Kichanie u noworodka, zwłaszcza gdy zdarza się często, może martwić. Nasuwa myśl o chorobie. Tymczasem w większości przypadków nie wskazuje na nią. Co może oznaczać i jak reagować, gdy małe dziecko często kicha?
Kichanie u noworodka – jaka jest przyczyna?
Noworodek często kicha, ponieważ w ten sposób oczyszcza drogi oddechowe. To wbrew pozorom dobry sygnał, świadczący o dobrej pracy układu nerwowego i próbach walki z miliardami bakterii i wirusów, z jakimi musi mierzyć się młody, dopiero ćwiczący się w swoich funkcjach układ odpornościowy. Jedno z badań sugeruje również, że kichanie może być sygnałem, że dziecko widzi prawidłowo. To dość interesujące, ale naukowcom udało się wykazać, że kichanie jest wczesnym „wskaźnikiem wrażliwości wizualnej”.
Kichanie noworodka nie powinno nas martwić, stanowi sygnał przystosowania się do warunków bytujących po drugiej stronie brzucha. Często psikające noworodki w ten sposób usuwają zanieczyszczenia, kurz, pył i inne substancje z dróg oddechowych. Minie trochę czasu zanim przyzwyczają się do nowej sytuacji, w między czasie problem z kichaniem powinien zniknąć.
Dorosły kicha, noworodek też
Reakcja kichania jest jak najbardziej naturalna.
Martwić może częstotliwość, z jaką dziecko kicha. Jednak i tu jest wytłumaczenie. Częste kichanie noworodka wynika z mniejszych rozmiarów nosa. Przyczyną może być również gromadzące się w nosku mleko podczas ssania piersi lub smoczka.
Kiedy kichanie u noworodka warto skonsultować z lekarzem?
W zasadzie każde wątpliwości warto konsultować z lekarzem, zwłaszcza jeśli martwi nas stan bardzo małego dziecka. W pierwszym roku życia dość często rodzice miewają różne wątpliwości, warto je konsultować z zaufanym pediatrą.
Na pewno zastanawiające jest, jeśli dziecko kicha:
- bardzo często – kilkadziesiąt razy dziennie i seriami (raz po raz) – może to sugerować alergię lub inną nadwrażliwość,
- kichanie jest połączone z gęstą wydzieliną z nosa, żółtą lub zielonkawą – co może wskazywać na infekcję,
- dziecko ma katar, kaszel – infekcja,
- dziecko trze nosek lub oczka.
Kiedy kichanie to objaw choroby?
Kichanie noworodka może też wskazywać na chorobę. Jeśli dodatkowo dziecko kaszle, ma problemy z oddychaniem, odmawia karmienia lub wydaje się niespokojne, należy wziąć pod uwagę infekcję.
Zdecydowanie rzadszą przyczyną jest zespół abstynencji noworodkowej (NAS), który występuje u dzieci, których matka w ciąży nadużywała opiatów, leków, narkotyków. Oprócz kichania, dziecko ma zatkany nos, drży, ma problemy z utrzymaniem sutka i efektywnym ssaniem. Maluch z NAS wykazuje symptomy odstawienia. Kichanie to jeden z objawów.
Co możesz zrobić, jeśli noworodek często kicha?
Większość noworodków z częstego kichania zwyczajnie wyrasta. Jednak jeśli martwi Cię ten objaw, możesz poczynić pewne kroki, by spróbować to zmienić. Wskazane jest:
- unikania odkurzania przy dziecku,
- unikania silnych detergentów,
- unikanie urządzeń zapachowych i odświeżaczy powietrza,
- unikanie spacerów blisko ulicy,
- utrzymywanie optymalnej wilgotności powietrza
Komentarze