Kaszel alergiczny u dziecka – jak rozpoznać?

Dziecko może kaszleć z różnych powodów. Jedną z przyczyn jest reakcja na alergeny, czyli nadczynność układu immunologicznego, kiedy organizm reaguje na normalnie nieszkodliwe czynniki wyrzutem histaminy. To może prowadzić do obrzęku nosa i kończyć się na kichaniu i kaszlu. Najlepszym sposobem na kaszel alergiczny jest znalezienie alergenu i wyeliminowanie go. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Dlatego trzeba działać objawowo.

Przeczytaj niżej, jak zidentyfikować kaszel alergiczny i co robić, by go wyeliminować.

Jak objawia się kaszel alergiczny?

Kaszel alergiczny to prawidłowy objaw organizmu, polegający na obronie przed wnikającym alergenem. Najczęściej wynika z kontaktu z alergenem lotnym – pyłkami, roztoczami, może pojawiać się także w reakcji na konkretny składnik pokarmowy, jak również wynikać z zapalenia zatok. Jeśli towarzyszy mu charakterystyczny świst – bywa objawem astmy.

kaszel alergiczny

Kaszel alergiczny czasami jest jedynym objawem. Zazwyczaj jednak towarzyszą mu również inne symptomy: kichanie, swędzenie i łzawienie oczu, przekrwienie i wrażliwość błony śluzowej gardła i nosa.

Kaszel z powodu alergii – czyli jaki?

Kaszel alergiczny to kaszel przewlekły, zazwyczaj suchy, napadowy. Bywa męczący i może nasilać się w nocy.

Co może pomóc złagodzić kaszel alergiczny?

Kaszel wynikający z alergii można zmniejszyć domowymi sposobami oraz stosując dobrze dobrane leki. Warto praktykować:

  • częste wietrzenie pomieszczeń,
  • nawilżanie powietrza w sezonie grzewczym,
  • picie ciepłych napojów z miodem i cytryną,
  • stosowanie soli fizjologicznych w sprayu do nosa,
  • inhalacje z solą fizjologiczną,
  • gorący prysznic lub kąpiel,
  • perfumy i zapachowe spraye łazienkowe u wrażliwych osób mogą powodować podrażnienie zatok i prowadzić do nadprodukcji śluzu, czego skutkiem jest przewlekły kaszel, warto je usunąć z domu,
  • stosowanie probiotyków – niektóre badania wskazują, że odbudowa flory bakteryjnej i wspomożenie jej funkcjonowania za pośrednictwem dobrych bakterii wspomaga pracę układu immunologicznego i zmniejsza wrażliwość na pewne alergeny, na przykład pyłki,
  • na kaszel może pomóc również ananas, zawierający składnik aktywny – bromelinę, który pomaga stłumić kaszel i rozluźnić zalegającą wydzielinę. Niektóre źródła wskazują, że ananas może także zmniejszyć problemy z zatokami wywołanymi przez alergie,
  • olejek z tymianku – wiele badań potwierdza, że pozwala złagodzić kaszel, dzięki flawonoidom, które znajdują się w liściach, które zmniejszają stan zapalny i ułatwiają pozbycie się zalegającej wydzieliny. Dobrze działa także herbata z tymianku przygotowana z dwóch łyżeczek tymianku i szklanki wrzątku.

Lekarz może zalecić na kaszel wynikający z alergii u dziecka leki przeciwhistaminowe, zazwyczaj w formie kropelek lub syropku. Jeśli zalecane metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto sprawdzić, czy dziecko nie ma pasożytów. Kaszel alergiczny może być tak naprawdę symptomem obecności lamblii lub innych robaków. Warto wykonać testy w dobrym laboratorium, bo wykrycie pasożytów nie jest niestety proste.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.