Karuzele do łóżeczka – najlepsze propozycje

Karuzele do łóżeczka zajmują ważne miejsce w ofercie produktów dla najmłodszych. Nie są to produkty niezbędne, jednak nie ma co ukrywać, że bardzo pomocne. Zanim dziecko nauczy się chwytać i trzymać zabawki, karuzela pozwala na prezentowanie kolorowych zabawek w różnych konfiguracjach i z dodatkowymi elementami stymulującymi.

Jeśli dziecko jest zainteresowane wybraną dla niego karuzelką, zabawka może stać się wybawieniem – uatrakcyjniać chwile spędzone w łóżeczku, a także ułatwiać zasypianie. Kluczem jest jednak wybór odpowiedniego produktu. Nie jest to najłatwiejsze zadanie – na rynku mamy karuzele do łóżeczka pluszowe, plastikowe, kolorowe lub w stonowanych barwach, nakręcane lub sterowane pilotem, z lampką i projektorem.

karuzele do łóżeczka

Karuzela Smoby Cotoons

Karuzele do łóżeczka – kiedy są potrzebne?

Karuzele do łóżeczka nie przydają się od narodzin dziecka. Noworodek ich nie potrzebuje, bo zwyczajnie nie potrafi ich dostrzec, ani docenić ich walorów. Poza tym nadmiar bodźców na samym wstępie rozwoju może przeszkodzić, a nie pomóc. Gdy dziecko kończy jednak 2-3 miesiące, przychodzi czas na zamontowanie wybranego produktu.

Karuzele do łóżeczka pozwalają:

 • zająć maluszka,
 • uspokoić, umożliwić zaśnięcie,
 •  poczuć się bezpiecznie, maluch widzi to samo, gdy zasypia i budzi się,
 • rozwijać umiejętności wzrokowo-słuchowe.

Oprócz wieku minimalnego, istnieje także wiek, kiedy zabawkę należy zdemontować. Producenci zalecają, by zrobić to wtedy, kiedy dziecko zacznie się podciągać do siadania i zacznie próbować zmienić pozycję na siedzącą. Dzieje się to około 5-6 miesiąca życia.

Wersja bogata czy stonowana?

Rodzice i dziadkowie mają tendencję do wybierania zabawek o rozbudowanych możliwościach. Im więcej opcji, tym lepiej. Warto jednak wiedzieć, że nadmiar rozwiązań zastosowanych w jednym produkcie może prowadzić do rozdrażnienia dziecka i przestymulowania, zwłaszcza, jeśli nie da się włączać i wyłączać poszczególnych funkcji niezależnie od siebie. Maluszki rodzą się z jeszcze niewykształconym układem nerwowym, dlatego warto podczas wybierania zabawek zachować zdrowy rozsądek i kierować się regułą złotego środka. Zabawki powinny mieć kontrastowe barwy, bo takie najlepiej rozróżniają dzieci, jednak nie powinno być ich za wiele.

Podczas dokonywania wyboru w pierwszej kolejności bierze się pod uwagę sposób nakręcania karuzeli. Najtańsze i najprostsze są karuzele do łóżeczka z pozytywką, czyli nakręcane. Produkty te mają jednak tę wadę, że co chwilę trzeba je na nowo nakręcać, co może być irytujące, jeśli maluch bardzo sobie upodoba zabawkę i będzie chciał często się w nie wpatrywać.

karuzele do łóżeczka

Tiny Love Karuzela

Drugi typ to karuzele z włącznikiem, które uruchamia się poprzez naciśnięcie przycisku. Daje to gwarancję działania produktu przez około 20-40 minut, w zależności od wybranego typu. Po wybranym okresie karuzela się wyłącza i jeśli chcemy ją ponownie uruchomić, po prostu włączamy przycisk.

Najdroższe są karuzele na pilota, które pozwalają sterować zabawkę, bez konieczności podchodzenia do łóżeczka. Dużym zainteresowaniem cieszą się karuzele do łóżeczka uruchamiane na dźwięk płaczu maluszka.

Jakie funkcje mają karuzele do łóżeczka?

Podstawowe wersje karuzel po prostu kręcą się wokół własnej osi i emitują dźwięki, które mają uspokoić dziecko lub zachęcić do aktywnego poznawania świata i otaczających przedmiotów. Oprócz tradycyjnych karuzeli coraz częściej na rynku dostępne są karuzele ze światełkiem i projektorem. Najbogatsze modele posiadają dwie te funkcje.

Dzięki wyposażeniu karuzeli w światełka, nie trzeba włączać głównego źródła światła, łóżeczko maluszka jest oświetlone. Natomiast projektor sprawia, że na ścianie czy suficie wyświetlane są kolorowe przyjemne dla dziecka i rodzica wzory.

Bardzo często karuzele projektowane są z lusterkiem. W ten sposób zabawka umożliwia maluszkowi od najwcześniejszych dni życia obserwować swoje odbicie a z czasem uśmiechać do niego (przeczytać, kiedy dziecko się po raz pierwszy uśmiecha). Zanim kupimy karuzelę dla niemowlaka, warto sprawdzić, czy jej poszczególne funkcje można włączać oddzielnie, czy istnieje możliwość regulacji głośności, praktyczna jest także opcja odpinania poszczególnych zabawek i wygodnego czyszczenia ich, a w przypadku zabawek pluszowych – prania.

Należy również zwrócić uwagę, czy karuzela nie będzie utrudniała wkładania i wyciągania malucha z łóżka. Pałąk powinien mieć możliwość przełożenia.

Jakie modele karuzeli polecacie? Czy zabawka ta sprawdziła się u Was w domu?

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Karolina Karolina

  Fisher Price z projektorem na pilota i misiami…. Masakra …. droga a jeszcze nie pasuje na kazde lozeczko.

 2. Marlena Marlena

  Polecamy Fisher Price deszczowy las/dżungla

 3. Dorota Dorota

  Mój syn nie tolerowal zabawek w łóżeczku ani nad nim choć może dlatego że jak miał pół roku to już nawet sam się w nim nie mieścił…

 4. Kasia Kasia

  Ja nie kupilam karuzeli nad lozeczko.
  Uwazam to za zbedny wydatek. Dziecku szybko sie znudzi patrzenie ciagle na te same zabawki.