Przyszłe mamy, po tym, gdy dowiadują się, że są w ciąży, nagle zaczynają spoglądać na swoje codzienne nawyki, pełne wątpliwości z mnóstwem pytań na ustach.
Szukają jasnych wskazówek – co jest bezpieczne, a z czego lepiej zrezygnować. Jednym z częstszych dylematów jest temat – kawa w ciąży – czy można ją pić? Czy raczej lepiej z niej zrezygnować?
Oto najnowsze zalecenia na ten temat.
Kawa w ciąży – czy jest dozwolona?
Kawa w ciąży jest dozwolona, ale w ograniczonej ilości.
Można zdecydować się maksymalnie na dwie filiżanki, a właściwie odpowiednik 100 mg kofeiny – pamiętajmy, że pod względem zawartości kofeiny poszczególne rodzaje kaw różnią się (o tym poniżej).
Podczas badania w San Francisco na 1000 kobietach nie stwierdzono jednak negatywnego wpływu na płód, gdy kobieta piła nawet 3 filiżanki kawy dziennie. Udowodniono, że dopiero zawartość kofeiny na poziomie 200 mg dziennie zwiększa ryzyko poronienia (zwiększa, ale oczywiście nie jest tak, że jednoznacznie decyduje o takim zakończeniu ciąży).
Okazało się, że kobiety, które piły 200 mg kofeiny dziennie miały aż 25 procent ryzyka utraty ciąży, te, które pili 100 mg na dobę ryzykowały na poziomie 15%, a u kobiet niepijących kawy w pierwszym trymestrze ryzyko poronienia było równe 12%.
Wpływ kawy na rozwój płodu sprawdzono również wśród zwierząt. Przeprowadzono eksperyment u krów. Gdy krowom dawano zawartość kofeiny większą niż ta znajdująca się w trzech filiżankach kawy, cielęta rodziły się mniejsze. Zbyt duża ilość kofeiny, co również wykazano, niekorzystnie wpływa również na krążenie w łożysku, to natomiast zmniejszało dopływ krwi i tlenu do dziecka.
Kawa w ciąży – ile mogę pić?
American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) rekomenduje dzienne spożycie do 200 mg. Taka ilość kofeiny nie zwiększa ryzyka poronienia ani przedwczesnego porodu.
William H. Barth Jr., MD, przewodniczący komisni ACOG zaznacza: „Po przeglądzie dowodów naukowych uznaje się, że codziennie umiarkowane spożycie kofeiny nie wydaje się mieć istotnego wpływu na spowodowanie poronienia lub przedwczesnego porodu.”
Ile kofeiny znajduje się w produktach spożywczych?
Temat kawa w ciąży będzie jaśniejszy, jeśli odpowiemy na pytanie, ile kofeiny znajduje się w popularnych produktach spożywczych. Poniżej wartości przybliżone. Zwróć uwagę, że kofeinę znajdziemy nie tylko w kawie, ale również w herbacie, nie wspominając o napojach typu cola.
espresso – 425 mg/250 ml
kawa z ekspresu przelewowego – 135 mg/250 ml
kawa parzona – 95mg/250 ml
czarna herbata –70 mg/250 ml
zielona herbata – 42 mg/250 ml
A Ty pijesz kawę w ciąży?
Nie znoszę kawy ale musiałam się zmusić bo miałam za niskie ciśnienie w ciąży
Ja rownież piłam kawusie , wszystko wszystko ok;
W 1 ciąży też piłam mimo nadciśnienia wszystko ok
Piłam, nie codziennie, ale nie stroniłam od niej
Też pije jedna mała
Piłam. W ogóle nie zmieniłam diety, poza oczywistą rezygnacją z alkoholu i ostrożnością przy surowych rybach itp Emotikon wink
Tak jedna, sake na tydzień, przerzucilam się na inne albo ma taką kawusie która ma 30% kawy naturalne a resztę zbożowej. Tanie odpowiedniki powyzzej w popularnym kropkowym dyskoncie
czywiscie, ze tak!!! Ograniczylam ilosc z 15 do 2, zmiejszylam moc i cieszylam sie moim ulubionym napojm w kazdej z 3 ciaz.
Pije cappucino kilka razy w tygodniu. To moje pocieszenie, bo nie moge jesc slodyczy. Cukrzyca ciazowa.
Piłam w pierwszej w ciąży kawę raz dziennie i piję również obecnie będąc w drugiej ciąży :).
Piję wyłącznie kawę z ekspresu ciśnieniowego – łagodną.
Kawy rozpuszczalne i cappucino w proszku odradzam są sztuczne.
ja przy swoim niskim ciśnieniu spałabym całe dnie,starałam się odłożyć kawę i pić inkę,ale nikt nie mógł się ze mną dogadać,byłam jak we mgle.Więc teraz pije jedną normalną szklankę z zaparzacza rano a po południu pół.
Ja nie mogłam,mdliło mnie ale za to nauczyłam się robić pyszne cappucino z inki