Kiedy do ortodonty? Sprawdź, czy powinnaś iść z dzieckiem do ortodonty

Wiedza na temat potrzeby odbywania kontrolnych wizyt u stomatologa jest powszechna. Ciągle  dużo mniej mówi się jednak na temat leczenia ortodontycznego. Kiedy warto z dzieckiem udać się do ortodonty? Jakie objawy u dziecka powinny zwrócić uwagę? I dlaczego wczesna interwencja jest tak istotna?

Proste zęby to nie tylko kwestia wyglądu

Proste i zdrowe zęby dodają uroku, a ładne uzębienie ma wpływ na ocenę atrakcyjności. Jednak wbrew pozorom nie to jest najistotniejsze. Gdy zęby są nieprawidłowo ustawione, trudniej o nie dbać. Kłopotem staje się dotarcie w każde miejsce i staranne usunięcie pozostałości jedzenia, co niestety zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy. Poza tym krzywe uzębienie sprzyja nierównomiernemu ścieraniu się zębów i powoduje ubytki szkliwa. Jest coś jeszcze – krzywe zęby mogą być odpowiedzialne za kłopoty logopedyczne, w przyszłości mogą przyczynić się do chorób dziąseł i przyzębia.

kiedy do ortodonty

Kiedy do ortodonty?

Pierwszą kontrolną wizytę u ortodonty należy zaplanować, gdy dziecku wyrastają zęby stałe. Często zleca ją stomatolog, obserwując proces wymiany zębów u dziecka. Zazwyczaj na konsultację zaprasza się rodziców z dziećmi  w wieku od 6-12 lat (czasami konieczna jest kontrola wcześniej, gdy dziecko ma dwa lata i komplet zębów mlecznych).

Interwencji ortodonty mogą wymagać sytuacje, gdy dziecko:

  • ma stale otwarte usta, oddycha przez usta,
  • ma stłoczone zęby lub szpary między zębami,
  • wykazuje nieprawidłowe nawyki, na przykład ssanie palca, obgryzanie paznokci,
  • ma wysuniętą lub cofniętą bródkę,
  • ma problemy z przeżuwaniem lub gryzieniem,
  • zaciska lub zgrzyta zębami,
  • ma wady wymowy,
  • ma asymetrię twarzy.

Pewne wady zgryzu u dzieci lepiej leczyć, gdy dziecko jest małe – ma 5-7 lat, inne zdecydowanie później, kiedy można liczyć na lepszą współpracę z młodym człowiekiem. O tym, czy konieczne jest leczenie ortodontyczne decyduje lekarz po obejrzeniu zębów dziecka.

Jak przebiega leczenie u ortodonty?

Pierwsza wizyta u ortodonty zazwyczaj polega na skontrolowaniu ustawienia zębów, jest bezbolesna. Lekarz sprawdza, czy zęby rosną prosto, czy są prawidłowo ustawione, czy szczęka jest wystarczająco duża, by pomieścić nowe zęby.

Leczenie ortodontyczne polega na skorygowaniu zgryzu i wyrównaniu zębów. Ortodonta może korygować wysunięcie do przodu lub do tyłu zębów, może również zrobić miejsce nowym zębom, poprzez rozszerzenie szczęki.

W leczeniu zazwyczaj zlecane jest wykonanie aparatu ruchomego (w okresie zębów mlecznych i mieszanych) – zakładanego w ciągu dnia na kilka godzin i w trakcie nocy lub aparatu stałego (w przypadku zębów stałych), którego nie ściąga się przez cały okres leczenia. Aparat przygotowuje się indywidualnie dla każdego pacjenta. W tym celu wykonuje się zdjęcie RTG pantomograficzne i wyciski.

Średni czas leczenia zębów u ortodonty trwa około 2-2,5 roku. Czasami, w trudnych przypadkach lub gdy pacjent nie stosuje się do zaleceń, może trwać 4 lata. W trakcie leczenia niezbędne są kontrolne wizyty i regulacja aparatu co 4-6 tygodni.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.