Katar przy ząbkowaniu – czy to normalne?

Często scenariusz jest podobny. Niemowlę nie choruje, dziecko jest zdrowe jak ryba…do czasu aż zacznie się ząbkowanie. Wtedy oprócz rozdrażnienia, płaczliwości, nierzadko pojawia się uczucie zatkanego nosa, ciężki oddech, katar, a nawet kaszel i podwyższona temperatura. Pierwsza myśl – rozwija się infekcja. Nie zawsze to jednak wina wirusów czy bakterii, przyczyną może być wyrastający ząb lub przebijających się  naraz kilka zębów. Dlaczego rozwija się katar przy ząbkowaniu i jak odróżnić  „zwykłą” infekcję od objawów towarzyszących wyrzynaniu się zębów?

Kiedy pojawia się katar przy ząbkowaniu?

Katar przy ząbkowaniu rozwija się najczęściej u najmłodszych dzieci, niemowlaków. Rzadko jest objawem towarzyszącym starszym dzieciom, u których wyrastają już zęby stałe.

Przyczyny są co najmniej dwie. Małe dziecko ma zazwyczaj słabszy system odporności niż jego starszy kolega czy koleżanka. Układ immunologiczny niemowlaka nie jest wystarczająco rozwinięty i nie radzi sobie z odpieraniem zagrożenia. Druga przyczyna to odmienne nawyki. Niemowlaki podczas ząbkowania chętnie wkładają rączki do buzi, masują sobie zabawkami dziąsła, czego skutkiem jest przenoszenie bakterii i wirusów do ust i rozwijanie się infekcji.

Czy to katar „od zębów” czy przeziębienie?

Niemowlaki i małe dzieci mogą być przeziębione nawet kilkakrotnie w ciągu roku. Okres ząbkowania jest tak długi, że często infekcje zbiegają się w czasie z ząbkowaniem.

katar przy ząbkowaniu

Z tego powodu, nawet lekarzowi może być ciężko stwierdzić, jaka jest konkretna przyczyna występujących objawów – czy rozwija się infekcja, czy katar przy ząbkowania pojawia się w wyniku wyrzynania się zębów. Doświadczenia wielu mam i tatusiów pokazują, że bardzo często ząbkowaniu towarzyszy:

 • stan podgorączkowy a nawet gorączka sięgająca 40 stopni,
 • wodnisty, obfity, przezroczysty katar,
 • kaszel – zwłaszcza wieczorem przy zasypianiu, w nocy i rankiem – będący wynikiem spływającej po tylnej stronie gardła wydzieliny,
 • rozdrażnienie, kłopoty ze snem,
 • mniejszy apetyt,
 • biegunka,
 • gorączka,
 • nadprodukcja śliny.

Oprócz powyższych objawów nierzadko dziecku towarzyszy ból dziąseł, który utrudnia normalną aktywność, a szczególnie często uniemożliwia spokojny sen.

Jak radzić sobie z katarem przy ząbkowaniu?

Katar to objaw, nie choroba, jednak nie należy go ignorować.

Przede wszystkim jeśli katar towarzyszy ząbkowaniu warto:

 • wykonywać nebulizację solą morską, która rozrzedzi katar i ułatwi oczyszczanie nosa,
 • usuwać wydzielinę z noska przy użyciu aspiratora,
 • w razie mocno podwyższonej temperatury – podawać lek przeciwgorączkowy,
 • starać się często układać niemowlę na brzuszku i nosić w pozycji pionowej.

Katar przy ząbkowaniu zazwyczaj trwa maksymalnie kilka dni i kończy się wraz z przebiciem się zęba. Postępowanie objawowe pozwala ukoić przykre symptomy towarzyszące ząbkowaniu.

W razie jakichkolwiek wątpliwości: przedłużającego się kataru, pogarszającego się stanu dziecka, warto skonsultować się z lekarzem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.