Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Raczkowanie to jeden z etapów rozwoju dziecka. Nie każde niemowlę jednak raczkuje. Są też takie, które czworakują nieprawidłowo. Czy zawsze raczkowanie poprzedza chodzenie? A może dziecko może najpierw nauczyć się chodzić, a dopiero później raczkować? Kiedy dziecko zaczyna raczkować i jak się do tego przygotowuje?

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Raczkowanie to jeden z ważnych kamieni milowych osiąganych przez dziecko. Znacząco zmienia umiejętności maluszka. Nagle dziecko potrafi się samodzielnie poruszać i docierać do celu.

Zanim dojdzie do przełomu, minie jednak trochę czasu, dziecko musi zdobyć pomniejsze umiejętności, które umożliwiają raczkowanie. Jednak uwaga, może towarzyszyć tym naukom drażliwość i płaczliwość niemowlaka. Maluszek może się frustrować i niecierpliwić. Gdy jednak nauczy się raczkować, w pełni zajmie się nowymi umiejętnościami. Dziecko nie będzie ustawało w eksploracji otoczenia. To z kolei może sprawić, że jazda w wózku straci na atrakcyjności, podobnie jak sen. Chwilowo zwłaszcza w przypadku high need baby kładzenie spać może być wielkim wyzwaniem. Wyraźnie zmęczone niemowlę często odmawia położenia się spać.

Niemowlę zaczyna raczkować zazwyczaj między 6 a 10 miesiącem życia. Niektóre dzieci, zwłaszcza te nielubiące leżenia na brzuchu i niemające ku temu za dużo okazji, pomijają etap raczkowania i od razu przechodzą do podciągania się i chodzenia.

Sygnały, że dziecko zaraz zacznie raczkować

By doszło do raczkowania, dziecko musi wystarczająco wzmocnić mięśnie pleców, szyi, ramion i nóg. Ponadto zmysł wzroku musi też być już na odpowiednim poziomie. Oboje oczu powinny dobrze pracować, dziecko musi umieć skupiać się na jednym celu, spoglądać na to, co blisko – np. dłonie i na to, co znajduje się dalej. Kluczowa jest umiejętność percepcyjna i budowanie głębi.

Sygnały, które mogą wskazywać, że wkrótce niemowlę zacznie raczkować:

  • niemowlę spędza wiele czasu na brzuszku, umie unieść się na ramionach i nogach,
  • maluszek przenosi ciężar ciała z rąk na nogi, kołysze się na czworakach,
  • dziecko pełza,
  • próbuje dosięgnąć przedmiotów znajdujących się niedaleko

Możliwość samodzielnego poruszania się daje dziecku ogromną siłę i korzystnie wpływa na samoocenę.

kiedy dziecko zaczyna raczkować

Kiedy dziecko przestaje raczkować?

Dziecko przestaje raczkować, gdy uczy się umiejętności podciągania, wstawania i chodzenia. Trzeba jednak zauważyć, że nawet po tym gdy postawi kilka kroków, nadal może raczkować. Maluch będzie naturalnie wracał do znanej, dobrze wyćwiczonej pozycji zwłaszcza, gdy jest zmęczony lub chce szybciej dotrzeć do wyznaczonego celu. Na początku nauki chodzenia to bowiem pozycja czworacza jest dla dziecka wygodniejsza i lepiej znana. Z czasem, wraz ze zdobywaniem pewności na dwóch nogach, to się zmieni.

Przygotuj dom

Jeśli dotąd tego nie zrobiliście, koniecznie przygotuj przestrzeń, aby była bezpieczna dla dziecka. Usuń przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie. Zabezpiecz schody, a także kontakty, ostre ranty. Przenieść chemię, leki z niskich półek na wyższe. Spróbuj spojrzeć na otoczenie z perspektywy dziecka i zabezpiecz jak najlepiej otoczenie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.