Kiedy dziewczynka wyrasta z lalek?

Do kiedy dziewczynki bawią się lalkami? Czy dla jedenastolatki lalka to będzie dobry pomysł na prezent? A może niekoniecznie? Też się nad tym zastanawiasz? To przeczytaj!

Lalka czyli zabawa na całego

Nie ma bardziej oczywistego prezentu niż lalka na prezent dla dziewczynki…a czasami także chłopca. Już dwulatka potrafi docenić możliwości płynące z zabawy lalkami. Dla rocznych dzieci lalka także bywa ciekawa, choć zajmuje na krótko.

Powód jest prosty. Lalka pozwala na zabawę w odgrywanie ról, rozwija empatię, uczy opiekuńczości, a także rozwija społecznie. Dla najmłodszych dzieci najlepiej gdy jest miła w dotyku, miękka, by można było się do niej przytulić, zasnąć z nią. Z czasem liczy się możliwość ubierania lalki, czesania czy nawet malowania. Im starsze dziecko, tym zabawy lalkami mogą być coraz bardziej złożone.

Naprzeciw oczekiwaniom dzieci wychodzą producenci oferujący nieskończenie wiele akcesoriów do lalek, które uatrakcyjniają zabawę. Lalki śpiewają, można je myć, czesać, kolorować włosy, malować, ubierać na wiele sposobów. Lalki mogą jeździć w samochodach, mieszkać w małych domkach, mogą mieć swoich pupilów, swoje profesie, zawody.

Producenci podsycają popyt

Pokolenie współczesnych rodziców małych dzieci, nie miało tyle opcji jak ich latorośle. Lalki co prawda były dostępne, ale było ich zdecydowanie mniej.

Ograniczał też budżet. Dlatego generalnie żyliśmy skromniej. Mieliśmy też mniej zabawek.

Obecnie wszechobecne reklamy podnoszą popyt. Coraz nowsze propozycje, lalki tematyczne, nawiązujące do ulubionych postaci bajkowych, lalki kolekcjonerskie sprawiają, że dziewczynki bawią się lalkami dłużej niż wcześniej.

Czy dziewczynka jest za duża na lalki?

Niektórzy się zastanawiają, czy dziesięciolatka, dwunastolatka powinna się bawić lalkami. Czy nie jest na to za duża?

Warto odwrócić to pytanie, a kto decyduje, czy jest za duża? Kto ma do tego prawo? Jeszcze 100 lat temu lalki prezentowało się dorosłym kobietom. Te ozdabiały nimi dom. Były to lalki kolekcjonerskie, w mniejszym stopniu przystosowane do zabawy.

Warto również wyraźnie zaznaczyć, że nie ma określonego wieku, kiedy dziecko nie powinno bawić się lalkami. Jeśli sprawia mu to przyjemność, to dlaczego nie? Dziewczynka sama zdecyduje, czy jeszcze chce się bawić, czy to już czas, żeby oddać lalki młodszej kuzynce albo koleżance.

Rodzice nie powinny zmuszać dziecko, by „już się nie bawiło w dziecinne zabawy”. U dzieci rozwój i dojrzewanie przebiega w różnym tempie. Nawet stosunkowo duże dzieci lubią wrócić do zabaw z dzieciństwa i mają do tego prawo.

Zresztą zabawa lalkami, bywa, że nigdy się nie nudzi. :) Przecież nawet osoby dorosłe lubią bawić się z dziećmi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.