Kiedy bóle brzucha w ciąży powinny niepokoić?

Przyszłe mamy, zwłaszcza w pierwszej ciąży, miewają kłopot z rozróżnieniem „zwykłego bólu”, spowodowanego np. problemami żołądkowymi, uciskiem powiększającej się macicy od bólu, który wymaga  natychmiastowej interwencji. Zazwyczaj nie są w stanie ocenić, czy pojawiający się ból brzucha w ciąży jest fizjologiczny czy też nie.

Kobiety w ciąży często nie wiedzą (czemu trudno się dziwić), jakie zmiany powinny spowodować ich czujność i zmotywować do wizyty w gabinecie lekarskim. Często zamartwiają się oraz zachodzą w głowę, czy natychmiast zgłosić się do ginekologa, pojechać do szpitala, czy wystarczy przeczekać chwilowy dyskomfort.

Dlatego warto wyjaśnić, jaki ból w ciąży jest groźny. O tym poniżej.

Ciąża boli?

iStock_000014236572XSmallRzadko ciąża mija bezboleśnie. Zazwyczaj na różnych etapach przyszła mama odczuwa różnego rodzaju ból. Tuż po zapłodnieniu najczęściej jest to kłucie po bokach brzucha, w okolicy jajników, wraz ze wzrostem macicy często pojawia się dyskomfort związany z rozciąganiem więzadeł, a na końcu ciąży wiele przyszłych mam mierzy się z twardnieniem macicy, „jej stawianiem się”, dyskomfortem spowodowanym uciskiem dziecka na pęcherz i poszczególne narządy, jak również ze skurczami przepowiadającymi.

Jakie bóle brzucha w ciąży są groźne?

Zanim przyszła mama dotrwa do końca ciąży, czyli w okolicę 38 tygodnia ciąży, kiedy może już bez negatywnych konsekwencji urodzić, powinna zwracać uwagę szczególnie na bóle, które:

 • przypominają bóle miesiączkowe,
 • trwają długo (kilkanaście sekund),
 • pojawiają się falami,
 • nie przechodzą po zmianie pozycji (np. po odpoczynku),
 • przypominające ciągnięcie i drętwienie w dole brzucha

Wszystkie te objawy świadczą bowiem o nasilonej czynności skurczowej macicy i mogą być realnym sygnałem porodu przedwczesnego.

Pamiętaj! Jeśli ból brzucha, mimo zmiany pozycji, nie mija, jest regularny, rytmiczny, mocny, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Jeśli nie jest to możliwe, należy skontaktować się z jakimkolwiek lekarzem ginekologiem lub udać się na oddział ginekologiczno-położniczy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Madzik Madzik

  W pierwszej ciąży strasznie się denerwowałam gdy coś czułam w okolicy brzucha. W sumie niepotrzebnie, bo nie mialam zadnych skurczy, raczej taki niemily dyskomfort.

 2. olenka olenka

  A są chwile, kiedy na bóle brzucha czeka się i czeka na przyklad przed porodem kiedy dzidzia sie spoznia, co ja bym dala teraz za bole porodowe :DDD

 3. Ewelina Ewelina

  Witam zrobiłam test ciążowy wyszedł pozytywny.pd.dłuższego czasu boli mnie brzuch czy to.sa początki ciąży o będzie bolał proszę pomóżcie mi.