Kiedy dziecko zaczyna chodzić? O pięknej przygodzie…

Często pada pytanie, kiedy dziecko zaczyna chodzić? I tak naprawdę prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź – kiedy jest na to gotowe. Nie wtedy, kiedy chce mama, tata, czy babcia. Nie wtedy, kiedy „jest najwyższy czas”. Nawet nie w momencie, gdy zobaczy, jak drepcze kuzynka i wszyscy oczekują, że ono też zacznie. Dziecko musi być gotowe. I to dobra wiadomość dla niego. Niekoniecznie jednak dla jego najbliższych, którzy często denerwują się i nie mogą doczekać się pierwszego samodzielnego kroku. Na czym polega ta gotowość?

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Większość dzieci stawia pierwsze kroki między 9 a 12 miesiącem życia. To bardzo uśredniona wartość. W przypadku każdego malucha ten „wielki dzień” może zdarzyć się w innym momencie.

Przyjmuje się, że pierwszy krok dziecko powinno postawić do 18 miesiąca życia. Większość dzieci dobrze chodzi, gdy ma 14-15 miesięcy.

Badanie z 2015 roku jasno podkreśla, że nie ma związku między wczesnym chodzeniem ze zdolnościami intelektualnymi dziecka. To, że dziecko szybko postawiło pierwszy krok nie uczyni z niego jeszcze geniusza w przyszłości.

kiedy dziecko zaczyna chodzić

Kiedy dziecko zaczyna chodzić, to się dopiero zaczyna

Dopóki dziecko jest statyczne, to jest stosunkowo prosto zadbać o jego bezpieczeństwo. Gdy maluch nabywa umiejętności poruszania się, trzeba zwrócić uwagę, czy przestrzeń jest na to gotowa. Podstawa to zachowanie bezpieczeństwa.

Wędrówki malca są także sporym wyzwaniem dla rodziców. Pozycja pochylona, asekurowanie malucha, czy łapanie, gdy dziecko wkracza na „zakazany teren” to niewątpliwie spore obciążenie dla kręgosłupa. Z drugiej strony umiejętność chodzenia „uspokaja” wielu maluchów, sprawia, że dziecko może bawić się jeszcze lepiej. Rozpoczyna się bardzo świadome poznawanie świata.

Po czym poznać, że dziecko jest gotowe na pierwszy krok?

By dziecko postawiło pierwszy krok, musi dobrze się do tego przygotować. Przede wszystkim kluczowe jest odpowiednie wzmocnienie mięśni ciała i wyćwiczenie koordynacji. Po drugie kluczowe jest wyćwiczenie pewnych ruchów, które później będą ułatwiać poruszanie.

Po czym poznać, że dziecko jest gotowe na chodzenie:

  • podskakuje, gdy siedzi,
  • sprężynuje na klęczkach,
  • chodzi niczym krab (plecami do podłogi),
  • podciąga się przy meblach (dziecko, żeby zaczęło chodzić, musi najpierw wstać),
  • gdy stoi, przenosi ciężar z jednej nogi na drugą,
  • wspina się po schodach,
  • maluch jest bardziej niespokojny i niecierpliwy,
  • dziecko raczkuje lub w inny sposób porusza się po podłodze (niektóre dzieci nie raczkują, od razu zaczynają chodzić).

Kiedy dziecko zaczyna chodzić, robi się…bardziej wymagające

Nauka chodzenia to ważny krok milowy w rozwoju dziecka. Wymaga zdobycia wielu nowych pośrednich umiejętności. To z kolei wyjątkowo trudny czas dla dziecka. Z jednej strony pojawia się radość i satysfakcja, z drugiej rozgoryczenie, że nie wszystko się jeszcze udaje. Dlatego wielu rodziców zauważa, że maluch staje się rozdrażniony, płaczliwy, może niespokojnie spać i częściej budzić się w nocy. Jednak to chwilowe trudności, które po prostu trzeba przeczekać.

Warto wykazać się empatią i cierpliwością. Zadbajmy o to, by otoczenie dziecka było bezpieczne do codziennych wędrówek.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.