Kaszel u dziecka – jakie są jego rodzaje i jak go skutecznie pokonać?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Kaszel to często spotykany objaw wielu chorób. Kiedy błona śluzowa dróg oddechowych zostanie podrażniona, naturalnym odruchem organizmu będzie próba oczyszczenia gardła i oskrzeli. To właśnie jest kaszel.

Może on zostać wywołany bardzo wieloma, różnymi czynnikami. W przypadku dzieci kaszel jest szczególnie męczącym i niepokojącym objawem. Bardzo ważnym zadaniem rodziców jest rozpoznanie rodzaju kaszlu i ocena czy należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Warto również wiedzieć jak swoimi siłami pomóc dziecku, gdy męczy je kaszel.

Co na kaszel dla dziecka? – domowe sposoby na złagodzenie choroby

Kaszel bardzo często towarzyszy zwykłemu przeziębieniu. W takim wypadku można spróbować go zwalczyć domowymi sposobami. Warto zawsze pamiętać, że w przypadku niemowląt każda choroba wymaga konsultacji z lekarzem. Tak małe dzieci mają o wiele słabszy układ odpornościowy i każda infekcja może być dla nich groźna. Nie leczymy ich więc na własną rękę. W przypadku kilkulatków wizyta u lekarza będzie niezbędna, jeśli dziecko cierpi z powodu wysokiej gorączki lub ma objawy wskakujące na grypę (bóle mięśni, silnie osłabienie, dreszcze). Jeśli dziecku dolega tylko lekkie przeziębienie, to można wypróbować domowe sposoby.

Na kaszel pomoże:

 • Właściwe nawilżenie powietrza – w przypadku kaszlu ważne, aby powietrze w pokoju malucha miało odpowiednią wilgotność. Suche podrażnia śluzówkę i potęguje pieczenie i ból gardła. W takim wypadku świetnie sprawdzają się specjalne nawilżacze powietrza, które pozwalają kontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniach. Innym sposobem jest rozwieszenie na kaloryferze mokrych ręczników lub pojemników z wodą. Dodatkowo warto regularnie wietrzyć pokój i utrzymywać w nim temperaturę około 20 stopni.
 • Dużo płynów – chore dziecko powinno dużo pić. Odpowiednio nawilżony organizm lepiej się regeneruje, a gardło podrażnione kaszlem boli mniej. Najlepsza będzie niegazowana woda lub ciepłe herbatki (na przykład z lipy lub owocowe). Do picia można dodać miód, który złagodzi ból gardła.
 • Inhalacje – łagodzą ból i drapanie w gardle oraz pomagają w odrywaniu się wydzieliny. Najmniejsze dzieci najlepiej zabrać do łazienki na kilka minut i odkręcić strumień gorącej wody. Po chwili para wodna wypełni pomieszczenie, a maluch będzie mógł nawilżyć śluzówkę gardła. Kilkulatki mogą już skorzystać z parówki, czyli inhalacji z dodatkiem olejków etycznych (sosnowy, lawendowy, eukaliptusowy, z drzewa herbacianego) lub ziół dodanych do gorącej wody. Wystarczy tylko wypełnić miskę gorącą, ale nie wrząca wodą i dodać do niej olejki lub zioła. Dziecko powinno się nachylić nad miską z ręcznikiem na głowie i spokojnie wdychać aromatyczne opary.
 • Odpoczywanie w pozycji półsiedzącej – najlepiej podłożyć dziecku pod głowę i plecy kilka poduszek. Taka pozycja zmniejszy spływanie śluzu z nosa na tylną ścianę gardła i pomoże podczas odkrztuszania.
 • Oklepywanie pleców – sprawdzi się w przypadku kaszlu mokrego. Oklepywanie robi się dłonią złożoną w łódeczkę, zaczynając od końca żeber i przesuwając się w kierunku ramion. Głowa dziecka zawsze powinna znajdować się nieco niżej niż biodra. Całą procedurę trzeba wykonywać kilka razy dziennie.
 • Domowe syropy – zrobione z pędów świerka lub sosny, cebuli, tymianku, miodu, liści babki lancetowatej lub wyciągu z czarnego bzu można stosować u dzieci powyżej pierwszego roku życia.

Inne przydatne porady, które pomogą skutecznie zwalczyć kaszel u dziecka, można znaleźć na http://www.kaszeludzieci.pl/.

Zanim zaczniesz działać, rozpoznaj rodzaj kaszlu!

W przypadku kaszlu u dzieci bardzo ważne jest, aby poprawnie rozpoznać jego rodzaj. W zależności od tego, jakie inne objawy mu towarzyszą, może on wskazywać na różne dolegliwości i choroby.

 • Kaszel napadowy – charakterystyczny dla alergii wziewnej. Wywołują go alergeny dostające się do organizmu przez układ oddechowy (pyłki, kurz, pleśnie, alergeny zwierząt domowych). Jest suchy i płytki, może towarzyszyć mu kichanie oraz wodnisty katar, ale bez podwyższonej temperatury ciała.
 • Kaszel krztuszący – dziecko cierpiące z powodu tego rodzaju kaszlu oddycha z wyraźnym wysiłkiem, stęka i może nawet zsinieć. Powodem tego stanu jest śluz w oskrzelach, który może być trudny do odkrztuszenia, przez co zaczyna dusić. To bardzo groźny rodzaj kaszlu wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.
 • Kaszel przewlekły – pojawia się u dzieci, które są narażone na bierne palenie. Dym papierosowy podrażnia drogi oddechowe i może wywoływać ciągły kaszel.
 • Kaszel gwałtowny – pojawia się, gdy ciało obce przypadkowo dostanie się do oskrzeli. Po wykrztuszeniu od razu mija. Jeśli jednak dziecko nie jest w stanie samodzielnie odkrztusić ciała obcego, należy jak najszybciej pojechać do lekarza.
 • Kaszel szczekający – jego nazwa wzięła się od charakterystycznego dźwięku, jaki wydaje z siebie chora osoba. To bardzo męczący rodzaj kaszlu, atakuje salwami, wywołuje chrypkę, czasami dusi i powoduje świsty przy wdechu. Świadczy o zapaleniu krtani lub jest objawem alergii. Wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem.
 • Kaszel suchy – pojawia się zwykle na początku infekcji i w końcowej fazie choroby. Pojawia się od czasu do czasu, najczęściej w nocy. Jeśli towarzyszy mu katar, gorączka i ból gardła to jest objawem przeziębienia. Jeśli dziecko nie ma gorączki ani innych objawów infekcji, to zwykle wskazuje na alergię lub zakrztuszenie.
 • Kaszel mokry – pojawia się w kolejnej fazie infekcji. Po duszącym kaszlu suchym przychodzi czas na kaszel mokry, który jest związany z odkrztuszaniem i pomaga w naturalny sposób pozbyć się zapalnej wydzieliny. Nie należy tego rodzaju kaszlu hamować żadnymi lekami. Można za to wspomagać się syropami wykrztuśnymi.
 • Kaszel po chorobie – wiele dni po przebytym przeziębieniu dziecko może męczyć kaszel. Nie jest już jednak związany z infekcją, a ze zniszczeniami w śluzówce dokonanymi przez wirusy przebytego przeziębienia lub grypy. Póki śluzówka się nie zregeneruje jest bardziej podatna na podrażnienia, stąd męczący kaszel. Nie jest to jednak niepokojący objaw.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.