Kaszel u dziecka – co może oznaczać?

Kaszel to reakcja układu nerwowego na podrażnienia okolic dróg oddechowych. W efekcie wywołuje nagłe skurcze oskrzeli i mięśni wydechowych, prowokując do wyrzucenia z dróg oddechowych – szczególnie płuc powietrza. Zazwyczaj pojawia się nagle i niespodziewanie. Czasem pojawia się niewielkie pojedyncze kasłanie a czasem męczące, powodujące trudności w oddychaniu duszności.

Czy kaszel u dziecka jest groźny?

Jak rozpoznać czy kaszel może być niebezpieczny u dziecka i jak złagodzić jego objawy? Najprostszą formą diagnozy kaszlu jest wsłuchanie się w jego odgłos i obserwacja dziecka, która pomoże w jego odpowiednim rozpoznaniu.

Wyróżniamy następujące rodzaje kaszlu:

Kaszel suchy u dzieci

1383934_577405762296298_528346668_nJest wyjątkowo męczący, ponieważ dziecko ma wrażenie, że coś zalega mu w gardle i nie może się tego pozbyć. Nie przyczynia się do odkrztuszania, ale może powodować trudności w oddychaniu. Kaszel suchy często pojawia się na początku przeziębienia, zapaleniu oskrzeli, krtani, tchawicy, alergii, przy zakrztuszeniu (przedmiotem lub pokarmem), a także przy nagłej zmianie temperatury np. gdy dziecko wraca zimą ze spaceru do ciepłego mieszkania.

Leczenie suchego kaszlu u dzieci

Leczenie suchego kaszlu polega przede wszystkim na jego hamowaniu. Jeśli kaszel przeszkadza (zwłaszcza w trakcie snu), najlepiej podać dziecku syrop przeciwkaszlowy a także dbać o dostęp świeżego, szczególnie chłodnego powietrza.

Warto również zadbać, by w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko panowało wilgotne powietrze tak, by nie wysuszać i tak podrażnionej śluzówki gardła. Pomocne w suchym kaszlu jest również stałe nawilżanie gardła poprzez podawanie dziecku płynów, ciepłej wody niemowlakom zaś starszym dzieciom wody z dodatkiem soku z cytryny.

Często kaszel suchy powoduje, że dziecko ma kłopoty z przespaniem nocy, jest płaczliwe i zmęczone, warto w takim przypadku podać herbatkę z melisy, która pozwoli na spokojne przespanie nocy. Gdy kaszel powoduje duszności, pojawiają się znaczne problemy z oddychaniem, gorączka należy jak najszybciej pokazać dziecko pediatrze.

Syropy na suchy kaszel u dziecka

 • Supremin (od 2 lat)
 • DexaPico (od 2 lat)
 • Sinecod (od 3 lat)
 • Dagomed Malia (od 6 lat)
 • Levopront (od 2 roku życia, na receptę),

Kaszel alergiczny u dziecka

Kaszel alergiczny to kaszel suchy, ale z dodatkowymi napadami duszności i wyjątkowo uciążliwy. Zwykle wcześniej pojawia się kichanie i typowy alergiczny, wodnisty katar.

Kaszel alergiczny zwykle jest reakcją na dany alergen, który wywołuje u dziecka uczulenie. Alergenów może być wiele i trudno jest jednoznacznie i od razu go zidentyfikować. Często jest to kurz, pyłki kwiatów, sierść zwierząt a nawet nowe meble czy farba do ścian. Jeśli podejrzewamy u dziecka kaszel alergiczny, należy jak najszybciej skontaktować się z pediatrą, który zdecyduje czy potrzebna będzie wizyta u alergologa.

Alergolog zbada dziecko, zaleci odpowiednie leki lub badania, stwierdzające identyfikację alergenu i odczulanie.

Kaszel mokry (wilgotny) u dziecka

Kaszel mokry jest bardzo charakterystyczny, ponieważ towarzyszy mu odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Może być również przyczyną wymiotów u mniejszych dzieci, które dławią się często odkrztuszaną wydzieliną. Wielokrotnie jest następstwem nieleczonego suchego kaszlu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. monika06 monika06

  u nas suchy kaszel, napdowy, z sila pociagajaca na wymioty, ktory pojawial sie tylko rano, byl jedynym objawem pasozytow;(
  po podaniu zawiesiny kaszel nie powrocil;)

 2. MM MM

  Na kaszel u dziecka stosujemy sprawdzone babcine sposoby – żeby pomogło, trzeba jednak reagować natychmiast, gdy pojawią się pierwsze objawy. Tylko wtedy może być skutecznie

 3. Marta Marta

  w przypadku mojego synka kaszel powodowała alergia na roztocza kurzu. w związku z tym, że kaszel był bardzo uciążliwy i nie pozwalał w normalnym zasypianiu postanowiliśmy za radą konsultantki medycznej wprowadzić ozonowanie w naszym domu. ozonowanie pozwala usunąć z powietrza roztocza kurzu, bakterie i grzyby. ozonator zamówiliśmy online i okazało się, że urządzenie można wykorzystać także do usuwania nieprzyjemnych zapachów czy przedłużania świeżości produktów spożywczych

 4. Amelka Amelka

  U nas na mokry kaszel zawsze Bronchosol. Raz jak synek chorował lekarz nam go polecil i został w naszej rodzinie na stałe, bo jest zarowno dla dzieci jak i dla dorosłych. Na suchy kaszel staram się działać domowymi sposobami.

