Kiedy dziecko siada? Kilka słów o ważnym etapie rozwoju

Kiedy dziecko siada, nagle zyskuje nową perspektywę. Świat, który obserwuje zmienia się i nabiera całkiem innej formy. Staje się ciekawszy i lepiej dostępny. To milowy krok w rozwoju małego człowieka. W którym miesiącu następuje i czego można się spodziewać na tym etapie?

Co się zmienia, kiedy dziecko siada

Czas gdy dziecko leży i próbuje się poruszać na prawo i lewo jest dla rodziców względnie prosty. Maluch większość czasu pozostaje w tym samym miejscu, dużą część doby przesypia. Gdy przychodzi ten moment, kiedy dziecko siada, wiele się zmienia. Maluch odkrywa nową perspektywę, staje się bardziej niezależny i ma lepszą drogę do poznawania własnego otoczenia. Zmiana pozycji niesie również większe możliwości w zakresie rozszerzania menu. Dziecko może przejść z płynnej diety na spożywanie posiłków stałych.

Wyprostowane plecki, trzymanie prosto głowy oraz szyi pozwalają uniknąć udławienia. Poza tym pozycja ta stanowi etap przejściowy na drodze do stania i chodzenia.

kiedy dziecko siada

Odpowiednio silne mięśnie

Żeby dziecko mogło przyjąć pozycję siedzącą, musi mieć odpowiednio silne mięśnie. Innymi słowy musi być gotowe. Dlatego słabym pomysłem jest przyspieszenie tego procesu, w sytuacji, kiedy niemowlę nie ma jeszcze siły, by sprostać temu zadaniu. Dlatego nigdy nie sadzaj, gdy dziecko nie jest na to gotowe, w ten sposób możesz maluchowi mocno zaszkodzić!

Kiedy dziecko siada w naturalnym procesie, ma najpewniej wystarczająco silne ciało: mocne mięśnie szyi, ramion, brzucha, pleców, bioder. Proces ten następuje naturalnie, tydzień po tygodniu.

Kiedy dziecko siada?

Dziecko siada zazwyczaj między 4 a 7 miesiącem życia.

To, w którym momencie to nastąpi, to bardzo indywidualna sprawa. Sporo zależy od gotowości fizycznej.

Czy rodzic może pomóc maluszkowi w osiągnięciu tego etapu?

Wskazane jest częste kładzenie dziecka na brzuchu, by wzmocnić mięśnie pleców i szyi. Gdy dziecko leży na brzuszku, warto położyć przed nim kilka zabawek. Wskazane jest także rozmawianie z nim. Gdy zauważysz, że dziecko potrafi coraz wyżej wznieść się, nie tylko utrzymuje głowę, ale również potrafi podnieść tułów na rękach, leżąc na brzuszku, możesz w pozycji z maluchem na kolanach, podać dziecku ręce i w ten sposób wspomagać proces siadania. Maluszek najpewniej z wielkim entuzjazmem przyjmie możliwość przejścia z pozycji półleżącej do siedzącej. Niektóre dzieci potrafią w wieku 5 miesięcy na chwilę usiąść bez pomocy, jednak w pozycji tej są bardzo niepewne, szybko się przewracają na boki.  Wkrótce dziecko, praktykując różne ułożenie ciała, orientuje się, jak siedzieć, pochylając się lekko do przodu i asekurując się rękami, podpierając się nimi po bokach.

Początkowo dziecko potrafi wytrzymać w siedzącej pozycji przez kilka minut, za każdym kolejnym razem czas się ten jednak wydłuża.

Jak długo można czekać, czyli dziecko ma 9 miesięcy i nie siedzi

Normy dotyczące osiągania pewnych etapów rozwoju u dzieci są dość szerokie. Dlatego nie musisz się obawiać, jeśli maluszek jeszcze nie siedzi, a ma już 6 miesięcy.

Kiedy należy szukać pomocy? Warto udać się do pediatry, jeśli maluszek ma 9 miesięcy i nie potrafi siedzieć samodzielnie nawet przez chwilę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.