Katar u noworodka – co robić, gdy choruje maleńkie dziecko

Choroba nie wybiera. Może zaatakować każdego, nawet dopiero co narodzone dziecko. Gdy pojawia się katar u noworodka, rodzice często załamują ręce i bardzo się stresują. Choć sytuacja jest poważna, bo nawet „błaha” infekcja u tak małego dziecka może rozwinąć się w coś poważniejszego, to są sposoby, które pozwalają zmniejszyć ryzyko powikłań.

Czy to na pewno katar? A może sapka?

Sam zapchany nos u noworodka nie musi świadczyć o katarze. Częstą przyczyną jest sapka. Istnieje wiele przyczyn, dla których noworodek „ciężko” oddycha:

 • obecność błon płodowych w przewodach nosowych dziecka, potrzeba kilka dni, by zostały one usunięte,
 • noworodek nie oddycha regularnie, zazwyczaj wykonuje kilka płytkich oddechów, a następnie bierze głęboki wdech, co może sugerować, że nos dziecka jest zapchany i noworodek ma katar,
 • w pierwszych tygodniach życia wiele dzieci cierpi z powodu refluksu, u niektórych dzieci mleko dostaje się do przegród nosowych, co może prowadzić do ich obrzęku
 • w przewodzie nosowym dziecka znajdują się włoski, wychwytujące zanieczyszczenia (podobnie jak u dorosłych), obecność drobnoustrojów może dawać wrażenie ciężkiego oddychania i kataru.

Katar u noworodka? Idź do lekarza

Przypuszczasz, że to katar u noworodka? Nie bierzesz pod uwagę sapki? A może masz wątpliwości? Niezależnie od tego, jakiej odpowiedzi udzielisz, ważne, żebyś umówiła się na wizytę u pediatry.

katar u noworodka

Wszelkie niepokojące objawy u tak małego dziecka, jakim jest noworodek, powinny być na bieżąco wyjaśniane i weryfikowane przez doświadczoną osobę. To ważne, bo szybko mogą się przekształcić w coś poważniejszego, na przykład w zapalenie płuc.

Co powinno Cię skłonić do wizyty?

Na pewno:

 • kłopoty z oddychaniem,
 • chrobotanie w trakcie oddychania,
 • grzechotanie lub chrapliwe odgłosy podczas ssania piersi,
 • złe samopoczucie dziecka,
 • kłopoty z jedzeniem,
 • wyższa temperatura,
 • inne objawy przeziębienia, na przykład kaszel.

W przypadku kataru lub zapchanego noska u noworodka lekarz zazwyczaj zaleca oczyszczanie przy pomocy soli fizjologicznej, poprzez zakraplanie jej do każdego nozdrza.

Pomocne może być używanie nawilżacza powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym, żeby zapewnić optymalną wilgotność powietrza. Nie ustawiaj jednak urządzenia blisko łóżeczka i na bieżąco kontroluj jego czystość.

Dbaj o to, by dziecko dużo piło. W trakcie choroby być może będzie odmawiało dłuższego ssania piersi, jednak przystawiaj dziecko, by nie dopuścić do odwodnienia. Jeśli karmisz butelką, podawaj często małe ilości wody lub herbatkę na przeziębienie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.