Kaszki dla niemowląt – przygotuj w domu

Producenci gotowych artykułów dla niemowląt szturmem podbijają rynek. Robią to w tak sugestywny sposób, że wielu rodziców jest przekonanych, że nie da się bez nich rozszerzyć diety niemowlaka. Mamy i tatusiowie na całym świecie wierzą przykładowo, że gotowe kaszki dla niemowląt w wersji instant to najlepszy wybór. Gros z nich nie ma pojęcia, że można je przygotować samodzielnie i wiele w ten sposób zyskać.  Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne, jak powszechnie się sądzi.

Po co samodzielnie przygotowywać kaszki dla niemowląt? Odpowiedź jest prosta: w ten sposób jest zdrowiej. Mamy pełną kontrolę nad składem i użytymi dodatkami, możemy używać wielu rodzajów składników, niekoniecznie serwując naprzemiennie kaszkę ryżową i kukurydzianą.Trzeba odczarować również inny mit – przygotowywanie kaszki w domu nie jest skomplikowane, a do tego jest…znacznie taniej.

Jakie kaszki dla niemowląt warto przygotować? Oto nasza lista.

kaszki dla niemowląt

Domowa kaszka ryżowa dla niemowlaka po 6 miesiącu

Produkty dla niemowląt są znacznie droższe niż ogólnodostępne. Ponadto zazwyczaj posiadają zbędne dodatki, takie jak cukier. Mówi nam się, że sięgając po nie, robimy dobrze. Powtarza się to tak często, że w końcu wierzymy, że nie ma innych opcji. Tymczasem są: popularną kaszkę ryżową można przygotować samodzielnie w domu. Jest to bardzo proste!

Można kupić płatki ryżowe (sposób szybszy) lub po prostu ryż (także naturalny, brązowy niekoniecznie biały) i zmielić go w młynku do kawy, dzięki czemu powstanie mąka, którą szybko połączymy z wodą i ulubionymi dodatkami. Takiej mąki możemy przygotować więcej i w ten sposób, zapewnimy sobie dostęp do szybkiego i zdrowego posiłku.

Oto przepis, który warto przetestować:

  • około 30 gramów płatków ryżowych lub zmielonych ziaren ryżu,
  • 100 ml wody
  • ulubione owoce – umyte, obrane i pokrojone na małe kawałki.

Płatki ryżowe lub mąkę ryżową wsyp do gotującej wody, ciągle mieszaj, aż powstanie „papka” dodaj ulubione owoce i na końcu po przestudzeniu, jeśli chcesz, dodaj również mleko (np. odciągnięte mleko mamy).

Kaszka kukurydziana dla niemowlaka po 6 miesiącu

W analogiczny sposób można przygotować kaszkę kukurydzianą dla niemowlaka. Wystarczy wybrać w sklepie kaszkę kukurydzianą, klasyczną, bez dodatków i zagotować ją w wodzie, wzbogacając jej smak w ulubione owoce.

Kaszkę kukurydzianą można podawać również z sokami, najlepiej przygotowanymi samodzielnie.

Szybka kasza jaglana dla niemowlaka po 6 miesiącu

Kaszka jaglana to propozycja bez glutenu, idealna dla maluszków dopiero poznających pierwsze smaki. Jest bogata w fosfor, żelazo i witaminę A, cenne nienasycone kwasy tłuszczowe,

Kaszę tę przygotujemy w kilka minut.

Do tego celu będzie potrzebna mąka jaglana (pozwoli przygotować kaszkę szybciej) lub kasza jaglana (będzie wymagała uprażenia na patelni i zmielenia).

Kaszę jaglaną (około 30 gramów, 4 łyżek suchej kaszy, można użyć więcej i przygotować mąkę jaglaną na później) wsypujemy na patelnię, prażymy, by pozbyć się goryczy i mielimy w młynku do kawy. Dodajemy ulubione owoce (na przykład pół obranego i startego na tarce jabłka), dodajemy około 100 gramów wody i gotujemy do uzyskania oczekiwanej konsystencji. Smacznego!

Kaszka zasmakuje nie tylko niemowlakowi, może gościć też w diecie małego dziecka i przedszkolaka.

Kaszki dla niemowląt – nieskończenie wiele możliwości

W analogiczny sposób do opisanego powyżej można przygotować kaszkę gryczaną (wrzucając ziarna kaszy białej do młynka do kawy). Po ugotowaniu wody, wrzucamy mąkę gryczaną i gotujemy, ciągle mieszając, podajemy z warzywami lub owocami.

Można sięgnąć również po zawierającą gluten kaszkę manną, którą wprowadza się najczęściej przy ekspozycji na gluten małymi porcjami, obserwując reakcję dziecka. Do wyboru mamy również pęczak i inne kasze.

Przygotowywanie domowej, zdrowej kaszki dla niemowlaka nie jest trudne. Gdy poznamy proste zasady, jest wręcz banalnie proste!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.