Kaszel u dziecka w nocy – co oznacza, jak go leczyć?

Zdarza się, że dziecko cały dzień nie wykazuje oznak choroby, nie ma kataru, typowych objawów alergii (np. łzawienia oczu), a w nocy zaczyna kaszleć. Nie zawsze się budzi, może kaszleć przez sen – zazwyczaj nocą jest to suchy, duszący kaszel, rzadziej mokry…Maluch może budzić się wypoczęty, bez innych symptomów.

Czy sam kaszel powinien rodzica niepokoić? Z czym go wiązać? W jaki sposób leczyć nocny kaszel u dzieci, jak mu zapobiegać?

Nocy kaszel utrzymujący się dłużej niż 4 tygodnie jest uważany za przewlekły i powinien być oceniony przez lekarza pierwszego kontaktu, a często w dalszej kolejności alergologa, laryngologa oraz gastrologa. Kaszel w nocy może mieć różne przyczyny i wynikać z chorób i nieprawidłowości różnych układów. Prowadzenie dziennika kaszlu, uwzględniającego częstotliwość, czas, i zaobserwowane wyzwalacze może być pomocne w monitorowaniu i ocenie, czy niezbędny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem.

Kaszel u dziecka w nocy może być spowodowany przez następujące problemy

Zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła

sleep-531205_1280Zespół ten jest częstą przyczyną nocnego kaszlu u dzieci. Obserwujemy go, gdy w  nosie produkowana jest nadmierna ilość śluzu, zbierającego się na tylnej ścianie nosa w ciągu dnia, a nocą, gdy dziecko zmienia pozycję, może ściekać z tylnej części gardła. To powoduje drażnienie i wywołuje reakcję obronną – kaszel.

Problem pogłębia oddychanie zimnym lub suchym powietrzem, infekcje takie jak: przeziębienie lub grypa, alergie, podrażnienie śluzówki nosa wywołane przez dym tytoniowy, zanieczyszczenia, kurz. Problem z zespołem przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła często występuje u dzieci do szóstego roku życia.

Inne przyczyny nocnego kaszlu? Na następnej stronie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Jula Jula

  U nas za kaszel nocny była odpowiedzialna alergia
  polecam sprawdzać wypełnianie poscieli

 2. kakak kakak

  niestety znam ten problem u mnie to astma :(

 3. Celina Celina

  Moja córka nie ma astmy ani alergii a przy chorobach męczy ją silny kaszel w nocy. Podaje jej zawsze wtedy syrop Dicotuss Baby ponieważ można go dawać i wieczorem jak i w nocy. Wcześniej córka była nie spokojna i nie mogła spać a teraz po podaniu syropu kaszel ustępuje. Dużą zaletą jest też to że działa on przy suchym i mokrym kaszlu.