 5. Ania Ania

  U nas przerabialiśmy chyba prawie wszystkie rodzaje kaszlu przy córce. Dusiła sie strasznie, nic nie pomagało, winowajcą okazały sie migdały, po usunięciu był spokój. Teraz tylko co jakiś czas złapie jakiś mokry kaszel w przedszkolu i zawsze ratuje nas bronchosol, daje na samym początku kaszlu i mija zanim się przerodzi w coś gorszego.

 6. mamusiek mamusiek

  u nas kaszel zazwyczaj jest od spływającego kataru, potem to zalega na oskrzelach i odkrztusić nie idzie… syropy wykrztuśne pomagają, podaję też wspomniany bronchosol, tylko trzeba pamiętać, żeby nie podawać później niż na 3 godziny przed snem

  • fikka fikka

   Nam lekarz powiedział, że sam wykrztuśny to za mało, jak dziecko ma mokry kaszel i zalecił przeciwzapalny fosidal, żeby stan zapalny leczyć.

 7. Ania Ania

  @ Dorota – żadnego, młoda po kilku kroplówkach przeciwbólowych, wzmacniających, kilku godzinach snu biegała po sali, bawiła się z dziećmi, bardzo dobrze to zniosła, nic się nie bała, była pozytywnie nastawiona i nic nie płakała.

 8. lipka lipka

  Zapomnieli napisać o bronchosolu. Jest równie dobrym syropem na mokry kaszel i zarazem niewiele kosztuje. Skusiłam się ulotką, że jest dla dzieci i dla dorosłych . I tak już u nas został.

 9. Jolka Jolka

  Kaszel u dziecka wywołuje u mnie skręt żołądka. Normalnie wiem już, że coś zaczyna się dziać i to mnie martwi i przeraża. Byliśmy już w szpitalu niemal 2 tygodnie z zapaleniem płuc. Bardzo pomocny jest jednak inhalator.

 10. Dorota Dorota

  Dobrych syropów jest masa. Tu nasze zestawienie i…wygrywa Mucosolvan.
  http://www.sosrodzice.pl/najlepsze-syropy-wykrztusne-leki-kaszel-dziecka/

 11. bifka bifka

  Na pewno kaszel nie oznacza niczego dobrego, dlatego jak tylko słyszę, że mój maluch ma początki kaszlu, to daję mu fosidal przeciwzapalny, żeby szybko pohamować rozwój choroby. Parę razy to zaniedbałam i niestety kończyło się zapaleniem oskrzeli

  • Mira Mira

   Ja poszłam za twoja radą i wypróbowałam fosidal i muszę przyznać, że i u nas się sprawdził. Przynajmniej szybko synkowi przeszło i nie skończyło się na kolejnym antybiotyku.

 12. mosters mosters

  My mamy jeden sprawdzony sposób – syrop dicotuss . Zawsze nam pomaga kiedykolwiek się kaszel pojawi. Jest o tyle fajny że można go także na noc podawać

  • Asia Asia

   Też zawsze podaje dziecku ten syrop. Właśnie lekarz powiedział że można jak najbardziej podawać go i wieczorem jak i w nocy co dla mnie było ważne. Dicotuss szybko łagodzi każdy kaszel u syna.

 13. jaglana jaglana

  U nas to były początki paskudnej infekcji niestety, ale na szczęście trafiliśmy do świetnego pediatry, który od razu kazał podawać fosidal przeciwzapalny, żeby zahamować chorobę przed zejściem na dolne drogi oddechowe. I zadziałał super

  • kasia kasia

   przetestowałam w tym roku trzy przedstawione produkty i tylko jeden się sprawdził. Syrop fosidal plus inhalacje najskuteczniej działają na moje dziecko.

 14. tunia tunia

  Kaszlu nie należy lekceważyć i najlepiej reagować jak najszybciej. Ja od razu daję syrop fosidal (tak mi pediatra zalecił), bo jest przeciwzapalny i szybko infekcje hamuje, żeby na dolne drogi oddechowe nie zeszła

  • kiszka kiszka

   Wypróbuj Benodil do nebulizacji, naprawdę skuteczna metoda leczenia. Moje dziecko pierwszy raz tak szybko wyzdrowiało.

  • Ania Ania

   . Tylko trzeba mieć jeszcze nebulizator, ja niestety muszę go pożyczać. Co do syropu, to faktycznie szybko zatrzymuje stan zapalny

 15. brumka brumka

  U nas suchy, szczekający kaszel to był pseudokrup i konieczne były inhalacje benodilem przeciwzapalnym, bo córka prawie się od tego kaszlu dusiła. Na szczęście po kilku pierwszych inhalacjach choróbsko zaczęło odpuszczać

Zobacz również