Kaszel poinfekcyjny – jak długo może trwać? I co z nim właściwie zrobić?

Była infekcja. Pozostał kaszel, który jest przykrą pamiątką po chorobie. Niestety jego obecność nie ułatwia regeneracji po chorobie i nie wzmacnia organizmu. Czym tak naprawdę jest kaszel poinfekcyjny, jak sobie z nim radzić i kiedy można liczyć, że minie?

Kaszel poinfekcyjny – czyli co?

Kaszel po infekcji, jak sama nazwa wskazuje, jest pamiątką po przebytej chorobie. Mimo że inne objawy choroby mijają (gorączka, katar, złe samopoczucie, apatia, mniejszy apetyt), to on pozostaje i pojawia się okresowo w ciągu dnia, a dużo częściej w nocy.

Jaka jest przyczyna?

Choroby, zwłaszcza wirusowe, lubią po sobie pozostawiać nadaktywność oskrzeli, ujawniającą się w postaci nieproduktywnego kaszlu, który może trwać nawet 6-8 tygodni.

Istnieje też inna przyczyna – przejściowe uszkodzenie nabłonka oddechowego, powstające w wyniku negatywnego oddziaływania drobnoustrojów. Gdy minie kaszel poinfekcyjny, osłabiony organizm dziecka często jest atakowany przez następną infekcję i choroba rozwija się na nowo. W konsekwencji można mieć wrażenie, że dziecko cały czas jest chore i nieprzerwanie kaszle.

kaszel poinfekcyjny

Jak rozpoznać kaszel po infekcji?

Kaszel po infekcji zazwyczaj nie wpływa negatywnie na samopoczucie dziecka. Maluch wydaje się już zdrowy, pełny sił, towarzyszy mu tylko ten jeden objaw. Kaszel zazwyczaj pojawia się wieczorem, jest suchy i męczący. Rano natomiast może być produktywny, mokry. Jego charakter lubi się zmieniać, jednak natężenie pozostaje podobne.

Uwaga, kaszel poinfekcyjny może tak naprawdę wskazywać na astmę, która lubi się ujawniać przy okazji infekcji. Dlatego jeśli kaszel trwa długo i jesteśmy zaniepokojeni stanem dziecka, warto skonsultować się z lekarzem.

Jak leczy się kaszel poinfekcyjny?

Kaszel pozostający po infekcji zazwyczaj mija sam. Czasami do jego leczenia stosuje się steroidy wziewne.

Gdy kaszel poinfekcyjny jest bardzo uporczywy, lekarz może zalecić podawanie steroidów doustnych.

Dla ogólnej poprawy samopoczucia dziecka dobrze stosować inhalacje z soli fizjologicznej, Nebu-dose, czy Mgiełki Zabłockiej. Systematycznie stosowane inhalacje pozwalają nawilżyć i odbudować śluzówkę układu oddechowego. Ułatwiają oddychanie i usprawniają odkrztuszanie.

Warto również dbać o dobre nawodnienie, podając dziecku spore ilości płynów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Justyna Justyna

    u nas trwał cały miesiac :(

  2. Marta Marta

    inhalcje – polecam

  3. Mamaiicorka Mamaiicorka

    Czy z takim kaszlem dziecko moze chodzic do przedszkola? Dodam, ze w dzien czuje sie świetnie juz, ale w nocy od 3 dni sie meczy z godzine…