Kaszel po zapaleniu oskrzeli

Ile można? Tak zazwyczaj lub w podobnym tonie komentujemy przedłużający się kaszel. Taki na przykład kaszel po zapaleniu oskrzeli. Czy to kaszel poinfekcyjny, który po prostu z czasem minie? A może coś poważnego, z czym warto iść do lekarza?

kaszel po zapaleniu oskrzeli

Dlaczego pojawia się kaszel po zapaleniu oskrzeli?

Kaszel po zapaleniu oskrzeli to bardzo częsty problem. Nawet jeśli okaże się po badaniu, że dziecko czy osoba dorosła są osłuchowo czyste, to kaszel może wystąpić. Może trwać nawet 1 do 4 tygodni po zapaleniu oskrzeli. I jest to kaszel poinfekcyjny.

Kaszel po zapaleniu oskrzeli czyli kaszel poinfekcyjny?

Skąd wiadomo, że to kaszel poinfekcyjny, a nie kaszel sugerujący, że choroba trwa?

Kaszel poinfekcyjny jest jedynym objawem. Nie towarzyszą mu inne symptomy choroby, o których poniżej. Ma charakter napadowy, chwilowy, nie jest trwały. Nie ma on większego wpływu na aktywność.

Zazwyczaj pojawia się po wysiłku, przy zmianie otoczenia, zmianie temperatury czy wilgotności powietrza.

Kiedy do lekarza?

Jeśli oprócz kaszlu po zapaleniu oskrzeli pojawiają się inne niepokojące objawy: podwyższona temperatura, złe samopoczucie, ból, katar. Dodatkowe niepokojące objawy to: duszności, ból w klatce piersiowej, dreszcze. Pod ścisłą kontrolą powinny znaleźć się też osoby z obniżoną odpornością, chorujące na serce lub płuca.

Jak objawia się zapalenie oskrzeli?

Czasami trudno określić, czy dziecko ma zapalenie oskrzeli czy płuc. Niemniej do sygnałów wskazujących na tego typu chorobę należą:

  • kaszel ze śluzem,
  • dyskomfort w klatce piersiowej (ból może wskazywać bardziej na zapalenie płuc),
  • duszność,
  • gorączka (wysoka gorączka to częstszy objaw zapalenia płuc),
  • zmęczenie.

U dzieci, zwłaszcza najmłodszych objawy mogą być mylące. Dlatego im młodsze dziecko, tym bardziejwskazane jest, żeby znalazło się możliwie szybko pod opieką lekarską.

Czy zapalenie oskrzeli minęło?

Najczęściej kaszel po zapaleniu oskrzeli to problem wskazujący na wcześniejszą infekcję. Bardzo rzadko informuje o nawrocie choroby. Najczęściej po prostu wiąże się z czasem potrzebnym do powrotu organizmu do równowagi. Taki kaszel ma charakter poinfekcyjny.

Jeśli mamy jednak wątpliwości co do stanu dziecka, zawsze dobrze skonsultować się z lekarzem.
Osłuchanie dziecka pozwoli postawić prawidłową diagnozę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*