Kiedy do psychiatry dziecięcego? O niepokojących danych

Coraz więcej mówi się dzisiaj o problemach związanych ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Spowodowane jest to rosnącą świadomością dotyczącą ludzkiej psychiki oraz zaburzeń. Ale przede wszystkim problemami w rodzinie i w szkole, których doświadcza dziecko. W przypadku młodych pacjentów ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się po pomoc. We wczesnych latach psychika ludzka wciąż jeszcze się kształtuje.  Zmiany, które się w niej dokonają (np. w wyniku choroby) będą mieć wpływ na całe przyszłe życie. Kiedy do psychiatry dziecięcego i jak wygląda pomoc w przypadku występowania u dziecka zaburzeń psychicznych?

Badacze tematu zauważają rosnącą skalę zaburzeń psychicznych u dzieci. Mowa nawet o epidemii. W szpitalach psychiatrycznych brakuje miejsc. Nie mamy dostarczającej liczby specjalistów, bo praca z dziećmi uważana jest za szczególnie trudną. Podobny problem obserwuje się w szkołach. Dyrektorzy wielu szkół nie kryją, że psychiatra dziecięcy przydałby się również w każdej placówce edukacyjnej. Prognozuje się, że problem zaburzeń psychicznych będzie narastać. Potrzebne są systemowe zmiany. I to już teraz.

Kiedy do psychiatry dziecięcego?

Nawet 20% dzieci cierpi z powodu objawów, które spełniają kryteria zaburzeń psychicznych.

kiedy do psychiatry

Przede wszystkim, aby rozpoznać, że dziecko może mieć jakieś problemy (nie tylko psychiczne), należy poświęcać mu odpowiednio dużo uwagi i bacznie je obserwować.  Postarajmy się w miarę możliwości analizować zachowanie dziecka i porównać je do tego, jakie było wcześniej.

Zwróćmy uwagę m.in. na występowanie obniżenia nastroju, pogorszenia koncentracji oraz występowania niepohamowanej złości. Zapytajmy, jak dziecko sypia, czy nie miewa koszmarów, nie budzi się z lękiem lub czy nie występuje moczenie nocne. Spróbujmy porozmawiać z dzieckiem na temat tego, co nas niepokoi i ocenić jego reakcję. Sprawdźmy, czy nie jest obojętna lub czy młody człowiek nie odpowiada na pytania agresywnie. Warto też zaobserwować, jaki ma stosunek do otoczenia – czy jest nim mniej zainteresowane lub czy też wszystko naokoło je rozprasza.

Oczywiście, należy zdawać sobie sprawę, że niektóre z wymienionych tutaj zachowań i objawów może występować u dziecka jedynie krótkotrwale. Niepokojące symptomy nie muszą być związane z zaburzeniami psychicznymi. Jeżeli jednak nastąpiła gwałtowna zmiana zachowania, to w takim wypadku należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Najlepiej jeśli od razu to będzie psychiatra dziecięcy. Jest to konieczne, gdy dziecko stało się agresywne, zaczęło opowiadać niepokojące rzeczy. A także wtedy, gdy jego stan psychiczny nie ulega poprawie lub ciągle się pogarsza.

Czym zajmuje się psychiatra dziecięcy?

Psychiatra dziecięcy jest lekarzem, który zajmuje się problemami dotyczącymi zaburzeń i zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Jego praca polega na diagnozowaniu chorób i zaburzeń psychicznych oraz przeprowadzenie właściwego i najlepszego dla pacjenta leczenia. Czasami oprócz rozmowy i badań psychiatrycznych, przydatne mogą być także konsultacje z innymi specjalistami m.in. neurologiem, seksuologiem lub psychologiem.

