Kaszel suchy czy mokry – jak rozpoznać go u swojego dziecka?

Artykuł sponsorowany komentarzy: 0

Kaszel to często jeden z pierwszych objawów infekcji. Bywa, że jest uporczywy, ciągle wraca lub nie ustępuje nawet wiele dni po powrocie do zdrowia. Żeby się z nim uporać, warto rozpoznać jego rodzaj. Jak rozróżnić u dziecka kaszel suchy od mokrego i jak sobie z nimi radzić? Oto krótki poradnik przydatny dla każdego rodzica.

Kaszel suchy – czym się wyróżnia i kiedy występuje?

Kaszel suchy to rodzaj kaszlu, przy którym nie pojawia się żaden rodzaj wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Taki kaszel może pojawić się nie tylko przy infekcji, ale i pod wpływem zakrztuszenia, kontaktu z dymem bądź kurzem albo jako objaw reakcji alergicznej. W przypadku przeziębienia zwykle występuje na początku jego rozwoju. Zdarza się też, że utrzymuje się po przebytej infekcji.

Kaszel suchy jest duszący, zazwyczaj trudny do opanowania i może podrażniać gardło. Jak przestać kaszleć? Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie gardła, żeby łagodzić podrażnienia, a w razie potrzeby stosować środki, które hamują odruch kaszlu. Może się zdarzyć, że suchy kaszel wynika z reakcji alergicznej – w takiej sytuacji warto jak najszybciej znaleźć wywołujący reakcję alergen.

Po czym rozpoznać mokry kaszel?

Kaszel mokry różni się od suchego przede wszystkim obecnością wydzieliny. Odruch kaszlu ma wspomóc jej odkrztuszanie i oczyszczanie dróg oddechowych przy infekcjach. Taki kaszel często można rozpoznać po samym odgłosie, ponieważ bywa wyraźnie głębszy. Nie pojawia się on przy alergiach – to objaw infekcji bakteryjnej lub wirusowej, która rozwinęła się w organizmie. W przypadku kaszlu mokrego zaleca się spożywanie dużej ilości płynów, aby ułatwić odkrztuszanie wydzieliny oraz skonsultowanie się ze specjalistą w przypadku utrzymujących się objawów.

Mokry kaszel zazwyczaj nie utrzymuje się tak długo jak suchy. Wraz z powrotem do zdrowia ilość wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych stopniowo się zmniejsza, a kaszel powoli ustępuje. Może on jednak bardziej martwić rodziców przez sam głęboki odgłos i wykaszliwaną przez dziecko wydzielinę o różnym zabarwieniu. Dlatego ważne jest, aby rodzice pozostawali świadomi tego, że kaszel mokry jest naturalną reakcją organizmu na infekcję i może być częścią procesu zdrowienia. Jednocześnie, jeśli rodzice mają jakiekolwiek wątpliwości lub obserwują inne niepokojące objawy u dziecka, zawsze warto skonsultować się z pediatrą.

Przy kaszlu mokrym pomocne są przede wszystkim środki wykrztuśne, które ułatwiają pozbycie się wydzieliny z dróg oddechowych. Można go łagodzić naturalnymi środkami takimi jak między innymi syrop z czarnego bzu dla dzieci, który wykazuje działanie wykrztuśne i wzmaga odporność organizmu. Warto także pamiętać o odpowiednim nawilżeniu powietrza w pomieszczeniach. Nawilżone powietrze może pomóc w złagodzeniu objawów kaszlu, szczególnie jeśli ma on charakter suchy. Suche powietrze może drażnić drogi oddechowe i sprawić, że kaszel stanie się bardziej uciążliwy.

Suchy kaszel może z czasem przerodzić się w mokry

Może się zdarzyć, że rodzaj kaszlu u Twojego dziecka zmieni się przy rozwoju infekcji. Przy niektórych infekcjach z początku kaszel przypomina ten alergiczny – jest duszący i suchy, często dodatkowo towarzyszy mu kichanie. Takie objawy łatwo mogą być pomylone z reakcją alergiczną, jednak w jej przypadku szybko ustępują. Przy infekcji bakteryjnej bądź wirusowej kaszel może natomiast się pogłębiać, a wydzielina w drogach oddechowych pojawiać dopiero po pewnym czasie. Pamiętaj, nie bagatelizuj kaszlu, zwłaszcza jeśli utrzymuje się dłużej niż zwykle lub występują inne niepokojące symptomy, takie jak gorączka czy trudności w oddychaniu.

Nie masz pewności co do rodzaju kaszlu u swojego dziecka? Nie zawsze różnice pomiędzy kaszlem suchym a mokrym są równie wyraźne i łatwe do zauważenia. Istnieje jednak wiele środków dostosowanych do obu jego rodzajów, które pomogą Ci poradzić sobie z taką sytuacją. Jednocześnie ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny i nawilżają gardło, działając wielotorowo i przyspieszając powrót do zdrowia niezależnie od powodu kaszlu. Pamiętaj, że odpowiednia opieka i wsparcie ze strony rodziców mogą znacząco przyspieszyć powrót dziecka do zdrowia oraz przynieść mu ulgę w trudnych chwilach choroby. Wsparcie emocjonalne, zapewnienie odpowiedniej diety i dbałość o komfortowe warunki mogą mieć istotny wpływ na ogólne samopoczucie malucha.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*