Kiedy bóle brzucha w ciąży powinny niepokoić?

Przyszłe mamy, zwłaszcza w pierwszej ciąży, miewają kłopot z rozróżnieniem „zwykłego bólu”, spowodowanego np. problemami żołądkowymi, uciskiem powiększającej się macicy od bólu, który wymaga  natychmiastowej interwencji. Zazwyczaj nie są w stanie ocenić, czy pojawiający się ból brzucha w ciąży jest fizjologiczny czy też nie.

Kobiety w ciąży często nie wiedzą (czemu trudno się dziwić), jakie zmiany powinny spowodować ich czujność i zmotywować do wizyty w gabinecie lekarskim. Często zamartwiają się oraz zachodzą w głowę, czy natychmiast zgłosić się do ginekologa, pojechać do szpitala, czy wystarczy przeczekać chwilowy dyskomfort.

Dlatego warto wyjaśnić, jaki ból w ciąży jest groźny. O tym poniżej.

Ciąża boli?

iStock_000014236572XSmallRzadko ciąża mija bezboleśnie. Zazwyczaj na różnych etapach przyszła mama odczuwa różnego rodzaju ból. Tuż po zapłodnieniu najczęściej jest to kłucie po bokach brzucha, w okolicy jajników, wraz ze wzrostem macicy często pojawia się dyskomfort związany z rozciąganiem więzadeł, a na końcu ciąży wiele przyszłych mam mierzy się z twardnieniem macicy, „jej stawianiem się”, dyskomfortem spowodowanym uciskiem dziecka na pęcherz i poszczególne narządy, jak również ze skurczami przepowiadającymi.

Jakie bóle brzucha w ciąży są groźne?

Zanim przyszła mama dotrwa do końca ciąży, czyli w okolicę 38 tygodnia ciąży, kiedy może już bez negatywnych konsekwencji urodzić, powinna zwracać uwagę szczególnie na bóle, które:

 • przypominają bóle miesiączkowe,
 • trwają długo (kilkanaście sekund),
 • pojawiają się falami,
 • nie przechodzą po zmianie pozycji (np. po odpoczynku),
 • przypominające ciągnięcie i drętwienie w dole brzucha

Wszystkie te objawy świadczą bowiem o nasilonej czynności skurczowej macicy i mogą być realnym sygnałem porodu przedwczesnego.

Pamiętaj! Jeśli ból brzucha, mimo zmiany pozycji, nie mija, jest regularny, rytmiczny, mocny, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Jeśli nie jest to możliwe, należy skontaktować się z jakimkolwiek lekarzem ginekologiem lub udać się na oddział ginekologiczno-położniczy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Madzik Madzik

  W pierwszej ciąży strasznie się denerwowałam gdy coś czułam w okolicy brzucha. W sumie niepotrzebnie, bo nie mialam zadnych skurczy, raczej taki niemily dyskomfort.

 2. olenka olenka

  A są chwile, kiedy na bóle brzucha czeka się i czeka na przyklad przed porodem kiedy dzidzia sie spoznia, co ja bym dala teraz za bole porodowe :DDD

 3. Ewelina Ewelina

  Witam zrobiłam test ciążowy wyszedł pozytywny.pd.dłuższego czasu boli mnie brzuch czy to.sa początki ciąży o będzie bolał proszę pomóżcie mi.

 4. Anonim Anonim

  Ja mam koszmarnie bolesne bóle przepowiadajace, 38 tydzień ciąży. Naprawdę nie polecam. Jak czytam, że ktoś czeka na pierwsze skurcze to mnie aż w środku skręca… Ja już błagam o to, żeby urodzić