Ciąża to niezwykły czas w życiu każdej kobiety. Potrzeba cierpliwości i rozwagi. Nie wszystkie zachowania, które są dla nas typowe, w okresie, w którym spodziewamy się dziecka – będą wskazane. Jednym z bardziej intrygujących tematów jest picie kawy w ciąży. Dziś o jednym z typów kawy. Czy kawa rozpuszczalna w ciąży jest bezpieczna?
Kawa rozpuszczalna. Kilka słów o jakości
Niektórzy nie ruszają kawy rozpuszczalnej, bo uważają ją…za produkt niskiej jakości, wysokoprzetworzony, a nawet szkodliwy. Czy to jednak prawda?
Po pierwsze kawa to kawa. Pijemy ją dla smaku, a także dla jej działania. Kawa dodaje energii, pobudza, wyostrza zmysły, poprawia koncentrację. Pozwala przetrwać wyjątkowo trudny i wymagający dzień. Tak działa kawa tradycyjna, sypana, ale też kawa rozpuszczalna. Ta druga wybierana często z uwagi na jej wygodę stosowania. Kawę rozpuszczalną szybko przygotujemy, nie potrzeba parzenia, czekania, nie ma też problemu podczas samego picia (nie ma fusów). Poza tym kawa rozpuszczalna powstaje z „tradycyjnej” kawy, to nic innego jak osuszony ekstrakt ze świeżo zmielonej kawy, powstałe z ziaren kawy przy wykorzystaniu prostych metod fizycznych, przede wszystkim obróbki cieplnej.
Choć kawa rozpuszczalna przez wielu uważana jest za niezdrową, to trudno to jednoznacznie potwierdzić. Jest równie wiele głosów niezgadzających się z tym twierdzeniem. Istnieją natomiast badania, które potwierdzają, że kawa jako taka jest zdrowa. Pita w umiarkowanych ilościach może znacząco poprawić jakość naszego funkcjonowania, a nawet zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób.
Umiarkowane picie kawy od 2 do 5 filiżanek na dobę (ogólnie, nie w ciąży) może wiązać się z mniejszym ryzykiem wystąpienia chorób serca, cukrzycy, depresji, chorób nowotworowych.
Czy kawa rozpuszczalna w ciąży jest dozwolona?
Czy kawa rozpuszczalna w ciąży jest dozwolona? To pytanie można byłoby inaczej ująć czy w ogóle można pić kawę w ciąży?
Odpowiedź jest stosunkowo prosta.
W ciąży bezpiecznie można spożywać do 200 mg kofeiny dziennie (o ile lekarz nie zaleci inaczej). Pamiętaj jednak, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale też herbacie, czekoladzie… Innymi słowy możesz wypić (jeśli to jedyne źródło kofeiny) dwa kubki kawy rozpuszczalnej i jeden kawy czarnej, sypanej.
Regularne przekraczanie spożycia 200 mg kofeiny dziennie w ciąży niestety podnosi ryzyko urodzenia dziecka z niską wagą urodzeniową. W skrajnych przypadkach może to wiązać się z pogorszeniem kondycji zdrowotnej noworodka. Dlatego warto uważać.
Komentarze