Kiedy dziecko zaczyna gaworzyć?

Gaworzenie i głużenie dziecka to piękna melodia dla uszu. Jak rozróżnić te dwa dźwięki i czy naprawdę świadczą o dobrym rozwoju? W jakim momencie można się ich spodziewać? Kiedy dziecko zaczyna gaworzyć?

Kiedy dziecko zaczyna gaworzyć?

Gaworzenie to etap w rozwoju mowy przypadający na piątyszósty miesiąc jego życia. Dziecko gaworzy miej więcej do ukończenia roku.

Wcześniej, przed gaworzeniem występuje głużenie –  już  w 2-3 miesiącu życia. Głużenie to nieświadomie wydobywające się dźwięki z aparatu mowy. Są one mimowolne, przypominają gruchanie gołębi.

kiedy dziecko zaczyna gaworzyć

Czym różni się głużenie od gaworzenia?

Głużenie jest mimowolne, niezależne od woli dziecka. Gaworzenie jest już świadome.

Gaworzenie to naśladowanie dźwięków słyszanych z otoczenia, to wydawanie ich z nadzieją na reakcję. Dziecko gaworzy, gdy wydaje dźwięki „ma…”, „ma…ma…ma” lub „ta..”, „tatata”. Często mówi także „dada”, „a-ga”, „a-da”. Wydawanym dźwiękom nie przypisuje znaczenia.

Dziecko gaworzy, gdy jest wyspane, spokojne, ma dobry humor.

Dopiero w okolicy 8-18 miesiąca życia dziecko wydaje z siebie dźwięki, które mają znaczenie. I wtedy zaczyna używać mowy w konkretnym celu – do porozumiewania się.

Co robić, gdy dziecko gaworzy?

Gaworzenie to piękny dźwięk dla dorosłego ucha. Dużo przyjemniejszy niż krzyk, który w pierwszych tygodniach życia służył do komunikacji.

Warto wykorzystać momenty gaworzenia do przebywania razem:

  • patrzenia na dziecko,
  • przeprowadzenia rozmów,
  • żywego reagowania na gaworzenie,
  • uśmiechanie się,
  • wspólne śpiewanie piosenek.

Badania pokazały, że dzieci szybciej się rozwijają i w krótszym czasie opanowują sposoby komunikacji, gdy rodzice żywo reagują na każdy etap ich rozwoju, w tym na gaworzenie.

Eksperci podkreślają, by możliwie dużo spędzać z dzieckiem czasu, utrzymując kontakt wzrokowy i rozmawiając z nim.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*