Kiedy na nocnik? To jest odpowiedni moment

Na szczęście minęły czasy mozolnego  prania stosów brudnych, tetrowych pieluszek w pralce wirnikowej, co podobno bardziej nas – współczesne matki – rozleniwia. Pieluszki tak dobrze dzisiaj spełniają swoją funkcję, że nie ma potrzeby rozpoczynać treningu toaletowego zbyt wcześnie, wystarczy poczekać aż dziecko będzie gotowe, dzięki czemu etap ten nastąpi o wiele spokojniej. Rodzi się jednak pytanie – kiedy na nocnik? W jakim momencie można rozpocząć przygodę z wyeliminowaniem pieluch.

Czy to czas na pożegnanie pieluszki – kliknij

Kiedy jest odpowiedni moment na nocnik?

Kiedy na nocnik?

Trudno jednoznacznie określić, kiedy jest ten jedyny i właściwy moment na nocnikowanie. Każde dziecko ma swój indywidualny charakter, ale i fizjologię , która może nieco różnić się od rówieśników.

Zwykle zaczynamy myśleć o tym w okolicach 18 miesiąca życia, jest to wiek, w którym większość (ale nie wszystkie) dzieci potrafi już na krótko zatrzymać mocz. Nauka nawyków toaletowych może być długa i żmudna, jednak nie należy się poddawać.

Czasem potrzeba kilku miesięcy prób lub czekania aż dziecko osiągnie wystarczający poziom dojrzałości.

Przeczytaj kilka rad, jak skutecznie odpieluchować dziecko.

Około 60 % dzieci osiąga pełne sukcesy odpieluchowania w ciągu dnia w wieku 2,5 lat, zaś 87 % w wieku 3 lat.  U chłopców przebiega ono zwykle wolniej niż u dziewcząt.

Jak poznać, że dziecko jest gotowe na odpieluchowanie?

Wiele rodziców zastanawia się, kiedy na nocnik jest odpowiedni czas. Niektórzy dążą o szybkiego pozbycia się pieluszki. Tymczasem…

Wcześniej odpieluchowanie to sprawa indywidualna i nie da się dokładnie określić, kiedy będzie odpowiedni moment, by to zrobić. Jednak rodzic, baczny obserwator może sam z dużym prawdopodobieństwem ocenić, kiedy nastąpi odpowiedni moment.

kiedy na nocnik

Maluch, który potrafi kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne zazwyczaj daje jakieś znaki. Co może wskazywać na tę gotowość, kiedy na nocnik? Oto sygnały, które warto wziąć pod uwagę:

 • maluch bacznie obserwuje jak z toalety korzystają dorośli,
 • pokazuje, że ma mokro w pieluszce,
 • podczas zabawy nagle przystaje, chowa się w kącie , ucieka do drugiego pokoju,
 • pieluszka często jest sucha – maluch oddaje rzadziej mocz za to w większych ilościac

Jak zachęcić dziecko do korzystania z nocnika?

Gdy już wiemy, kiedy na nocnik, czas napisać o skutecznych metodach porzucenia pieluszek.

Każda mama ma z pewnością sporo do powiedzenia o swoich sposobach na opieluchowanie. Rodzice często próbują różnych podstępów, przekupstw, próśb i gróźb, to rzadko są dobre sposoby. Ale nie zaszkodzi spróbować:

 • pozwól dziecku wybrać samodzielnie nocnik, niech wyprawa do sklepu będzie wielkim wydarzeniem,
 • wytłumacz do czego służy nocnik i jak się z niego korzysta
 • kup lalkę z małym plastikowym nocnikiem i pokaż dziecku, jak to się wszystko odbywa
 • przeczytaj dziecku książeczkę o tym, jak korzystać z nocnika
 • pozwól dziecku obserwować, jak korzystają z toalety dorośli, niech w tym czasie ono użyje swojego nocnika
 • opowiedz, że nocnika używają tylko duże dzieci
 • za każdym razem, gdy dziecko siada na nocnik, pochwal je (nawet gdy pozostanie pusty)
 • każde zrobione siusiu nagrodź np. w postaci oklasków

Na następnej stronie o tym, kiedy na nocnik, czyli jak rozpocząć trening toaletowy krok po kroku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. agnes agnes

  według mnie wielu rodziców dzisiaj zaniedbuje ten temat i dochodzi do tego, ze trzylatki biegaja w pampku w ciagu dnia, a pieciolatki w nich spia…takze bez przesady – trzeba działac i nie kaleczyc swoich dzieci

 2. ania ania

  moj synek mial 2 lata i 3mc za namowa cioc ze zlobka zaczelismy odpieluchowanie. w ogle to nie szlo. tylko zmienialam mokre spodnie, byla zima, byla masakra, po 5 mc bylismy na wakacjach u znajomych, synek mial 2 lata i 7 mc i przyszedl do mnie i powiedzial, ze wlasnie zrobil siusiu na stojaco do ubikacji. szczeka mi opadla, tak z dnia na dzien zrozumial o co chodzi, w ciagu 2 tygodni przestalismy zakladac poeluche na noc. przy drugim synu poczekam na jego dojrzalosc. i tym razem bede miec w nosie komentarze, ze taki duzy chlopak i w pieluchach. sorry ale to ja mialam 7 par spodni do prania kazdego dnia, bo przeciez po 2 urodzinach trzeba. jedne dzieci umieja wolac jak maja rok, no coz a inne jak 3 lata i co z tego!