Konsultacja neurologiczna ma na celu zbadanie, czy objawy występujące u pacjenta nie mają związku z chorobami układu nerwowego np. guzami mózgu czy padaczką. Seksuolog pomoże poradzić sobie z problemami dotyczącymi rozwoju seksualnego dzieci i młodzieży oraz ich możliwych doświadczeń seksualnych. Jednak zarówno w psychiatrii dziecięcej, jak i u dorosłych, to z psychologiem wiąże lekarza psychiatrę najbliższa współpraca. Pomaga on poznać i zrozumieć osobowość pacjenta oraz w miarę możliwości zdiagnozować możliwą przyczynę problemu. Bardzo często psychologowie posiadają także odpowiednią wiedzę i umiejętności, które pozwalają im na przeprowadzanie psychoterapii. Ma ona pomóc w odzyskaniu równowagi psychicznej oraz przepracowaniu dręczącego pacjenta problemu.

Kiedy do psychiatry dziecięcego? Najczęstsze problemy w gabinecie

Istnieje wiele problemów natury psychicznej. Jednak wśród dzieci i młodzieży niektóre z nich pojawiają się znacznie częściej. Wśród nich można wymienić m.in. zaburzenia depresyjne, zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (dawniej znane pod nazwą nerwica natręctw) czy zaburzenia zachowania.

Częstym problemem, z którym borykają się młodzi pacjenci, w szczególności nastolatki, są zaburzenia odżywiania pod postacią anoreksji lub bulimii.

U najmłodszych pacjentów w gabinecie lekarza psychiatry dokonuje się zwykle diagnostyki w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz zaburzenia aktywności i uwagi, do których zaliczamy słynne ADHD.

Bardzo często dochodzi również do autoagresji – zwłaszcza samookaleczeń. Coraz częstsze są także próby samobójcze. W 2018 roku na życie targnęło się w Polsce 160 uczniów (do 13 roku życia), to sześciokrotnie więcej niż w 2013 roku. Wśród młodzieży (13-18 lat) – 746 nastolatków (dane Komendy Głównej Policji). Trzeba zaznaczyć, że tylko dramatyczne sytuacje trafiają do policyjnych statystyk. Dane te mogą być jeszcze bardziej niepokojące. Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów z najwyższą liczbą  samobójstw wśród dzieci i młodzieży – na drugim miejscu w Europie.

Leczenie

Diagnostyka zaburzeń psychiatrycznych, w szczególności u dzieci bywa czasami bardzo trudna, dlatego też należy uzbroić się w cierpliwość i zaufać lekarzowi. Najważniejsze, co może zrobić rodzic to bacznie obserwować zachowanie dziecka i rozmawiać z nim, a w przypadku podejrzenia, że mogą występować u dziecka problemy związane ze zdrowiem psychicznym, jak najszybciej udać się po pomoc do specjalisty.

W przypadku problemów ze zdrowiem psychicznym dziecka najważniejsze jest, aby jak najszybciej udać się po pomoc do specjalisty. Czasami w społeczeństwie można wciąż jeszcze usłyszeć opinie stygmatyzujące osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne. Jednak należy podkreślić, że takie zachowanie jest całkowicie bezpodstawne i nie powinno w ogóle mieć miejsca. Poszukiwanie pomocy w przypadku problemów ze zdrowiem psychicznym nie jest aktem odwagi, lecz normalnym, racjonalnym zachowaniem. Gdy mamy kłopoty z sercem, idziemy do kardiologa, jeśli czujemy się gorzej psychicznie, wtedy udajemy się po pomoc do psychiatry. Pomimo obaw lub niechęci, warto pójść po pomoc do specjalisty, ponieważ zmiany w psychice, szczególnie jeśli dokonają się na wczesnym etapie życia, mogą wpłynąć na całe przyszłe życie.

Na koniec warto jeszcze raz podkreślić, że zdrowie psychiczne jest jedną z najważniejszych wartości, o którą każdy z nas powinien dbać najlepiej jak umie. Jeśli więc zauważymy, że my, albo ktoś z naszych bliskich może mieć jakieś problemy, nie wahajmy się pójść po pomoc do specjalisty, bo to naprawdę może pomóc nam odzyskać równowagę psychiczną, a co za tym idzie również stabilizację i komfort życia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.