Kaszel u dziecka – co może oznaczać?

Ten rodzaj kaszlu może oznaczać przeziębienie, zapalenie oskrzeli i płuc. Nie można go bagatelizować. Gdy tylko zaobserwujemy u dziecka kaszel mokry, najlepiej od razu podać syrop wykrztuśny zakupiony w aptece lub zrobiony w domowym zaciszu np. z cebuli (nie później jak do godziny 17), tak by ułatwić oddychanie i oczyścić z zalegającej wydzieliny drogi oddechowe. Można również położyć dziecko na swoich kolanach na brzuszku główką lekko opuszczoną w dół i oklepać plecki (dodatkowo można wspomóc się rozgrzewającymi żelami dla dzieci np. Depulol, czy Mustela dla najmłodszych dzieci), co wspomoże dodatkowo wydostanie się zalegającej wydzieliny.

Gdy dziecku bardzo dokucza kaszel mokry, można przygotować inhalację ułatwiającą oddychanie, np. z dodatkiem soli kuchennej lub olejku eterycznego np. Oil Olbas. Jeśli kaszel nie mija po kilku dniach lub się nasila, pojawia się gorączka, duszności lub inne niepokojące objawy, należy skontaktować się jak najszybciej z pediatrą

Kaszel szczekający u dziecka

Gdy zaobserwujemy napady suchego kaszlu u dziecka w godzinach nocnych (ok 24 – 2 w nocy), do tego kaszel będzie przypominał szczekanie psa, można przypuszczać, że dziecko cierpi na kaszel szczekający. Objaw ten sprawia, że dziecko ma problem z zaczerpnięciem powietrza, przy wdechu słychać świst, dodatkowo może pojawić się chrypka.

Ten rodzaj kaszlu jest objawem ostrego wirusowego zapalenia krtani. Aby pomóc dziecku w oddychaniu, najlepiej ciepło je ubrać i wyjść jak najszybciej na zewnątrz, gdzie jest dostęp do świeżego i chłodnego powietrza. Pomocne również mogą okazać się inhalacje ułatwiające oddychanie. Jeśli wyjście na świeże powietrze nie pomaga lub dziecko nie skończyło jeszcze roczku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, najlepiej udać się na pogotowie.

Kaszel „pianie koguta” u dziecka

Kaszel „pianie koguta”, jak sama nazwa wskazuje, to kaszel suchy, przypominający podczas wdechu jakby odgłos piania koguta. Ten rodzaj kaszlu może być objawem krztuśca (jest to możliwe, nawet jeśli dziecko było szczepione przeciw krztuścowi). Jeśli zaobserwujemy taki kaszel u dziecka, należy skontaktować się z pediatrą, który zleci odpowiednie leczenie lekami przeciwkaszlowymi i antybiotykami. Krztusiec to bardzo uporczywa i długotrwała choroba, dlatego pomocne w leczeniu będzie stałe nawilżanie powietrza i podawanie dużej ilości płynów.

Przedłużający się kaszel u dzieci

Długi kaszel u dziecka, często nawracający, infekcje z wysoką temperaturą mogą (ale nie muszą) być groźniejszym symptomem, na przykład wskazywać na gruźlicę. Dodatkowo chorobie towarzyszy utrata masy ciała oraz osłabienie.
Szacuje się, że 70% z nas ma kontakt z gruźlicą, jednak nie każdy zachoruje. Szczególnie podatne są osoby zmęczone, osłabione, zestresowane i dzieci. Gruźlica dotyczy osób ze wszystkich środowisk. Choroba roznosi się drogą kropelkową: podczas kaszlu i we trakcie kichania.

Na gruźlicę szczepi się dzieci tuż po porodzie. Rodzice muszą wyrazić zgodę na szczepienie. Nie wszyscy podpisują stosowne dokumenty i ich dzieci nie zostają zaszczepione. Szczepionki chronią jednak przed najgroźniejszą, odporną na mutację wersją choroby.

Kaszel u dzieci

Kaszel często (choć nie zawsze) zwiastuje początek choroby, więc lepiej go nie bagatelizować i próbować złagodzić jak najszybciej objawy chorobowe, by nie doprowadził do powikłań. Jeśli kaszel u dziecka trwa ponad 5 dni lub zauważymy inne niepokojące objawy : gorączkę, osłabienie, duszności, łzawienie, bóle klatki piersiowej należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pediatrą i nie leczyć dziecka na własna rękę.

W terapii kaszlu u dzieci i dorosłych pomocny może być inhalator z komorą nebulizacyjną. Przeczytaj więcej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. monika06 monika06

  u nas suchy kaszel, napdowy, z sila pociagajaca na wymioty, ktory pojawial sie tylko rano, byl jedynym objawem pasozytow;(
  po podaniu zawiesiny kaszel nie powrocil;)

 2. MM MM

  Na kaszel u dziecka stosujemy sprawdzone babcine sposoby – żeby pomogło, trzeba jednak reagować natychmiast, gdy pojawią się pierwsze objawy. Tylko wtedy może być skutecznie

 3. Marta Marta

  w przypadku mojego synka kaszel powodowała alergia na roztocza kurzu. w związku z tym, że kaszel był bardzo uciążliwy i nie pozwalał w normalnym zasypianiu postanowiliśmy za radą konsultantki medycznej wprowadzić ozonowanie w naszym domu. ozonowanie pozwala usunąć z powietrza roztocza kurzu, bakterie i grzyby. ozonator zamówiliśmy online i okazało się, że urządzenie można wykorzystać także do usuwania nieprzyjemnych zapachów czy przedłużania świeżości produktów spożywczych

 4. Amelka Amelka

  U nas na mokry kaszel zawsze Bronchosol. Raz jak synek chorował lekarz nam go polecil i został w naszej rodzinie na stałe, bo jest zarowno dla dzieci jak i dla dorosłych. Na suchy kaszel staram się działać domowymi sposobami.

