Kawa w ciąży – zabroniona, dozwolona? Jak to w końcu jest?

Przyszłe mamy, po tym, gdy dowiadują się, że są w ciąży, nagle zaczynają spoglądać na swoje codzienne nawyki, pełne wątpliwości z mnóstwem pytań na ustach.

Szukają jasnych wskazówek – co jest bezpieczne, a z czego lepiej zrezygnować. Jednym z częstszych dylematów jest temat – kawa w ciąży – czy można ją pić? Czy raczej lepiej z niej zrezygnować?

Oto najnowsze zalecenia na ten temat.

Kawa w ciąży – czy jest dozwolona?

Kawa w ciąży jest dozwolona, ale w ograniczonej ilości.

Można zdecydować się maksymalnie na dwie filiżanki, a właściwie odpowiednik 100 mg kofeiny – pamiętajmy, że pod względem zawartości kofeiny poszczególne rodzaje kaw różnią się (o tym poniżej).

kawa w ciąży

Podczas badania w San Francisco na 1000 kobietach nie stwierdzono jednak negatywnego wpływu na płód, gdy kobieta piła nawet 3 filiżanki kawy dziennie. Udowodniono, że dopiero zawartość kofeiny na poziomie 200 mg dziennie zwiększa ryzyko poronienia (zwiększa, ale oczywiście nie jest tak, że jednoznacznie decyduje o takim zakończeniu ciąży).

Okazało się, że kobiety, które piły 200 mg kofeiny dziennie miały aż 25 procent ryzyka utraty ciąży, te, które pili 100 mg na dobę ryzykowały na poziomie 15%, a u kobiet niepijących kawy w pierwszym trymestrze ryzyko poronienia było równe 12%.

Wpływ kawy na rozwój płodu sprawdzono również wśród zwierząt. Przeprowadzono eksperyment u krów. Gdy krowom dawano zawartość kofeiny większą niż ta znajdująca się w trzech filiżankach kawy, cielęta rodziły się mniejsze. Zbyt duża ilość kofeiny, co również wykazano, niekorzystnie wpływa również na krążenie w łożysku, to natomiast zmniejszało dopływ krwi i tlenu do dziecka.

Kawa w ciąży – ile mogę pić?

American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) rekomenduje dzienne spożycie do 200 mg. Taka ilość kofeiny nie zwiększa ryzyka poronienia ani przedwczesnego porodu.

William H. Barth Jr., MD, przewodniczący komisni ACOG zaznacza: „Po przeglądzie dowodów naukowych uznaje się, że codziennie umiarkowane spożycie kofeiny nie wydaje się mieć istotnego wpływu na spowodowanie poronienia lub przedwczesnego porodu.”

Ile kofeiny znajduje się w produktach spożywczych?

Temat kawa w ciąży będzie jaśniejszy, jeśli odpowiemy na pytanie, ile kofeiny znajduje się w popularnych produktach spożywczych. Poniżej wartości przybliżone. Zwróć uwagę, że kofeinę znajdziemy nie tylko w kawie, ale również w herbacie, nie wspominając o napojach typu cola.

espresso –  425 mg/250 ml

kawa z ekspresu przelewowego – 135 mg/250 ml

kawa parzona – 95mg/250 ml

czarna herbata –70 mg/250 ml

zielona herbata – 42 mg/250 ml

A Ty pijesz kawę w ciąży?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Beata Beata

  Nie znoszę kawy ale musiałam się zmusić bo miałam za niskie ciśnienie w ciąży

 2. Natalia Natalia

  Ja rownież piłam kawusie , wszystko wszystko ok;

 3. Katarzyna Katarzyna

  W 1 ciąży też piłam mimo nadciśnienia wszystko ok

 4. Dominika Dominika

  Piłam, nie codziennie, ale nie stroniłam od niej

 5. Ja Ja

  Też pije jedna mała

 6. Kasia Kasia

  Piłam. W ogóle nie zmieniłam diety, poza oczywistą rezygnacją z alkoholu i ostrożnością przy surowych rybach itp Emotikon wink

 7. Sylwia Sylwia

  Tak jedna, sake na tydzień, przerzucilam się na inne albo ma taką kawusie która ma 30% kawy naturalne a resztę zbożowej. Tanie odpowiedniki powyzzej w popularnym kropkowym dyskoncie

 8. Agnieszka Agnieszka

  czywiscie, ze tak!!! Ograniczylam ilosc z 15 do 2, zmiejszylam moc i cieszylam sie moim ulubionym napojm w kazdej z 3 ciaz.

 9. Kasia Kasia

  Pije cappucino kilka razy w tygodniu. To moje pocieszenie, bo nie moge jesc slodyczy. Cukrzyca ciazowa.

 10. Barbara Barbara

  Piłam w pierwszej w ciąży kawę raz dziennie i piję również obecnie będąc w drugiej ciąży :).
  Piję wyłącznie kawę z ekspresu ciśnieniowego – łagodną.
  Kawy rozpuszczalne i cappucino w proszku odradzam są sztuczne.

 11. Żako Żako

  ja przy swoim niskim ciśnieniu spałabym całe dnie,starałam się odłożyć kawę i pić inkę,ale nikt nie mógł się ze mną dogadać,byłam jak we mgle.Więc teraz pije jedną normalną szklankę z zaparzacza rano a po południu pół.

 12. Agata Agata

  Ja nie mogłam,mdliło mnie ale za to nauczyłam się robić pyszne cappucino z inki

Zobacz również