„Każde Twoje słowo zmienia życie”

„Kiedyś Twoje dziecko rozwinie skrzydła, od Ciebie zależy czy będzie latać”

Pod takim hasłem realizowana jest tegoroczna kampania społeczna Fundacji Rodzice Przyszłości:

„KAŻDE TWOJE SŁOWO ZMIENIA ŻYCIE”.

kampania_FRP_grafika_do_artykuluSkrzydła symbolizują wolność, nieograniczone możliwości, pozwalają wznosić się ku górze, wzbijać ponad ziemię – ponad przeciętność. Wielkość skrzydeł odzwierciedla możliwości, które dają one ich posiadaczowi. Małe skrzydła nie pozwalają wzbić się wysoko, czasem nawet wcale. Duże skrzydła dają nieograniczone możliwości. Ich posiadacze mogą być pewni swoich umiejętności, swojej siły, mogą wierzyć w siebie.

O ludziach często mówi się, że „ktoś rozwinął skrzydła”, lub „ktoś ma podcięta skrzydła”. To właśnie słowa wypowiadane przez rodzica mogą uskrzydlać dziecko lub podcinać mu skrzydła.

Do szóstego roku życia dziecko bezwarunkowo wierzy w każde słowo, które słyszy od rodzica. Uwierzy zarówno w to, że „pięknie rysuje”, „naprawdę szybko biega”, czy „jest bardzo mądrym dzieckiem” jak też, że jest „fajtłapą”, „niezdarą”, „wszystko psuje” i „przynosi wstyd swoim rodzicom”. To od rodziców zależy czy ich dziecko rozwinie skrzydła w dorosłym życiu. Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej prawdopodobnie nigdy nie rozwinie skrzydeł.

Dlatego tak ważne jest uważne dobieranie słów w rozmowie z dzieckiem. Ponieważ każde słowo rodzica zmienia życie jego dziecka. Uświadomienie wagi jaką w rozwoju dziecka odgrywa sposób komunikowania się z nim, dobór słów, gesty, ton głosu czy mimika twarzy stanowi cel tegorocznej kampanii społecznej Fundacji Rodzice Przyszłości.

Test świadomego rodzica

W ramach kampanii przygotowano bezpłatny, internetowy Test Świadomego Rodzica udostępniony na stronie http://testy.rodziceprzyszlosci.pl/przemoc-emocjonalna/

Test posiada ciekawą, przystępną formę, zawiera 12 pytań dot. zjawiska przemocy emocjonalnej. Jego celem nie jest ocena wypełniających go osób a zachęcenie ich do pogłębienia swojej wiedzy, do zweryfikowania dotychczasowych poglądów, zachowań, do poszukiwania nowych rozwiązań w komunikacji z dzieckiem. Test opatrzony jest komentarzem eksperta, który pozwala na wyciągnięcie wniosków dotyczących udzielonych odpowiedzi.

W ramach kampanii przygotowano również cykl filmów edukacyjnych stanowiących Vademecum Rodzica dostępne na stroniewww.rodziceprzyszlosci.pl a także cykl artykułów zamieszczanych  serwisach parentingowych patronujących akcji.

Podejmowane działania opisywane są na blogu dostępnym na stronie Fundacji oraz na profilu na facebook.com. Dodatkowe działania stanowią materiały video udostępnione w serwisie You Tube a także spoty telewizyjne i radiowe emitowanie w patronujących kampanii stacjach telewizyjnych i radiowych.

Bądź Świadomym Rodzicem – wypełnij bezpłatny test na stronie http://testy.rodziceprzyszlosci.pl/przemoc-emocjonalna/
Dołącz do nas na facebooku www.facebook.com/Rodzice.Przyszlosci

Pamiętaj, że każde Twoje słowo zmienia życie.

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu operacyjnego FIO.

Sosrodzice.pl objął patronat nad akcją.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. tatuśCóreczki tatuśCóreczki

    Akcja jest bardzo fajna. Ubolewam jednak nad tym, że nie ma wersji z dziewczynką, bo z własnych obserwacji i doświadczeń innych rodziców widzę, że to one są częściej gaszone, a chłopcom się pozwala na więcej. Moja córka „ma się zachowywać”, bo „dziewczynce nie wypada” i nie może się nawet odgryźć, gdy chłopcy ją ciągną za włosy! Smuci mnie to i wkurza, bo co ona sobie pomyśli (i co sobie pomyślą ci chłopcy)? Że im wolno, a jej nie? W domu oczywiście wychowujemy na równą chłopcom, ale jednak obraz w mediach jest jaki jest.

    Mam nadzieję, że wersja z dziewczynką jednak powstanie i nie będzie w niej mowy o pewności siebie w byciu jedynie matką i kucharką – nasze córki będą najlepsze i będą decydować o sobie! No i też będą brać udział w rozmowach kwalifikacyjnych!