Kaszel krtaniowy może być niebezpieczny?

Kaszel krtaniowy to popularny objaw infekcyjny, zwłaszcza u dzieci. Nazywany jest też kaszlem świszczącym lub częściej – szczekającym, bo przypomina szczekanie psa. To kaszel suchy. Ma charakter uporczywy, męczący i utrudniający oddychanie. Najczęstszą przyczyną kaszlu krtaniowego jest zapalenie krtani. Choroba zazwyczaj zaczyna się nagle i może mieć ostry przebieg, ale na szczęście zazwyczaj mija samoistnie.

kaszel krtaniowy

Kaszel krtaniowy – nagły początek

Często zapalenie krtani z głównym objawem – kaszlem krtaniowym rozwija się nagle, niespodziewanie. Dziecko wydaje się zdrowe, w dobrej kondycji, gdy nagle w nocy lub nad ranem rozwija się u niego silny, trudny do opanowania odruch kaszlowy. Pierwszy napad może pojawić się o 2 czy 3 w nocy. Maluch może mocno się przestraszyć, często zaczyna płakać, co sprzyja dusznościom. 

Podstawowa rola rodzica to zachowanie spokoju i uspokojenie dziecka. Pomaga też dostęp do świeżego, chłodnego powietrza – okrycie kocem dziecka i otworzenie okna. Można też dziecko zabrać do łazienki i włączyć wodę, by ułatwić dziecku oddychanie.

Kaszel krtaniowy wywołany jest przez obrzęk krtani i tchawicy. Dochodzi do niego zwłaszcza u małych dzieci, które mają niewielką średnicę górnych dróg oddechowych. Choroba najczęściej dotyczy dzieci między 6 miesiącem życia a 3 rokiem.

Skąd się bierze kaszel krtaniowy?

Za kaszel krtaniowy odpowiadają zazwyczaj wirusy – adenowirusy, wirusy grypy, paragrypy.  Bardzo rzadko ma przyczynę bakteryjną.

Charakterystyczne objawy

  • nagły początek,
  • pierwszy napad w nocy lub nad ranem,
  • suchy szczekający kaszel,
  • może pojawić się chrypka,
  • może wystąpić duszność wdechowa.

W kolejnych dniach może pojawić się gorączka czy katar, a także łagodny ból gardła.

Szczekający kaszel najczęściej związany jest z wystąpieniem krupu – podgłośniowego zapalenia krtani.

Kaszel szczekający lubi nawracać

Kaszel krtaniowy może rozwijać się już u niemowlaków. Jest to objaw, który ma tendencję nawrotową. W praktyce dziecko w kolejnym sezonie jesienno-zimowym może ponownie zapaść na zapalenie krtani. Dobra wiadomość jest taka, że z dolegliwości tej najczęściej się wyrasta około 6 roku życia. Im dziecko starsze, tym ryzyko rozwoju zapalenia krtani jest mniejsze.

Jak leczyć kaszel krtaniowy?

  1. Zachowaj spokój.
  2. Zapewnij bezpieczeństwo dziecku.
  3. Zadbaj o optymalną temperaturę w pomieszczeniu, około 20 stopni.
  4. Zadbaj o optymalne nawilżenie powietrza.
  5. Ułóż dziecku wyżej poduszki, niech nie śpi płasko, lepsza pozycja będzie półleżąca.
  6. Podawaj wodę dziecku.
  7. Nawilż śluzówkę nosa przy użyciu soli morskiej w sprayu.
  8. Zaproponuj inhalacje z soli fizjologicznej.
  9. Karm, nawadniając – podaj rosół, inną ciepłą zupę, możesz zaproponować też herbatki owocowe.

Im dziecko młodsze, tym szybciej potrzebna będzie konsultacja lekarska. Najprawdopodobniej specjalista zaleci sterydy dla dziecka. Antybiotyki w większości przypadków nie będą wskazane, choroba wywoływana jest przez wirusy.

Jeśli przy pierwszym napadzie dziecko się dusi, nie wahaj się zadzwonić po pogotowie.

Jednak w większości przypadków na kaszel krtaniowy wystarczy zastosować domowe sposoby. Najczęściej infekcja ma charakter samoistnie ograniczający.

Kaszel krtaniowy może prowadzić do powikłań – zapalenia ucha czy zapalenia płuc, dlatego tak wskazane jest prawidłowe leczenie, które ogranicza ryzyko tego typu powikłań.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*