za namowa cioc ze zlobka zaczelismy odpieluchowanie. w ogle to nie szlo. tylko zmienialam mokre spodnie, byla zima, byla masakra, po 5 mc bylismy na wakacjach u znajomych, synek mial 2 lata i 7 mc i przyszedl do mnie i powiedzial, ze wlasnie zrobil siusiu na stojaco do ubikacji. szczeka mi opadla, tak z dnia na dzien zrozumial o co chodzi, w ciagu 2 tygodni przestalismy zakladac poeluche na noc. przy drugim synu poczekam na jego dojrzalosc. i tym razem bede miec w nosie komentarze, ze taki duzy chlopak i w pieluchach. sorry ale to ja mialam 7 par spodni do prania kazdego dnia, bo przeciez po 2 urodzinach trzeba. jedne dzieci umieja wolac jak maja rok, no coz a inne jak 3 lata i co z tego!