Kiedy iść z dzieckiem po raz pierwszy do kina?

Dla dorosłego wyjście do kina otwiera perspektywę mile spędzonego czasu. Dla dziecka wydarzenie to ma zdecydowanie większe znaczenie. Przynosi mnóstwo wrażeń. Jest ogromna sala, inne fotele, większy ekran, bardziej wyraźne postaci, głośniejszy dźwięk. Oglądanie bajek w kinie znacznie się różni od śledzenia losów ulubionych bohaterów w domu. Dlatego coś, co dla dorosłego będzie „niczym wielkim”, dla malucha może być powodem stresu i płaczu. Zwłaszcza jeśli dziecko nie jest gotowe na kino. Kiedy iść z dzieckiem po raz pierwszy do kina?

Kiedy iść z dzieckiem po raz pierwszy do kina?

Zanim pójdziesz pierwszy raz do kina z dzieckiem, dowiedz się, czy dziecko:

  • wyraża chęć wspólnego wyjścia,
  • umie wysiedzieć spokojnie w miejscu (nie ma sensu wybierać się do kina, jeśli wiemy, że maluch po 20 minutach nudzi się i nie umie skupić się na akcji bajki).

Warto sprawdzić repertuar kina i starannie dobrać bajkę, by mieć pewność, że spodoba się ona maluchowi. Agnieszka radzi: „Z synkiem byłam w kinie, jak skończył 3 lata – myślę, że warto aby była to bajka, która jesteśmy prawie pewni, że będzie dla dziecka hitem. W innym przypadku, po 15 minutach zazwyczaj jest ewakuacja z kina, bo znudzony szkrab nie wytrzyma do końca seansu.

Monika dodaje: „Starszak 3 lata, młodsze 2 lata. Nie obyło się bez podróży po fotelach czy skakaniu po schodach, ale dałam radę. Najlepiej iść na seans z rana gdy nie ma dużo ludzi. Nie zrażać się. Tłumaczyć dziecku, że film skończy się np. za parę minut. Wchodzę pod sam koniec reklam na salę i wybieram miejsca, gdzie nikt koło nas nie siedzi. Nigdy nie zdarzyło mi się opuścić seansu wcześniej. Dzieci tuliły się, leżały na nas jak na fotelach, jadły sobie popcorn i oglądały. Jestem dumna z nich, bo wytrzymały trzy godziny w kinie na Avengers: Endgame i nie było płaczu. Pozwalam im też samym wybierać bajkę, na którą chcą iść, pokazując im trailer’y. Powodzenia

kiedy iść z dzieckiem po raz pierwszy do kina

Poranki w kinie dla dziecka

Dobrym rozwiązaniem są seanse dedykowane najmłodszym. Trwają 30 minut do godziny. Często praktykowane są przerwy, w trakcie których maluch może pobiegać czy poskakać. Głos jest przytłumiony, w kinie jest włączone delikatne światło.

Poranki pozwalają dziecku na oswojenie się z nowym miejscem i nową sytuacją. Jeśli zobaczymy, że dziecko jest gotowe, by iść na dłuższy film, możemy wybrać się na kolejny seans. Na porankach często dobrze się bawią już dwuletnie, trzyletnie dzieci. W kinach rozstawia się dla nich zabawki oraz planuje tak zaplecze, by było ono możliwie dogodne dla rodzin z małymi dziećmi.

Kiedy iść z dzieckiem do kina? Wasze doświadczenia

Mój syn ma 4 lata i byłyśmy z nim w kinie 3 razy i na razie nie chodzimy. Myślę ze to zależy od dziecka i czy ogólnie lubi oglądać bajki, bo mojego syna to nie interesuje, to i w kinie nie ma dużego zainteresowania.” Zosia

Byliśmy ostatnio w kinie na 90 minutowym seansie z córkami 4 i 2 lata. Obie ładnie przesiedziały, bez marudzenia, podobało im się. Także nasza 2 latka nie była za mala na takie atrakcje ;)” Patrycja

„My byliśmy, jak córka miała 3 lata i regularnie chodzimy. Ale zależy od dziecka.” Adriana

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, kiedy iść z dzieckiem po raz pierwszy do kina, jest trudna. Dużo zależy bowiem od konkretnego dziecka i jego charakteru. Szczególnie trzeba uważać w przypadku małych dzieci i starszaków o wysokiej wrażliwości. Wyjście do kina może być sporym przeżyciem, a „straszne” bajki mogą sprawić, że dziecko na długo zniechęci się do kina.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Maciej Maciej

    3 i 2 lata? Avengers? Halo?