Kiedy dzieci zaczynają chodzić?

Na pytanie to można odpowiedzieć bardzo prosto: „wtedy, kiedy są na to gotowe”. Dlatego lepiej nie decydować się na przyspieszanie nauki chodzenia. Gdy rodzice nie przeszkadzają, wszystko toczy się swoim naturalnym rytmem i dziecko osiąga gotowość do chodzenia w swoim czasie.

Zbyt szybkie stymulowanie i zachęcanie do chodzenia może przynieść więcej szkód niż pożytku (główne zagrożenie to powstanie nieprawidłowych wzorców ruchowych oraz osłabienie mięśni i kręgosłupa).

Kiedy zaczyna chodzić przeciętne dziecko?

ShoesKim jest przeciętne dziecko? Oczywiście takie dziecko nie istnieje. Podobnie jak trudno wskazać przeciętną kobietę czy przeciętnego Polaka. Mowa tutaj raczej o pewnej średniej. I tak większość maluszków stawia pierwsze samodzielne kroki między trzynastym a piętnastym miesiącem życia.

Wczesne i późne chodzenie

Nieliczne dzieci zaczynają chodzić już w ósmym miesiącu życia. Niektóre maluchy pewnie kroczą po ukończeniu dziesiątego miesiąca. Jednak na drugim biegunie są maluszki, które zaczynają stawiać samodzielne kroki w szesnastym miesiącu życia a nawet później.

Co z tego wynika?

Najważniejsza informacja jest następująca i warto ją sobie zapamiętać.

To, że dziecko zaczęło chodzić później nie świadczy w żadnym stopniu o jego poziomie inteligencji. Nie ma wpływu również na późniejsze osiągnięcia sportowe. Ponadto dzieci zaczynające chodzić później szybko nadrabiają zaległości, bardzo szybko przechodząc od ostrożnego chodzenia do szybkiego biegania.

Co zamiast prowadzenie za rączki?

Zamiast prowadzić dziecko za rączki warto:

 • podawać dziecku dłonie, zachęcając je do wstawania na nóżki,
 • umożliwiać maluszkowi chwytanie za kolana, meble, szczebelki od łóżka,
 • umożliwiać chodzenie od jednego krzesła do drugiego i planując przestrzeń tak, by maluch pokonywał niewielkie odległości,
 • warto zwrócić uwagę, czy dziecko nie spędza za wiele czasu uwięzione w wózku, kojcu, czy łóżeczku,
 • nie używać chodzika lub korzystać z niego w niewielkim wymiarze czasowym,
 • pozwalać na chodzenie na boso lub w antypoślizgowych skarpetkach,
 • jeśli roczny malec nie podciąga się do stania, porozmawiać na ten temat z lekarzem przy kolejnej wizycie u pediatry.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Anka Anka

  Najważniejsze niczego nie przyspieszać! A chodzenie za rączki to jakaś pomyłka jest!! Będą ciągać po ziemi, byle tylko dziecko zaczęło chodzić…

 2. monika06 monika06

  Anka, faktycznie to prawda, niektorzy rodzice, aby pokazac innym, ze ich dziecko potrafi juz chodzic chwytaja sie beznadziejnych rzeczy, np ciagania za rece, a nie mysla przy tym, ze dziecku krzywde robia! skoro dziecko nie chodzi to jeszcze nie ten czas i tyle!