Kaszel a alergia. Kaszel alergiczny u dziecka

Wiele dzieci w Polsce cierpi na chroniczny kaszel, który potrafi trwać tygodniami, jeśli nie miesiącami. Co może oznaczać taki przewlekły kaszel i jak sobie z nim radzić? Dlaczego w takiej sytuacji często należy wiązać ze sobą dwa fakty kaszel a alergia? Przeczytaj koniecznie, jeśli znasz ten problem i chcesz pomóc swojemu dziecku.

Infekcja za infekcją

W okresie infekcji dzieci mogą kaszleć tygodniami. Często tak się dzieje, gdy po jednej infekcji dziecko łapie kolejną. Powód jest prosty. Obniżona odporność po chorobie sprawia, że bardzo prosto o następną chorobę. W konsekwencji obserwujemy u dziecka objawy infekcji, początek, zaostrzenie, wyciszenie i kolejna choroba.

Przeczytaj, co może oznaczać przewlekły kaszel u dziecka.

W takiej sytuacji chroniczny kaszel wcale nie musi wskazywać na alergię. Może być po prostu objawem towarzyszącym różnym infekcjom. Najczęściej wiąże się ze spływaniem wydzieliny po tylnej stronie gardła. Tak jest w około 90% przypadków przewlekłego kaszlu u dziecka. Kiedy jednak należy brać pod uwagę kaszel alergiczny?

Kaszel a alergia

Kaszel u dziecka to tak naprawdę dobry objaw, bo jest dowodem na to, że organizm dziecka stara poradzić sobie z infekcją, usuwając z układu oddechowego czynnik, który stanowi zagrożenie. Niestety ten dobry objaw jest męczący dla dziecka – utrudnia codzienne funkcjonowanie, zaburza sen i budzi niepokój rodzica, szczególnie jeśli trwa zbyt długo i nie mija po zastosowaniu domowych metod na kaszel.

kaszel a alergia

Kiedy należałoby przyjrzeć się tematowi bliżej?

W przeważającej większości przypadków kaszel mija samoistnie w przeciągu 6 tygodni. Dlaczego tak długo? Po infekcji często występuje nadreaktywność oskrzeli, kaszel ostry przechodzi w kaszel poinfekcyjny. Jeśli w międzyczasie dziecko nie zachoruje ponownie, kaszel przechodzi. Często jednak rozwija się kolejna infekcja.

Jak rozpoznać kaszel alergiczny?

Czasami kaszel występuje sezonowo, w tym samym okresie – na przykład wzmożonego pylenia. Pojawiają się też inne objawy – katar alergiczny, łzawienie oczu, co pozwala stwierdzić, że kaszel ma związek z alergią. W takim wypadku przyczyną kaszlu jest przewlekły stan zapalny wynikający z kontaktu z alergenami (kurz, pyłki, pleśń, kosmetyki, leki, szczepionki, perfumy, dym papierosowy, produktami spożywczymi – jajami, mlekiem, niektórymi owocami, kaszel może być spowodowany zwłaszcza przez kwaśne produkty spożywcze).

Najczęściej kasze alergiczny:

 • jest napadowy i suchy, męczący,
 • długotrwały,
 • pojawia się przy zmianie temperatury, podczas wyjścia z ciepłego na zimne,
 • może towarzyszyć mu duszność i świszczenie.

Kaszlowi alergicznemu może towarzyszyć:

 • kichanie,
 • łzawienie oczu,
 • uczucie zatkanego nosa,
 • przekrwienie nosa,
 • wysypki skórne,
 • oddychanie przez usta,
 • sińce pod oczami.

Jak leczy się kaszel alergiczny?

Kaszel alergiczny łagodzi się poprzez unikanie alergenu, co często bywa trudne (w przypadku alergenów wziewnych). Ponadto stosuje się leki przeciwhistaminowe, wiele z nich dostępnych jest bez recepty w każdej aptece. Zaleca się również zwrócenie uwagi na optymalne nawilżenie powietrza, dbanie o czystość i unikanie produktów stanowiących świetny magazyn dla kurzu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.