 5. Ania Ania

  U nas przerabialiśmy chyba prawie wszystkie rodzaje kaszlu przy córce. Dusiła sie strasznie, nic nie pomagało, winowajcą okazały sie migdały, po usunięciu był spokój. Teraz tylko co jakiś czas złapie jakiś mokry kaszel w przedszkolu i zawsze ratuje nas bronchosol, daje na samym początku kaszlu i mija zanim się przerodzi w coś gorszego.

 6. mamusiek mamusiek

  u nas kaszel zazwyczaj jest od spływającego kataru, potem to zalega na oskrzelach i odkrztusić nie idzie… syropy wykrztuśne pomagają, podaję też wspomniany bronchosol, tylko trzeba pamiętać, żeby nie podawać później niż na 3 godziny przed snem

  • fikka fikka

   Nam lekarz powiedział, że sam wykrztuśny to za mało, jak dziecko ma mokry kaszel i zalecił przeciwzapalny fosidal, żeby stan zapalny leczyć.

 7. Ania Ania

  @ Dorota – żadnego, młoda po kilku kroplówkach przeciwbólowych, wzmacniających, kilku godzinach snu biegała po sali, bawiła się z dziećmi, bardzo dobrze to zniosła, nic się nie bała, była pozytywnie nastawiona i nic nie płakała.

 8. lipka lipka

  Zapomnieli napisać o bronchosolu. Jest równie dobrym syropem na mokry kaszel i zarazem niewiele kosztuje. Skusiłam się ulotką, że jest dla dzieci i dla dorosłych . I tak już u nas został.

 9. Jolka Jolka

  Kaszel u dziecka wywołuje u mnie skręt żołądka. Normalnie wiem już, że coś zaczyna się dziać i to mnie martwi i przeraża. Byliśmy już w szpitalu niemal 2 tygodnie z zapaleniem płuc. Bardzo pomocny jest jednak inhalator.

 10. Dorota Dorota

  Dobrych syropów jest masa. Tu nasze zestawienie i…wygrywa Mucosolvan.
  http://www.sosrodzice.pl/najlepsze-syropy-wykrztusne-leki-kaszel-dziecka/

 11. bifka bifka

  Na pewno kaszel nie oznacza niczego dobrego, dlatego jak tylko słyszę, że mój maluch ma początki kaszlu, to daję mu fosidal przeciwzapalny, żeby szybko pohamować rozwój choroby. Parę razy to zaniedbałam i niestety kończyło się zapaleniem oskrzeli

  • Mira Mira

   Ja poszłam za twoja radą i wypróbowałam fosidal i muszę przyznać, że i u nas się sprawdził. Przynajmniej szybko synkowi przeszło i nie skończyło się na kolejnym antybiotyku.

 12. mosters mosters

  My mamy jeden sprawdzony sposób – syrop dicotuss . Zawsze nam pomaga kiedykolwiek się kaszel pojawi. Jest o tyle fajny że można go także na noc podawać

  • Asia Asia

   Też zawsze podaje dziecku ten syrop. Właśnie lekarz powiedział że można jak najbardziej podawać go i wieczorem jak i w nocy co dla mnie było ważne. Dicotuss szybko łagodzi każdy kaszel u syna.

 13. jaglana jaglana

  U nas to były początki paskudnej infekcji niestety, ale na szczęście trafiliśmy do świetnego pediatry, który od razu kazał podawać fosidal przeciwzapalny, żeby zahamować chorobę przed zejściem na dolne drogi oddechowe. I zadziałał super

  • kasia kasia

   przetestowałam w tym roku trzy przedstawione produkty i tylko jeden się sprawdził. Syrop fosidal plus inhalacje najskuteczniej działają na moje dziecko.

 14. tunia tunia

  Kaszlu nie należy lekceważyć i najlepiej reagować jak najszybciej. Ja od razu daję syrop fosidal (tak mi pediatra zalecił), bo jest przeciwzapalny i szybko infekcje hamuje, żeby na dolne drogi oddechowe nie zeszła

  • kiszka kiszka

   Wypróbuj Benodil do nebulizacji, naprawdę skuteczna metoda leczenia. Moje dziecko pierwszy raz tak szybko wyzdrowiało.

  • Ania Ania

   . Tylko trzeba mieć jeszcze nebulizator, ja niestety muszę go pożyczać. Co do syropu, to faktycznie szybko zatrzymuje stan zapalny

 15. brumka brumka

  U nas suchy, szczekający kaszel to był pseudokrup i konieczne były inhalacje benodilem przeciwzapalnym, bo córka prawie się od tego kaszlu dusiła. Na szczęście po kilku pierwszych inhalacjach choróbsko zaczęło odpuszczać

Zobacz również