Często scenariusz jest podobny. Niemowlę nie choruje, dziecko jest zdrowe jak ryba…do czasu aż zacznie się ząbkowanie. Wtedy oprócz rozdrażnienia, płaczliwości, nierzadko pojawia się uczucie zatkanego nosa, ciężki oddech, katar, a nawet kaszel i podwyższona temperatura. Pierwsza myśl – rozwija się infekcja. Nie zawsze to jednak wina wirusów czy bakterii, przyczyną może być wyrastający ząb lub przebijających się naraz kilka zębów. Dlaczego rozwija się katar przy ząbkowaniu i jak odróżnić „zwykłą” infekcję od objawów towarzyszących wyrzynaniu się zębów?
Kiedy pojawia się katar przy ząbkowaniu?
Katar przy ząbkowaniu rozwija się najczęściej u najmłodszych dzieci, niemowlaków. Rzadko jest objawem towarzyszącym starszym dzieciom, u których wyrastają już zęby stałe.
Przyczyny są co najmniej dwie. Małe dziecko ma zazwyczaj słabszy system odporności niż jego starszy kolega czy koleżanka. Układ immunologiczny niemowlaka nie jest wystarczająco rozwinięty i nie radzi sobie z odpieraniem zagrożenia. Druga przyczyna to odmienne nawyki. Niemowlaki podczas ząbkowania chętnie wkładają rączki do buzi, masują sobie zabawkami dziąsła, czego skutkiem jest przenoszenie bakterii i wirusów do ust i rozwijanie się infekcji.
Czy to katar „od zębów” czy przeziębienie?
Niemowlaki i małe dzieci mogą być przeziębione nawet kilkakrotnie w ciągu roku. Okres ząbkowania jest tak długi, że często infekcje zbiegają się w czasie z ząbkowaniem.
Z tego powodu, nawet lekarzowi może być ciężko stwierdzić, jaka jest konkretna przyczyna występujących objawów – czy rozwija się infekcja, czy katar przy ząbkowania pojawia się w wyniku wyrzynania się zębów. Doświadczenia wielu mam i tatusiów pokazują, że bardzo często ząbkowaniu towarzyszy:
- stan podgorączkowy a nawet gorączka sięgająca 40 stopni,
- wodnisty, obfity, przezroczysty katar,
- kaszel – zwłaszcza wieczorem przy zasypianiu, w nocy i rankiem – będący wynikiem spływającej po tylnej stronie gardła wydzieliny,
- rozdrażnienie, kłopoty ze snem,
- mniejszy apetyt,
- biegunka,
- gorączka,
- nadprodukcja śliny.
Oprócz powyższych objawów nierzadko dziecku towarzyszy ból dziąseł, który utrudnia normalną aktywność, a szczególnie często uniemożliwia spokojny sen.
Jak radzić sobie z katarem przy ząbkowaniu?
Katar to objaw, nie choroba, jednak nie należy go ignorować.
Przede wszystkim jeśli katar towarzyszy ząbkowaniu warto:
- wykonywać nebulizację solą morską, która rozrzedzi katar i ułatwi oczyszczanie nosa,
- usuwać wydzielinę z noska przy użyciu aspiratora,
- w razie mocno podwyższonej temperatury – podawać lek przeciwgorączkowy,
- starać się często układać niemowlę na brzuszku i nosić w pozycji pionowej.
Katar przy ząbkowaniu zazwyczaj trwa maksymalnie kilka dni i kończy się wraz z przebiciem się zęba. Postępowanie objawowe pozwala ukoić przykre symptomy towarzyszące ząbkowaniu.
W razie jakichkolwiek wątpliwości: przedłużającego się kataru, pogarszającego się stanu dziecka, warto skonsultować się z lekarzem.
Komentarze