Kiedy dziecko może zacząć spać na poduszce?

Sen niemowlęcia to bardzo indywidualna sprawa. Noworodek może się budzić i zasypiać nawet do kilkunastu razy w ciągu zaledwie godziny. Na początku jest to całkowicie normalne. Z czasem nauczy się spać dłużej i głębiej. Młodzi rodzice bardzo często mają wiele dylematów związanych z tą kwestią. Jednym z nich jest poduszka dla dziecka. Od kiedy niemowlę może na niej spać? Czy to bezpieczne? Jaką poduszkę wybrać? Sprawdźmy!

Kiedy dziecko może zacząć spać na poduszce?

Od kiedy poduszka dla niemowlaka?

Proporcje ciała małego dziecka są zupełnie inne niż u osoby dorosłej. Odmienne jest także napięcie mięśniowe oraz koordynacja nerwowo-mięśniowa. Co więcej, noworodek śpi łącznie nawet 18-20 godzin na dobę! Nieco starsze dzieci również potrzebują po kilkanaście godzin odpoczynku w łóżeczku. W tym kontekście, wiedza co zrobić, aby wspierać prawidłowy sen dziecka jest niesłychanie ważna.

Eksperci z Instytutu Matki i Dziecka zalecają, aby niemowlęta spały na płaskiej i twardej powierzchni. Poduszkę można stosować dopiero po ukończeniu przez malucha 12. miesiąca życia. Jest jednak pewien warunek. Rozwój motoryczny dziecka musi przebiegać prawidłowo, czyli zgodnie z aktualnie obowiązującymi normami. W praktyce oznacza to między innymi, że dziecko jest odpowiednio ruchliwe i samodzielnie potrafi zmieniać pozycję. 

Czym grozi używanie poduszki u niemowląt?

  • zachłyśnięcie treścią pokarmową,
  • problemy z oddychaniem,
  • przyjmowanie pozycji niewskazanej dla niemowląt,
  • większe prawdopodobieństwo zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

Amerykańskie badania naukowe sugerują, że nawet 25% przypadków SIDS (ang. Sudden Infant Death Syndrome) dotknęło dzieci, u których znaleziono w łóżeczkach poduszki, zbędne kocyki czy zabawki. Warto zatem w pierwszych miesiącach życia dziecka, kiedy jego zdolności motoryczne nie są jeszcze dostatecznie rozwinięte, układać maluszka na płasko na dobrym materacu.

Jaka powinna być pierwsza poduszka dziecka?

Szczególnie ważna jest w tym przypadku świadomość, że poduszka musi być dedykowana specjalnym potrzebom malucha i wspierać jego rozwój. Poduszki przeznaczone dla dzieci mają zatem inną konstrukcję niż te produkowane z myślą o dorosłych.

Dzieci w wieku pomiędzy 12. a 18. miesiącem mogą już spać na poduszce. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby poduszka była stosunkowo płaska i posiadała niewielką ilość wypełniania. Szczególnie ważne jest to, aby nie powodowała nienaturalnego wygięcia szyi podczas snu.

Wybierając konkretny model, warto się kierować indywidualnymi potrzebami swojego malucha. Jeśli dziecko śpi zazwyczaj na brzuszku, wówczas najlepiej sprawdzi się miękka poduszka. Twardsza i nieco bardziej elastyczna będzie natomiast odpowiednia, jeśli dziecko częściej sypia na pleckach. Dla maluchów preferujących z kolei spanie na boku, Instytut Matki i Dziecka poleca poduszki anatomiczne czyli dopasowujące się do kształtu ciała.

Dobór idealnej poduszki dla małego dziecka z pewnością nie jest prostą kwestią, ale na pewno warto poświęcić jej trochę czasu. Od tego wyboru w dużej mierze zależy bezpieczeństwo dziecka.

Poduszki dla wymagających maluszków

Niektóre dzieci często cierpią na katar, miewają problemy z oddychaniem albo z refluksem.  Czy warto wówczas sięgnąć po specjalistyczny model poduszki? Niekoniecznie. Znacznie bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem będzie klin umieszczony pod materacem. W ten prosty sposób dziecko nadal leży płasko na materacu, ale jego główka jest umieszczona wyżej niż reszta tułowia. Klin jest zazwyczaj wykonany z odpowiedniej pianki i przybiera kształt równi pochyłej. Pozwala unieść przednią część ciała dziecka pod kątem około 7%. Takie rozwiązania mogą być stosowane nawet od pierwszego dnia życia. Podobny efekt można uzyskać wkładając książki pod nogi łóżka, od strony główki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.