Katar w ciąży – typowa dolegliwość przyszłych mam?

Aż 30% przyszłych mam zmaga się z uczuciem zatkanego nosa, którego przyczyną nie jest infekcja wirusowa ani alergia.  Często katar w ciąży zaczyna się w drugim miesiącu i ma tendencję do pogłębiania się wraz z rozwojem ciąży. Wszystkie negatywne objawy znikają po porodzie, zazwyczaj około drugiego tygodnia po narodzinach dziecka.

Katar w ciąży to nie zawsze objawy infekcji

Katar w ciąży, zwłaszcza ten długotrwały, rzadko jest wynikiem infekcji. Zazwyczaj jest symptomem towarzyszącym zmianom hormonalnym, mianowicie większej ilości estrogenów, które prowadzą do obrzęku błon śluzowych nosa, a nawet zwiększenia ilości śluzu. Czasami hormony sprawiają, że wydzielina staje się gęsta i trudna do usunięcia, co może prowadzić również do bóli głowy.

Przeczytaj – ból głowy w ciąży – jak sobie radzić bez tabletek.

Jest też druga przyczyna – w ciąży zwiększa się ilość krwi, co może prowadzić do obrzęku drobnych naczyń krwionośnych w nosie, jak również zatorów w otaczających tkankach. Nie wyklucza się też wpływu innych hormonów na stan śluzówki.

Kiedy katar w ciąży to objaw ciąży?

Czasami katar w ciąży to jeden z objawów ciąży.

Po czym poznasz, że katar nie wskazuje na infekcję czy alergię?

Najprostszym wyznacznikiem jest ewentualna obecność innych objawów. Jeśli katarowi w ciąży nie towarzyszą żadne inne objawy (np. ból głowy, drapanie w gardle, powiększone węzły chłonne, kaszel), można przyjąć, że jest to jeden z objawów zmian hormonalnych.

W ciąży częściej dochodzi do stanów zapalnych, na przykład infekcji obejmujących zatoki. Jednak w takiej sytuacji oprócz kataru, obserwuje się również ból głowy, ból zębów, twarzy, żółtą lub zieloną wydzielinę, gęstą i trudną w usunięciu problemem mogą być zatoki.

katar w ciąży

Natomiast jeśli oprócz kataru (wodnistego, cieknącego), pojawia się problem ze swędzącymi oczami, co chwilę kichasz, być może masz alergię. Nawet jeśli wcześniej nie obserwowałaś u siebie objawów alergii, to właśnie teraz symptomy mogą się pojawić. Dzieje się tak dlatego, że organizm przyszłej mamy jest bardzo wrażliwy, dlatego alergeny czy dodatkowe substancje, które wcześniej nie sprawiały problemu, teraz mogą być wielkim wyzwaniem. Przebieg alergii w ciąży jest trudny do przewidzenia. W wielu przypadkach mamy, cierpiące przykładowo na astmę, zauważają pogorszenie przebiegu choroby w ciąży.

Co możesz zrobić, jeśli masz katar w ciąży?

Na katar w ciąży najlepsze są naturalne domowe sposoby. Podstawa to działanie objawowe. Mianowicie:

 • przyjmowanie większej ilości płynów,
 • spanie z głową uniesioną wyżej niż zazwyczaj,
 • inhalacje i nebulizacje,
 • nawilżanie śluzówki nosa poprzez sięganie po spraye do nosa (z wodą morską czy solą fizjologiczną) dostępne w każdej aptece, po kilku minutach od aplikacji można swobodnie opróżnić nos,
 • używanie nawilżacza powietrza, zwłaszcza w sezonie zimowym,
 • ćwiczenia, które często pozwalają zmniejszyć obrzęki nosa,
 • unikanie potencjalnie drażniących substancji, jak dym papierosowy, opary farby, itd,
 • w ciąży można używać sprayów zmniejszających przekrwienie nosa – jednak uwaga maksymalnie przez 5-7 dni – najlepiej zanim to zrobisz, skonsultuj się z lekarzem,
 • zwiększ ilość witaminy C w diecie, co pomoże poradzić sobie z infekcją – sięgnij po pomidory, kiwi, pomarańcze, paprykę, pij herbatę z sokiem malinowym, cytryną lub miodem.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Basss Basss

  Wszystko super, wszędzie piszą, że tylko solą fizjologiczną można się w ciąży „leczyć”. Co za bzdury. Jeśli komuś pomaga to miło. Gorzej jeśli: a) katar nie pozwala oddychać całą dobę, więc m.in. matka się nie wysypią, a sól fizjologiczna tylko pogarsza sprawę, podobnie wszelkie prenaleny itp. b) jest sezon grypowy, co ma u nas miejsce średnio przez pół roku, a przewlekły katar przyczynia się do łapania każdej infekcji, także kończącej się np.zapaleniem zatok czy oskrzeli. W efekcie takiej infekcji mogą pojawić się np.niedotlenienie u płodu lub wady rozwojowe, skutkujące niepełnosprawnością dziecka. Tak właśnie było w naszym przypadku. Więc na pewno wyłącznie sól fizjologiczna na katar zawsze, przez całą ciążę i dla każdego…?