Katar bakteryjny u dziecka – konieczny antybiotyk? + mit, w który ciągle wierzą rodzice

Katar u przeciętnego dziecka zdarza się bardzo często. Nie brakuje maluchów, które w sezonie wzmożonych infekcji borykają się z obrzękiem śluzówki nosa prawie cały czas. Najczęściej powodem są wszechobecne wirusy, z którymi małe dziecko nie miało okazji się zetknąć. Dlatego przy pierwszym kontakcie zaczyna chorować. Czasami jednak rozwija się katar bakteryjny u dziecka, który w powszechnej opinii różni się w znaczący sposób od kataru wirusowego, ale nie jest to prawda. Na podstawie koloru wydzieliny z nosa nie można rozpoznać źródła infekcji, żółty czy zielonkawy katar może się pojawić zarówno w przebiegu infekcji wirusowej jak i wywołanej przez bakterie. Dlaczego?

Dlaczego dziecko ma katar?

Katar to naturalna wydzielina z nosa, która produkowana jest w trakcie infekcji. Powstaje ona na skutek podrażnienia śluzówki przez obecność wirusów (lub bakterii) i ma prowadzić do oczyszczenia wnętrza nosa. W trakcie przebiegu choroby powstają komórki, których celem jest zmniejszanie stanu zapalnego, a które jednocześnie zmieniają zabarwienie kataru. Ten proces jest naturalny i jak najbardziej wskazany. Dzisiaj jednak mylnie w wielu środowiskach, a także na wielu stronach internetowych można przeczytać, że żółty katar wskazuje na nadkażenie bakteryjne. To nieprawda.

katar bakteryjny u dziecka

Jak wygląda katar wirusowy u dziecka?

Katar wirusowy zdarza się u dzieci najczęściej. Pojawia się po kilku lub kilkunastu godzinach po tym, jak dziecko ma kontakt z wirusem, który atakuje młody organizm. Najczęściej pojawia się w okresie wzmożonych infekcji – wiosną i jesienią.

Jak wygląda katar wirusowy? Na początku zazwyczaj wydzielina nie ma koloru, jest zazwyczaj przezroczysta, nie ma zapachu, może być jej bardzo dużo, co wymusza częste korzystanie z chusteczek higienicznych. Po kilku dniach katar wirusowy często się zmienia- staje się gęściejszy, bardziej żółty lub nawet lekko zielonkawy, co wcale nie musi, jak powszechnie się sądzi, świadczyć o tym, że wdało się nadkażenie bakteryjne. Zmiana koloru kataru w przebiegu infekcji wirusowej świadczy o naturalnych procesach, mających na celu zmniejszenie rozwijającego się stanu zapalnego.

Żółty i zielony katar może pojawić się w przebiegu zarówno infekcji wirusowej jak i bakteryjnej.

Jak wygląda katar bakteryjny u dziecka?

Katar bakteryjny pojawia się, gdy dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, innymi słowy, gdy po infekcji wirusowej i uszkodzeniu struktur nabłonka atakują bakterie, które mają doskonałe warunki do namnażania. Katar bakteryjny jest bardziej uciążliwy i trudniejszy do wyleczenia domowymi sposobami, jednak, aby podjąć odpowiednie kroki leczenia, należy sprawdzić, czy rzeczywiście doszło do ataku bakterii.

zielony-katar1

źródło Narodowy Program Ochrony Antybiotyków, Narodowy Instytut Leków Zakład Epidemiologi i Mikrobiologii Klinicznej: http://www.antybiotyki.edu.pl/program_FAQ.php#02

Sam kolor wydzieliny z nosa, jej gęstość nie stanowią dowodu na pochodzenie infekcji. Na podstawie koloru kataru nie można stwierdzić, czy katar jest wirusowy, czy bakteryjny. Jedyny sposób, by mieć pewność to wykonanie posiewu materiału od chorego (np. krwi, wymazu z nosa) w celu określenia, jaka bakteria jest odpowiedzialna za zakażenie i jaka jest jej wrażliwość na antybiotyki. Niekiedy podczas badania lekarz może ustalić, jakie jest źródło infekcji (bakteryjne, wirusowe), jednak pewność dają dopiero proste badania laboratoryjne.  Podanie antybiotyku na infekcje wirusową nie jest wskazane, a zazwyczaj jest szkodliwe.

niepotrzebny-antybiotyk

Na podstawie:
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków, Narodowy Instytut Leków
Zakład Epidemiologi i Mikrobiologii Klinicznej: http://www.antybiotyki.edu.pl/
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Gosia Gosia

    wiecej takich artykułów poproszę